• Acer Aspire 3 A314 - platforma Z8Y - nie włącza się po zalaniu

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe PCB (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego PCB, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie można znaleźć oznaczenia, należy zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 Acer Aspire 3 A314 - platforma Z8Y - nie włącza się po zalaniu


przez MarcinPL 27 maja 2024, 16:52
Witam,
dostałem do sprawdzenia laptopa jak w tytule, płyta główna Z8Y DA0Z8YMB8F0 REV:F. Zalanie było w okolicach drobnicy układu KBC.
Laptop nie reaguje na włącznik - tzn. nie włącza się.
Płytę dokładnie umyłem i sprawdziłem wszystkie elementy w obszarze zalania, wszystko wygląda dobrze, nic nie zostało zjedzone.
Sprawdziłem rezystancje na wszystkich głównych gałęziach zasilania, cewkach oraz mosfety - tutaj także nie widać problemów. Mogę oczywiście podać pomiary.
Z tego co udało mi się sprawdzić to po podpięciu zasilacza startuje główna linia zasilania oraz fazy 3,3V i 5V, KBC jest zasilany 3,3V - na złączu klawiatury jest 3,3V na pinie od załączania, ściąganie do masy występuje w momencie naciskania włącznika.
Z dalszych obserwacji stwierdziłem, że przy próbie załączenia prąd na głównej linii zasilania wzrasta z 0 do ok 35mA, ten stan trwa około 3 sekundy i wraca z powrotem do 0. Wygląda to tak jakby platforma chciała wystartować, ale coś blokuje rozruch.

Byłbym ogromnie wdzięczny za pomoc, gdzie ew. szukać przyczyny, w jakim kierunku podążać.

Re: Acer Aspire 3 A314 - platforma Z8Y - nie włącza się po zalaniu


przez Google Adsense [BOT] 27 maja 2024, 16:52

#3 Re: Acer Aspire 3 A314 - platforma Z8Y - nie włącza się po zalaniu


przez MarcinPL 2 czerwca 2024, 16:07
PL1 - 542ohm
PL2 - 34kohm
PL3 - 1kohm
PL4 - 34kohm
PL5 - 200ohm
PL7 - 230ohm
PL8 - 1kohm
PL9 - 4,6kohm
PL10 - 25kohm
PL12 - 35kohm
PL1000 - 423kohm
PL2000 - 185ohm

Re: Acer Aspire 3 A314 - platforma Z8Y - nie włącza się po zalaniu


przez Google Adsense [BOT] 4 czerwca 2024, 17:52

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.