• Apple Macbook Pro A1286 - brak reakcji po zalaniu

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe PCB (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego PCB, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie można znaleźć oznaczenia, należy zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 Apple Macbook Pro A1286 - brak reakcji po zalaniu


przez TiBi 30 maja 2011, 18:36
Witam,

Jak w temacie.
Trafił do mnie laptop Aplle Macbook Pro A1286 (board 820-2533-B), który to włascicielka zalała go szklanką piwa. Jak zobaczyłem po otwarciu, zalany był od strony górnej, czyli od przycisku zasilania i siatki głośnika, poleciało po radiatorze. Ilość była na tyle duża, że poprzez klawiaturę wlało się do środka na płytę główną.
Ze wstępnych oględzin widać było zielony nalot tlenku na kilku elementach, w szczególności w okolicach ISL9504, oraz po przeciwnej stronie na elektrolitach.
Obrazek
Na czerwono zaznaczyłem brakujące elementy, które praktycznie "wyparowały".
Objaw jest następujący:
- brak reakcji na przycisk zasilania
- ładuje (wskazuje na zasilaczu)
- naładowany do 80% (wskazanie z boku na wskażniku diodowym)
a teraz ciekwsze
- odłączenie taśmy klawiatury i podłączenie spowrotem powoduje uruchomienie diody z przodu, wentylatora, hdd i po 4 sekundach wyłączenie i po 2 sekundach znów włączenie diody,wentylatora, hdd.
Jak podłącza się taśmę i tuż po włączeniu wentylatora itp, wypnie się taśmę od klawiatury to pozostaje w takim stanie.
Moje przypuszczenia są takie, że poleciała klawiatura. Przycisk zasilania jest na tej samej taśmie i nie mam pojęcia czy jest bezpośrednio doprowadzony przez taśmę do płyty, czy przez procek klawiatury.
Radiatory CPU i GPU zimne co może oznaczać brak zasilania układów.
Jak ktoś ma wiedzę na temat tych dwóch odparowanych elementów to proszę o info.
BTW. Schematu nigdzie nie znalazłem do ISL9504 (nie wspominając nawet o laptopie).
Może ktoś dysponuje boardview z rozmieszczeniem elementów.
Czy taką zalaną klawiaturę jest sens próbować wyczyścić, czy trzeba kupić nową.
Pozdrawiam,
TiBi.

Re: Apple Macbook Pro A1286 - brak reakcji po zalaniu


przez Google Adsense [BOT] 30 maja 2011, 18:36

#2 Re: Apple Macbook Pro A1286 - brak reakcji po zalaniu


przez Usunięty Użytkownik 1038 30 maja 2011, 19:33
TiBi napisał(a):Witam,

(...)
- brak reakcji na przycisk zasilania(...)


Odpięcie baterii RTC spowoduje autostart

TiBi napisał(a):(...)
- ładuje (wskazuje na zasilaczu)(...)


To masz sprawną detekcję i być może charger. Co z zasilaczami? Co z prądem pobieranym przez płytę?

TiBi napisał(a):(...)
- odłączenie taśmy klawiatury i podłączenie spowrotem powoduje uruchomienie diody z przodu, wentylatora, hdd i po 4 sekundach wyłączenie i po 2 sekundach znów włączenie diody,wentylatora, hdd.


Patrz wyżej. Bez pomiarów ani rusz. Nie wiadomo co z zasilaniem.

.
TiBi napisał(a):(...) Schematu nigdzie nie znalazłem do ISL9504 (nie wspominając nawet o laptopie)(...)


Podaj obsadę płyty. Co do ISL9405 to enable masz na 44 nóżce (stan wysoki); +5V - 22 i 31; +12 na 20.

#3 Re: Apple Macbook Pro A1286 - brak reakcji po zalaniu


przez TiBi 3 czerwca 2011, 10:46
tumpio napisał(a):Co do ISL9405 to enable masz na 44 nóżce (stan wysoki); +5V - 22 i 31; +12 na 20.

Dziś dopier mam chwilę na pomierzenie.
44 VR_ON = +3,4V
20 VIN = 0V
22 VDD = +5V
31 PVCC = +5V

Posiłkuję się schematem z sieci:

Obrazek

A tam na nodze 20 powinno być chyba nawet +18,5V
No to zabieram się za grzebanie z tym +12V (VIN)

-- piątek, 3 cze 2011, 13:27 --

Małymi krokami do przodu
Popatrzyłem sobie na ten rezystorek R7120

Obrazek

Brakuje mu metalizacji po stronie zasilania.
Wylutowałem i zacząłem sprawdzać jakie szkody dalej występują w tym punkcie.

Obrazek

Nie mogę pochawlić konstruktorów z Apple'a.
Spierniczona sprawa z padem tego rezystora. Doprowadzenie zasilania praktycznie przy przelocie płytki. Nie ma się do czego dolutować.
Trzeba jeszce znaleźć miejsce skąd pociągnąć te +12V na tej stronie druku.
Ma ktoś jakiś pomysł?

#4 Re: Apple Macbook Pro A1286 - brak reakcji po zalaniu


przez ichtiamber 14 listopada 2011, 15:49
Witaj
Miałem to samo uszkodzenie po zalaniu.
Wartość rezystora to 10 Ω.
Po zalaniu płynem najszęsciej dochodzi to utleniania się miejsc gdzie występuję +12 +19v.
Trzeba pociągnąć drut z drugiej strony do kondensatora o oznaczeniu 22/1E93.
Po tym zabiegu moja płytka ruszyła a miejsce lutu z rezystorem zalałem klejem na gorąco.
Zdjęcie troszkę niewyraźne ale to cię powinno naprowadzić.
Pozdrawiam
Obrazek

Re: Apple Macbook Pro A1286 - brak reakcji po zalaniu


przez Google Adsense [BOT] 14 listopada 2011, 15:49

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.