• ACER SWIFT 3 SF315-52 PŁYTA ER5EA - BRAK NAPIĘCIA 2.5V

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe PCB (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego PCB, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie można znaleźć oznaczenia, należy zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także jakichkolwiek wsadów BIOS / firmware (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 ACER SWIFT 3 SF315-52 PŁYTA ER5EA - BRAK NAPIĘCIA 2.5V


przez CiN79 4 kwietnia 2024, 22:26
Płyta: ER5EA
CPU: Intel i7 8 gen
KBC: ITE8987VG

Do komputera została włożona pamięć powodująca spięcie - od tamtej pory komputer się nie włącza. Zaprogramowałem bios (bez wsadu), wymieniłem kilka komponentów, ale nie pomogło.
Moje pierwsze pytanie jest takie - dlaczego U8202 nie ma żadnego napięcia wyjściowego na pinach 6 i 7?
Chip został wymieniony na nowy, nie ma nigdzie zwarcia. Napięcie w chipie
1: 0v
2: 0v
3: 3.3v
4: 5.1v
6: 0v
7: 0v
8: 0v

Rezystencja na cewkach procesora koło 10ohm.

Bardzo proszę o pomoc przynajmniej z tym układem G9661, bo moim zdaniem po podaniu napięcia powinien dawać napięcie wyjściowe - sygnału nie mam jak na razie sprawdzić (czekam na oscyloskop), ale chyba jest w niskim stanie (0v napięcie cały czas).

Obrazek
Obrazek

Re: ACER SWIFT 3 SF315-52 PŁYTA ER5EA - BRAK NAPIĘCIA 2.5V


przez Google Adsense [BOT] 4 kwietnia 2024, 22:26

#2 Re: ACER SWIFT 3 SF315-52 PŁYTA ER5EA - BRAK NAPIĘCIA 2.5V


przez Vogelek23 5 kwietnia 2024, 11:26
CiN79 napisał(a):Moje pierwsze pytanie jest takie - dlaczego U8202 nie ma żadnego napięcia wyjściowego na pinach 6 i 7?
Bo nie ma sygnału ENABLE na pinie 2. Zmierz napięcie do masy na obu pinach rezystora R8209 przy włączonej płycie.

#3 Re: ACER SWIFT 3 SF315-52 PŁYTA ER5EA - BRAK NAPIĘCIA 2.5V


przez CiN79 5 kwietnia 2024, 14:45
Dziękuję za bardzo dla mnie pożyteczną informację odnośnie sygnału ENABLE.
Rozumiem, że ten sygnał jest generowany przez KBC?
Vogelek23 napisał(a):Zmierz napięcie do masy na obu pinach rezystora R8209 przy włączonej płycie


Na obu pinach jest 0v. Płyta przestała się włączać, ale dla pewności zwarłem pin 1 gniazda klawiatury z masą. Nie zrobiło to żadnej różnicy w pomiarze.
Zaraz po usterce paliły się diody zasilania i ładowania baterii. Po jakimś czasie i to przestało działać (zanim się zorientowałem przełożyłem pamięć do drugiego slotu i wtedy już komputer umarł na amen)

#4 Re: ACER SWIFT 3 SF315-52 PŁYTA ER5EA - BRAK NAPIĘCIA 2.5V


przez Vogelek23 5 kwietnia 2024, 16:01
CiN79 napisał(a):Rozumiem, że ten sygnał jest generowany przez KBC?
Nie - ten sygnał wychodzi z procesora (konkretnie to z jego PCH - sygnał PM_SUSC# przechodzi przez zworę R2504, stając się sygnałem SUSC_EC#, a następnie przez zworę SR9101, stając się sygnałem SUSC#_PWR).

CiN79 napisał(a):i wtedy już komputer umarł na amen
Wygląda na to, że na 99% uszkodzony jest PCH w hybrydowym procesorze.

Re: ACER SWIFT 3 SF315-52 PŁYTA ER5EA - BRAK NAPIĘCIA 2.5V


przez Google Adsense [BOT] 5 kwietnia 2024, 16:01
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.