• Acer Nitro AN515-51 problem ze stabilnością przy podłączonym zasilaczu

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe PCB (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego PCB, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie można znaleźć oznaczenia, należy zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także jakichkolwiek wsadów BIOS / firmware (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 Acer Nitro AN515-51 problem ze stabilnością przy podłączonym zasilaczu


przez cocoban78 5 czerwca 2024, 02:05
Cześć,

wpadł mi w ręce uszkodzony Acer Nitro AN515-51, którego historii nie znam. Laptop nie uruchamiał się i nie reagował na zasilanie.
Model płyty: LA-E911P REV: 1B

Po wstępnych pomiarach i oględzinach udało się znaleźć przyczynę - zwarcia w B+. Wymieniony mosfet i kondensator.

Przepraszam, ale w pośpiechu źle napisałem. Problem był w +19V. Ucierpiały mosfety PQ303 i PQ304 oraz kondensator PC301.

Płyta wystartowała. Dała obraz. Po złożeniu i próbie zainstalowania systemu Windows za każdym razem w randomowych momentach dostawałem BSOD'a z błędem: Machine Check Exeption.

Pierwsze podejrzenie padło na pamięć RAM. Wymieniłem obie kości na nowe. Niestety problem nie ustąpił. Następnym podejrzanym był zasilacz. Zmieniłem, ale bez efektu. Kolej na baterię, po odłączeniu baterii i pracy na samym zasilaczu komputer zachowywał się normalnie. Zainstalowałem system, sterowniki, popracowałem na nim kilka godzin. Zamówiłem nową baterię z zamiennika. Niestety. Usterka nadal występuję.

Jeśli laptop działa na samym zasilaczu, pracuje poprawnie. Jeśli laptop działa na samej baterii, również działa poprawnie. Problem występuje kiedy bateria jest podłączona do płyty i zasilanie podłączone z zasilacza. W BIOSie bateria się ładuje i nie ma zawieszek.

Pobór prądu z zasilacza gdy maszyny jest wyłączona, a bateria podłączona 1.34A. Podczas pracy komputera (do momentu zawieszenia) dochodzi od 3.2A, a po zwawieszeniu się spada do 2.9A.

Czy szanowne grono może podpowiedzieć gdzie można szukać problemu?

Re: Acer Nitro AN515-51 problem ze stabilnością przy podłączonym zasilaczu


przez Google Adsense [BOT] 5 czerwca 2024, 02:05

#2 Re: Acer Nitro AN515-51 problem ze stabilnością przy podłączonym zasilaczu


przez ado 5 czerwca 2024, 19:58
cocoban78 napisał(a):Wymieniony mosfet i kondensator.

Podaj oznaczenia tych elementów.
Mb. to chyba la-e911p i niewiele mosfetów tam widzę na schemacie.
Problem wydaje się być mało intuicyjny w tym sensie że wszystko działa na zasilaczu , jak i na baterii.

Na tym etapie naprawy warto zaprzestać wszystkich czynności serwisowych, a wykonać tylko te wskazane na forum.

#3 Re: Acer Nitro AN515-51 problem ze stabilnością przy podłączonym zasilaczu


przez flydr4g0n 7 czerwca 2024, 23:48
Check 1st and 2nd mosfet for short .
If you got thermal camera check what draws that current . Or what gets hotter when laptop hangs

#4 Re: Acer Nitro AN515-51 problem ze stabilnością przy podłączonym zasilaczu


przez cocoban78 16 lipca 2024, 11:14
Najmocniej przepraszam, że dopiero teraz. Poprawiłem pierwszy post. Dodałem oznaczenie płyty PCB. Dodatkowo z pośpiechu pomyliłem B+ z +19V :(
Dopercyzowując wymienione zostały dwa mosfety: PQ303 oraz PQ304. Kondesator PC301.

Na termowizji nie widzę nic niepokojącego, temperatury wydają się być w normie. Nie ma zmian przy podłączeniu zasilania zewnętrznego w systemie windows kiedy pracuje na baterii. Przez chwilę widać animację ładowania baterii i następuję zwiecha. Po chwili BSOD z w/w komunikatem. W BIOS lub w MSDOS mogę bez problemu pracować przy podłączonym zasilaczu i baterii.

Będę wdzięczny za jakieś sugestie. Pozdrawiam,

Ps.
Posiadam bliźniaczą płytę z uszkodzonym mostkiem PCH (przeznaczoną na części).

#5 Re: Acer Nitro AN515-51 problem ze stabilnością przy podłączonym zasilaczu


przez Machine 17 lipca 2024, 11:23
Measures voltage on pins 1, 3, 4, 5, 6, 11, 12, 24, 25, 28 of PU301 with power supply and battery connected.
Measures voltage on pins 1, 4, 8 of PQ309 with power supply and battery connected.

#6 Re: Acer Nitro AN515-51 problem ze stabilnością przy podłączonym zasilaczu


przez cocoban78 17 lipca 2024, 17:41
Measures voltage on pins 1, 3, 4, 5, 6, 11, 12, 24, 25, 28 of PU301 with power supply and battery connected.

PU301
1. 19,050V
2. 19,050V
3. 19,021V
4. 25,123V
5. 3,29V
6. 2,5V
11. 3,28V
12. 3,28V
24. 6,045V
25. 5,69V
28. 18,7V

Measures voltage on pins 1, 4, 8 of PQ309 with power supply and battery connected.

PQ309
1-3. 0,846V
4. 0,874V
5. 19,050V

Sprawdziłem jeszcze napięcia na gnieździe baterii (PJP201) w dwóch scenariuszach:

bez podłączonego zasilacza
3. 3,31V
4. 3,31V
5. 0,157V
6. 2.8V
7,8. 14,742V

z podłączonym zasilaczem:
3. 3,29V
4. 3,29V
5. 0,18V
6. 3,7V
7,8. 15,169V

#7 Re: Acer Nitro AN515-51 problem ze stabilnością przy podłączonym zasilaczu


przez wof 18 lipca 2024, 10:26
"PQ309 with power supply and battery connected." ....Pins 1-3 = +12.6V_BATT_CHG so there have be same voltage as on battery pins 7,8.... you have 1-3. 0,846V = 4. 0,874V ....check PQ309 itself, continuity from PQ309 pins 1-3 to PL301 and resistance/continuity of PR318 (voltages on both sides with power supply and battery connected)

#8 Re: Acer Nitro AN515-51 problem ze stabilnością przy podłączonym zasilaczu


przez cocoban78 18 lipca 2024, 12:36
wof napisał(a):"PQ309 with power supply and battery connected." ....Pins 1-3 = +12.6V_BATT_CHG so there have be same voltage as on battery pins 7,8.... you have 1-3. 0,846V = 4. 0,874V

Przepraszam, mój błąd. Rozpięła mi się zworka na SW2 przy pomiarach PQ309. Po "wciśnięciu" SW2 na PQ309 jest: 1-3 = 15.9V, 4 = 15.9V and 5 = 19V.
Przypomnę tylko, że problem rozpoczyna się w systemie WINDOWS. W stanie spoczynku (ładowanie), w BIOS lub DOS wszystko zdaje się pracować poprawnie.

Mały update:

Postanowiłem bardziej prześledzić moment, w którym dochodzi do zawieszenia się systemu windows. To nie jest zawsze. Czasami jak szybko włożę i wyjmę ładowarkę, klawiatura podświetli się na chwilę, zgaśnie, następnie znowu podłączę zasilacz laptop cudownie może pracować wiele godzin. Do ponownego restartu maszyny. Już podczas wyłączania się i napisu "Uruchamiam ponownie", nastąpi crash i zwiecha. Podobnie jest przy starcie. Nie ma opcji aby z podłączonym zasilaczem Windows się uruchomił. Te wszystkie szamańskie procedury podłączania zasialacza muszę robić jak już jestem zalogowany do Windowsa. Zauważyłem takżę, że udaje mi się uzyskać stabilną pracę z baterią i podłączonym zasilaczem jeśli w ustawieniach zasilania ustawię plan zasilania na "niska wydajność/oszczędzanie energii". Jeśli tylko przesunę suwak w kierunku "wyższa wydajność" natychmiast dojdzie do zawieszenia się systemu.

Kiedy laptop jest wyłączony, bateria podłączona i ładowarka - pobór prądu jest w granicach 1.4 - 1.5A. W czasie pracy z systemem windows (pulpit), ok. 3.4-4.2A. Zmieniałem już na kolejny zasilacz, ale nie zmienia to nic.

Ps. Udało mi zaktualizować BIOS z wersji 1.19 do 1.22. Oczywiście musiałem się gimnastkować i w odpowiednich momentach odłączać ładowarkę.

Ps.2. Jeśli obniżę w systemie windows pobór prądu do max. 3.0A laptop będzie pracował cały czas. Jak przekroczy na kilka sekund wartość 3.1A następuję zawieszenie i BSOD.

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.