• Asus K52JE - czarny ekran (nie działa), monitor zewnętrzny działa

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe PCB (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego PCB, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie można znaleźć oznaczenia, należy zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 Asus K52JE - czarny ekran (nie działa), monitor zewnętrzny działa


przez emil0076 25 marca 2014, 10:49
Witam, od pewnego czasu kolega w laptopie Asus K52JE ma problem: przestaje działać wyświetlacz w laptopie, kompletnie czarny (raczej nie wina inwertera). W tym czasie kolega używa laptopa na monitorze zewnętrznym, gdzie wszystko działa bez zarzutu, następnie, laptop po kilku dniach/tygodniach znów zaczyna wyświetlać obraz na wbudowanym wyświetlaczu. Jest kilka miesięcy spokoju i znów to samo.
Rozebrałem komputer, ruszałem wtyczkami, kablami od matrycy i nie było żadnej zmiany.
Chciałbym wyeliminować problem z połączeniem płyta główna -> matryca. Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś podpowiedział na jakich pinach zmierzyć napięcie, żeby wiedzieć, że płyta daje sygnał na matrycę. Model płyty to K52JR rev. 2.2. Matryca jest z podświetleniem typu CCFL.
Podzespoły płyty:
grafika: ATI Mobility Radeon HD5470 512MB DDR3,
chipset: Intel HM55 Express,
procesor: Intel Core i3-370M.
Jeżeli potrzeba więcej informacji, proszę pisać.

P.S. W internecie krąży sposób polegający na odłaczeniu zasilania i wyciągnięciu baterii. Następnie trzeba przytrzymać przez minutę przycisk power i po podłączeniu zasilania powinno działać - sposób ten nie działa.

W czym może być problem? Proszę o pomoc.

Re: Asus K52JE - czarny ekran (nie działa), monitor zewnętrzny działa


przez Google Adsense [BOT] 25 marca 2014, 10:49

#2 Re: Asus K52JE - czarny ekran (nie działa), monitor zewnętrzny działa


przez wiesiekba 25 marca 2014, 12:24
Uszkodzona grafika jej układ BGA najczęściej.

#3 Re: Asus K52JE - czarny ekran (nie działa), monitor zewnętrzny działa


przez emil0076 25 marca 2014, 13:36
Jest jakaś metoda na przetestowanie układu GPU w celu potwierdzenia usterki? Opłaca się wymieniać taki układ (jaki koszt?) czy lepiej będzie wymienić płytę główną?

#4 Re: Asus K52JE - czarny ekran (nie działa), monitor zewnętrzny działa


przez wiesiekba 25 marca 2014, 23:25
emil0076 napisał(a):Jest jakaś metoda na przetestowanie układu GPU w celu potwierdzenia usterki? Opłaca się wymieniać taki układ (jaki koszt?) czy lepiej będzie wymienić płytę główną?


Bez rozkręcenia laptopa? Nie ma możliwości.

#5 Re: Asus K52JE - czarny ekran (nie działa), monitor zewnętrzny działa


przez emil0076 26 marca 2014, 09:27
Laptopa mam rozłożonego więc jeżeli nie potrzeba do tego specjalistycznych przyrządów to mogę działać. Urządzenie pomiarowe, które posiadam to multimetr.

#6 Re: Asus K52JE - czarny ekran (nie działa), monitor zewnętrzny działa


przez wiesiekba 26 marca 2014, 12:47
Podgrzej rdzeń układu grafiki do około 120°C i sprawdź czy działa matryca.

#7 Re: Asus K52JE - czarny ekran (nie działa), monitor zewnętrzny działa


przez emil0076 28 marca 2014, 10:39
Więc tak, dostałem nowy kabel do matrycy, podłączam - ciemno. Zgasiłem laptopa, mierzę napięcie na wtyczce LVDS (1. i 4. pin) i jest około 0.17V. Włączam laptopa i znów mierzę napięcie - idealne 3.30V. No to próba nr 2, podłączam matrycę i działa.
Pomyślałem, żeby podziałało trochę to zobaczymy czy wszystko OK. Po kilkudziesięciu sekundach zgasło.
Jak ruszyło na nowym kablu to może na starym ruszy, więc podłączam stary kabel i działa, z tym że cały obraz jest z "zieloną nakładką", a to co czarne jest zielone (sytuację przedstawiają załączone zdjęcia). No to znów, biorę nowy kabel, podłączam i niestety taki sam obraz.
Kolejne działanie, tak jak @wiesiekba radził, podgrzałem rdzeń do 120°C (nie wiem czy dobrze to zrobiłem, bo zdjąłem heatpipe'a, rozgrzałem rdzeń, potem założyłem chłodzenie spowrotem i włączyłem laptopa - czy podgrzanie ma być w czasie pracy układu?) i brak zmian.
Dodam, że sprawdzałem na zewnętrznym monitorze i obraz jest idealny.
Czy te objawy nadal wskazują na GPU czy może matryca wysiadła? (i czy dobrze wygrzałem rdzeń GPU?)
P.S. Dziękuję za dotychczasową pomoc.

Obrazek Obrazek

#8 Re: Asus K52JE - czarny ekran (nie działa), monitor zewnętrzny działa


przez Usunięty Użytkownik 7103 28 marca 2014, 15:41
Samo podgrzanie dobrze zrobiłeś, a czy to układ czy matryca najszybciej będzie podmienić matrycę jak posiadasz.

#9 Re: Asus K52JE - czarny ekran (nie działa), monitor zewnętrzny działa


przez opelr 28 marca 2014, 18:54
Na moje oko 120 stopni za słabo, ale nie podgrzewaj wiecej tylko zobacz bo mogłeś pokrzywić piny w gniazdku taśmy matrycy na płycie głównej

#10 Re: Asus K52JE - czarny ekran (nie działa), monitor zewnętrzny działa


przez sebastiank 28 marca 2014, 20:12
Trochę chaotyczne te działania...
Brak obrazu i podświetlania może być spowodowany niewykryciem (lub nieprawidłowym wykryciem) matrycy. W przypadku uszkodzenia grafiki często jest podświetlanie, lecz tu też 100% reguły nie ma.
Na początek warto więc:
- podstawić w 100% sprawną matrycę (lub uszkodzoną ze sprawnym podświetlaniem i znanymi błędami w wyświetlaniu)
- podstawić w 100% sprawną tasiemkę
- sprawdzić piny i luty złącza LVDS w matrycy i w płycie
- przeprogramować bios i eprom matrycy.

Z grzaniem grafiki lepiej się nie spieszyć (najpierw wyeliminować inne potencjalne usterki) - jeśli nie masz doświadczenia możesz uszkodzić płytę lub układ - poza tym grzanie tych grafik nie daje takich rezultatów diagnostycznych jak starsze Nvidie gdzie w ponad 90% (moje prywatne statystyki) uszkodzonych układów po wygrzaniu pokazywał się obraz.

#11 Re: Asus K52JE - czarny ekran (nie działa), monitor zewnętrzny działa  [ROZWIĄZANY]


przez emil0076 10 kwietnia 2014, 20:25
W serwisie został wymieniony układ GPU. Laptop chodzi jak nowy. Dziękuję za zainteresowanie.

Re: Asus K52JE - czarny ekran (nie działa), monitor zewnętrzny działa  [ROZWIĄZANY]


przez Google Adsense [BOT] 10 kwietnia 2014, 20:25

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
cron