• [ABANDONED] Sterownik stacji BGA

#41 Re: Sterownik stacji BGA


da kmkm2 18 aprile 2011, 15:18
Dane są wypluwane na rs232, wystarczy wkleić do excela i zrobić wykres. Za jakiś czas postaram się wrzucić wykaz komend sterujących sterownikiem.

Re: Re: Sterownik stacji BGA


da Google Adsense [BOT] 18 aprile 2011, 15:18

#42 Re: Sterownik stacji BGA


da novitech 20 aprile 2011, 15:53
kmkm2 ha scritto:Bo to musi by buzzer z generatorem. Odnośnie diody poprawiny soft wrzucę w przyszłym tygodniu. Schładzanie płyty zrobiłem dwoma wentylatorami 70x70 12v wystarczą zwykłe plastikowe, powietrze musi dmuchać na płytę, nie odwrotnie bo się mogą stopić wiatraki.



Chodziło mi bardziej o rozwiązanie mechaniczne, może możesz załączyc jakąś fotkę ?

#43 Re: Sterownik stacji BGA


da Robgie 22 aprile 2011, 09:40
po tym odpięciu masy mam wskazania temperatury ok, natomiast mam problemy z dogrzaniem płyty za nisko mi dół grzeje. NIeraz sie uda i idzie ok ale większość za nisko dołem steruje i nie przechodzi wogóle profil. Też tak macie?

#44 Re: Sterownik stacji BGA


da kmkm2 22 aprile 2011, 09:59
Tak jak mówiłem spróbuj zastosować termoparę czaki. Problem jest prawdopodobnie w tym że, pojawiają się zakłócenia i są niestabilne odczyty temperatury. Spróbuje przez święta (trochę wolnego) poprawić program tak aby, uśredniał wynik z kilku pomiarów. Chętnie kupię lub pożyczkę jedna termoparę omega, do celów testowych.

#45 Re: Sterownik stacji BGA


da Robgie 22 aprile 2011, 10:17
Tak wiem, tylko właśnie chciałem uzyskać potwierdzenie że to jest tylko u mnie czy właśnie nie.
Dół promienniki podniosłem i mam już 3,5 cm od płyty. Na wygrzewaniu nie ma problemu płytę dogrzeje , natomiast w czasie procesu ni hu hu.

Założyłem inna termoparę z miernika, no i tu niby dobrze proces idzie tylko temp na plycie wskazuje mi 180 a pirometr 230 no masakra. Przy mniejszej temperaturze bylo 60 na termoparze i 60 na pirometrze. Z tym że termopare mam na wtykach bananowych a podpiapel je drutem miedzianyn iwinietyn na tym bananku więc to mogło zafałszować wyniki tylko dlaczego na niskiej jest ok?

#46 Re: Sterownik stacji BGA


da dariuszj 24 aprile 2011, 11:14
Robgie ha scritto:Tak wiem, tylko właśnie chciałem uzyskać potwierdzenie że to jest tylko u mnie czy właśnie nie.
Dół promienniki podniosłem i mam już 3,5 cm od płyty. Na wygrzewaniu nie ma problemu płytę dogrzeje , natomiast w czasie procesu ni hu hu.

Założyłem inna termoparę z miernika, no i tu niby dobrze proces idzie tylko temp na plycie wskazuje mi 180 a pirometr 230 no masakra. Przy mniejszej temperaturze bylo 60 na termoparze i 60 na pirometrze. Z tym że termopare mam na wtykach bananowych a podpiapel je drutem miedzianyn iwinietyn na tym bananku więc to mogło zafałszować wyniki tylko dlaczego na niskiej jest ok?


Wydaje się koniecznym zastosowanie jakiegoś uśredniania pomiarów (np. zebranie pięciu próbek, odrzucenie największej i najmniejszej wartości i obliczenie średniej z pozostałych oraz powtórzenie tej operacji np. trzykrotnie). Taki lub podobny sposób pomiaru ustabilizował by w znacznym zakresie pracę całego urządzenia. Niestabilność pomiaru przy pomocy termopary Omega wynika też z bardzo małej bezwładności cieplnej czujnika, ze względu na jego mikroskopijne rozmiary i bardzo małej średnicy doprowadzenia. Nawet niewielki ruch powietrza wokół czujnika powoduje delikatny spadek temperatury (w granicach kilku stopni) i natychmiastową reakcję sterownika. Termopary "masywniejsze" nie są tak wrażliwe na niewielkie zmiany temperatury w bardzo krótkim czasie. Czyli już sam element pomiarowy niejako wprowadza nam swoiste uśrednienie wyników pomiarów. Dokładnie nie pamiętam w tej chwili wartości przyrostu napięcia w funkcji temperatury w termoparze typu K, ale jest to chyba coś około 40 mikroVolt/ st. C. Więc fale radiowe od nadajników radiowych, TV czy CTV nie powinny w sposób znaczący wpływać na wyniki pomiarów, chociaż jakiś wpływ mają. Po zaekranowaniu przewodów termopary za pomocą metalowej rurki (częściowo rozebrana antena teleskopowa z jakiegoś radyjka) połączonej z masą nieco ustabilizowało wskazania. Jednak nie jest to wielka poprawa, może 1-2 st. oscylacji wskazań.
Różnica w pomiarze między termoparą i pirometrem, może faktycznie wynikać ze sposobu podłączenia termopary (koniecznie należy stosować dedykowane złącza gniazdo-wtyk). Pirometr mierzy dokładnie tylko w określonym zakresie współczynnika emisyjności (sprawdź współczynnik emisyjności materiału mierzonego oraz zakres pomiarowy pirometru). Także upewnij się czy termopara zapożyczona z miernika to napewno typ K.

#47 Re: Sterownik stacji BGA


da kmkm2 24 aprile 2011, 11:38
Witam
Dokładnie to samo wymyśliłem odnośnie uśrednienia pomiarów:). Jeśli ktoś ma termoparę omegę proszę o wykonanie takiego eksperymentu. Podgrzać wodę do temp. np 60*C i zanurzyć w niej termoparę, następnie zrobić wykres z 30s i wrzucenie wyników na forum. Chodzi mi o sprawdzenie czy zakłócenia powoduje niska bezwładność termopary, czy może inne zakłócenia.

#48 Re: Sterownik stacji BGA


da dariuszj 24 aprile 2011, 19:34
Nie chcę kłamać ale wydaje mi się, że w takim układzie wskazania z pomiaru po krótkim okresie stabilizacji (myślę, że nie dłyżej niż 5 sekund od wrzucenia termopary do wody) będą dość stabilne. Rozrzut wskazań między Omegą i termoparą wzorcową nie większy niż 1 st. C. Oczywiście w okresie tych 30 sekund- 1 minuty pomijając naturalne stygnięcie wody. Dużo większe niestabilności obserwowałem w powietrzu oraz na eksperymentalnej płycie grzanej od spodu na podgrzewaczu utrzymywanym w stałej temperaturze (pomiar z termopary wbudowanej w promiennik). Eksperyment wykonywałem kilka dni temu na zaekranowanych przewodach termopary Omega za pomocą wspomnianej wyżej metody (rurka z anteny teleskopowej). Poprawa minimalna. Spróbuję też rurki stalowej (zmienne pola magnetyczne i elektromagnetyczne). To są jedynie obserwacje. Pomiarów żadnych nie wykonałem. Postaram się wykonać jakieś konkretne pomiary z użyciem oscyloskopu. Ale to dopiero we wtorek lub środę. Nie obiecuję wykresów. Wartym zainteresowania jest też rezystancja termopary. Omega ma ponad 200 Ohm, druga użyta przeze mnie jakaś chińska ma 3,2 Ohm. Nie wiem na razie jaki wpływ ma ta różnica.

#49 Re: Sterownik stacji BGA


da willyvmm 24 aprile 2011, 19:35
Ciężko będzie podgrzać wodę do np 60* i ją utrzymać. Zdecydowanie lepiej będzie ją ZAGOTOWAĆ i utrzymać w stanie gotującym.

#50 Re: Sterownik stacji BGAoświadczenia


da kmkm2 24 aprile 2011, 23:00
Czyli przy pomiarze temperatury wody odczyt temperatury jest stabilny tak? Oznacza to że, zakłócenia spowodowane są bardzo małą bezwładnością termopary. Sprawdzałem jak wygląda sytuacja na oscyloskopie i według mnie pomiar jest mocno zaśmiecony.

#51 Re: Sterownik stacji BGA


da woody 27 aprile 2011, 19:21
Jestem w trakcie testowania tego sterownika, mam jednak pytanie:
Czemu na wyświetlaczu podczas wyboru profilu nie pojawiają się jego nazwy?
Mam tylko
0: dalej same prostokąty
1: dalej same prostokąty
itd.
Coś zrobiłem źle, czy tak ma być?

Pozdrawiam

#52 Re: Sterownik stacji BGA


da novitech 27 aprile 2011, 19:45
Wgraj jeszcze raz plik z przykładowymi profilami profile.hex, tak nie powinno być po prawidłowym zaprogamowaniu epromu.

#53 Re: Sterownik stacji BGA


da kmkm2 27 aprile 2011, 20:03
Prawdopodobnie niezaprogramowana jest pamięć eeprom. Spróbuj jeszcze raz wgrać plik profile.hex.

#54 Re: Sterownik stacji BGA


da woody 27 aprile 2011, 20:19
Tak też uczynię, tylko powiedz proszę, czy mam coś specyficznego ustawić w programie Megaload.NET?
Nigdy wcześniej go nie używałem, a na stronie autora jest niewiele informacji.

Pozdrawiam

edit:
Tak więc skończyło się na wrzuceniu kostki w programator i wgranie profili. Ciekawostką jest fakt,
że mogłem programem do tworzenia profili wgrywać nowe profile i były one widoczne.
Natomiast za pomocą Megaload.NET wgrywał się tylko firmware a profile już nie.

#55 Re: Sterownik stacji BGA


da dariuszj 27 aprile 2011, 20:46
Dziś przeprowadziłem trochę testów. Pomiary oscyloskopowe poziomu zakłóceń na wejściach MAX6675 dla termopary Omega i testowej chińskiej. W obu przypadkach pomiar wykonany w temperaturze ok. 25st. C.
Test z gorącą wodą też nie przyniósł niespodzianek. Zagotowana woda i wskazania obu termopar podobne. Poziom zakłóceń podobny. Rozrzut wskazań nie większy niż 2st. C. Oscylacje wskazań 1st. C. Większe oscylacje występują na wolnym powietrzu. Jak już wspomniałem rezystancja Omegi wynosi 214 Ohm, natomiast chińskiej bardzo mała rzędu 2-3 Ohm. Przeprowadziłem eksperyment polegający na dołączeniu masy tuż przy spoinie pomiarowej, oczywiście PIN2 MAXa podłączony do masy. Tak podłączona termopara spowodowała zmianę wskazań o ok. 10 st. C w dół. Czyli sprawcą błędu jest rezystancja przewodów Omegi. Odłączenie PIN2 MAXa powoduje wzrost zakłóceń oraz zmniejszenie odporności układu na sygnały zakłócające. Rada- zaekranować przewody (oplot, rurka metalowa połączone z masą). Jednak aby ustabilizować pracę urządzenia pożądane jest zastosowanie jakiegoś algorytmu uśredniającego aby zmniejszyć wpływ małej bezwładności cieplnej termopary na przypadkowe wskazania.

CHIŃSKA:
Immagine

OMEGA:
Immagine

#56 Re: Sterownik stacji BGA


da kmkm2 27 aprile 2011, 23:42
Dariuszj bardzo dziękuję za przeprowadzone analizy. Niedługo postaram się wnieść poprawki do softu. Dariuszj jak możesz uzupełnij ponizszą tabelkę pomiarami z omegi.

Chińska, Omega
150,?
180,?
200,?
215,?
230,?

#57 Re: Sterownik stacji BGA


da dariuszj 30 aprile 2011, 12:30
Witam
Wykonałem kilka pomiarów, z których wynikło, że moja chińska termopara nie nadaje się do tych celów. Spoina pomiarowa ma około 1 mm średnicy, a przewody to drut srednicy 0,5 mm. Duża pojemność cieplna praktycznie uniemożliwia w miarę dokładny pomiar stykowy. Z tego wynika, że porównywanie wyników pomiarów z tą termoparą nie ma sensu. W miarę dokładne wyniki można uzyskać tylko przy pomiarze temp. cieczy, gdzie sonda i kilka centymetrów przewodów jest zanurzone w cieczy. Wyniki porównawcze z pomiarem temp. wody podałem wyżej.
Wykonałem trochę inny test na pewno obarczony znacznym błędem , ale dający jakiś pogląd na odchyłkę wskazań Omegi. Użyłem grzałki Elstein TSHTS 300W sterowanej Twoim (kmkm2) sterownikiem. Temperatura kontrolowana za pomocą termopary wbudowanej w grzałkę oraz pirometru. Powierzchnia grzałki ma czarny matowy kolor więc wsp. emisyjności powinien mieścić się w zakresie pomiarowym pirometru. Głównym problemem jest nierównomiernie grzejąca się powierzchnia tej grzałki i przez to odchyłka wskazań w różnych punktach pomiaru na jej powierzchni jest różna. Pomiary wykonałem w kilku punktach. Znalazłem za pomocą pirometru miejsce najwyższych wskazań na powierzchni SHTS. Tak samo postąpiłem z końcówką Omegi. Prawdopodobnie w tym miejscu wbudowana jest termopara grzałki, bo wskazania pirometru są bardzo zbliżone. Uzyskałem wyniki:
Temp ustawiona (termopara wbudowana)/ Omega:
-Pomiar pierwszy (ten pomiar został wykonany zanim znalazłem najgorętszy punkt grzałki), odłączony PIN2 MAX6675:
150 / 141 - różnica -9
180 / 169 - różnica -11
200 / 188 - różnica -12
215 / 201 - różnica -14
230 / 213 - różnica -17
-Pomiar drugi, (ten pomiar został wykonany zanim znalazłem najgorętszy punkt grzałki), PIN2 MAXa zwarty do masy:
150 / 157 - różnica +7
180 / 190 - różnica +10
200 / 210 - różnica +10
215 / 222 - różnica +7
230 / 236 - różnica +6
250 / 258 - różnica +8
- Trzeci pomiar, najgorętszy punkt grzałki gdzie wskazania pirometru były bardzo zbliżone do wskazań termopary wbudowanej, PIN2 MAXa zwarty do masy. Pomiar zaczęty od temp. najniższej:
150 / 166 - różnica +16
180 / 192 - różnica +12
200 / 213 - różnica +13
215 / 227 - różnica +12
230 / 238 - różnica +8
- Czwarty pomiar, najgorętszy punkt grzałki gdzie wskazania pirometru były bardzo zbliżone do wskazań termopary wbudowanej, PIN2 MAXa zwarty do masy. Pomiar zaczęty od temp najwyższej (grzałka stygnąca):
150 / 165 - różnica +15
180 / 194 - różnica +14
200 / 213 - różnica +13
215 / 229 - różnica +14
230 / 246 - różnica +16

Podsumowując. Bardzo trudno uzyskać stabilne wyniki w normalnym, nie laboratoryjnym środowisku. Wystarczy ruch powietrza od choćby ruchów rękami czy oddychania w pobliżu grzałki. Ostatni pomiar robiłem na grzałce osłoniętej z trzech stron książkami. Wyniki to zaobserwowane najczęstsze wskazania wokół temp. ustawionej, w danym momencie. U mnie odchyłka wskazań temperatury wody to ok. +18 st. C przy ok 90 st. C, oraz nie większa niż 2 st. C (przy odłączonym PIN2 MAXa.
Jak widać odchyłka wskazań Omegi jest dość liniowa. Ewentualne nieliniowości mogą wynikać z warunków w jakich zostały wykonane pomiary. Przydatną funkcją w oprogramowaniu sterownika była by oprócz uśredniania pomiarów funkcja kalibracji termopary mierzącej temperaturę płyty, poprzez powiedzmy ustawienie offsetu np od 0 st.C do -20-22st.C

#58 Re: Sterownik stacji BGA


da kmkm2 4 maggio 2011, 12:07
Witam;
W załączniu poprawiony firmware. Poprawiono:
-Uśrednianie temperatury, w ciągu sekundy dokonywane jest pięć pomiarów, następnie odrzucana jest wartość największa i najmniejsza a, z posostałych trzech pomiarów wyciągana jest średnia arytmetyczna.
-W tybie wygrzewania temperaturę początkowową zmieniono z 30°c na 200°C
- Działa dioda wskazująca działanie górnej grzałki.



Non hai i permessi necessari per visualizzare i file allegati in questo messaggio.

#59 Re: Sterownik stacji BGA


da Robgie 4 maggio 2011, 13:03
No zaraz sprawdzimy. Ja już wczesniej mowlem że nie działa dioda od grzałki i nie da sie wgrac eproma megauploadem. chyba że np da sie w xp bo ja testuje na Viscie.

#60 Re: Sterownik stacji BGA


da kmkm2 4 maggio 2011, 18:45
W załączeniu poprawiony firmware:
- Dodano możliwość korekty temperatury o zadaną wartość, dla termopary pomiarowej.
-Zmieniono wyświetlane dane na wyświetlaczu, dodano nazwę załadowanego profilu oraz poziom wysterowania górnej grzałki, usunięto parametr W.
- Zmieniono. Po odłączeniu termopary grzałki górnej lub w przypadku braku max6675 od górnej grzałki nie będzie się wyświetlał komunikat błędu. Nie ma to wpływy na sterowanie.



Non hai i permessi necessari per visualizzare i file allegati in questo messaggio.

Re: Sterownik stacji BGA


da Google Adsense [BOT] 4 maggio 2011, 18:45

Chi c’è in linea

Visitano il forum: Nessuno e 0 ospiti

_______________________________
Tutti i diritti riservati. È severamente vietata la copia non autorizzata del contenuto di questo sito Web o di qualsiasi sua parte.
Eventuali marchi, nomi di società, prodotti o servizi pubblicati su questo sito Web appartengono ai legittimi proprietari, sono protetti da copyright e utilizzati solo a scopo informativo.