• Asus ROG Strix B550-F Gaming - zero reakcji na przycisk

Forum rules:Click here to view the forum rules

  1. Topic title should contain: the device's manufacturer, full model and the brief description of problem.
  2. Topic message should contain: the PCB marking code (required in case of hardware repairs), an extended description of problem, things you have checked/replaced/measured, your conclusions and the question. If you are not able to find the PCB marking code, please read THIS TOPIC. If you still cannot locate the PCB markings, please upload a clean, both-side photos of the mainboard - it is required to remove any films, modules or brackets possibly covering these markings.
  3. Before posting a new topic please read all topics in TRAININGS subforum and make a preliminary diagnostic based on the content of those trainings.
  4. Uploading of any complete schematics, BIOS / firmware files or any other kind of documentation, or linking to 3rd party websites with such files, is STRICTLY PROHIBITED. You can only upload the small portion of documentation or, link to BIOS file on UNVERIFIED BIOS FILES subforum, which simplifies the diagnostics/repair. You are not allowed to upload more then one complete page of instruction/schematic per single topic. The file you upload must not contain any watermarks, "confidential" markings, links or email addresses and cannot be password-protected.
  5. It is only permitted to describe one faulty device per single topic - you should always open a new topic for each subsequent device.
  6. Requesting of the full schematics, BoardView files, BIOS files or any other kind of documentation is NOT ALLOWED in this subforum. If you need to ask for any of these, you should open a new topic in DOCUMENTATION/BIOS REQUEST subforum.

#1 Asus ROG Strix B550-F Gaming - zero reakcji na przycisk


by ankheg 29 April 2024, 17:57
Cześć,

Mam uszkodzoną płytę Asus B550-F Gaming. Na pierwszy rzut oka wygląda jak nowa, ale niestety nie działa. Po podłączeniu zasilania pobór 0.12A, świeci logo na maskownicy portów. Są napięcia 5VSB, 3VSB, 1.8V i nic więcej. Zero reakcji na przycisk.

Po dokładniejszej inspekcji i porównaniu z boardview, okazało się że brakuje cewki PL2001, zasilającej mosfety, które produkują 1.2V z 5V. No to pomyślałem sobie że jesteśmy w domu i zaraz będzie działająca płyta... ale jednak nie. Po pierwsze nie mogę nigdzie znaleźć w dawcach ani nawet w internecie cewki o takich parametrach (0.11uH - R11 i 31A) i wielkości, z montażem bocznym. Mam takie tylko na nowszych i droższych płytach Asusa, ale że działają to nie będę brał. Ma ktoś może na zbyciu albo namiar gdzie takowe znaleźć?

Tak to wygląda:
Image

A tak powinno:
Image

Image

Na potrzeby testu wziąłem inną cewkę, z low-endowej płyty Gigabyte, tam miała tę samą funkcję i pasuje w miarę rozmiar, ale ma R47 i 15A. Pytanie czy oryginalną cewkę można zastąpić taką o innych ale zbliżonych parametrach? Np. R15?
W każdym razie, z nową cewką pojawia się 5V na wejściu mosfetów PQ2011 i PQ2013 ale na wyjściu już nie. No i zero zmiany w zachowaniu płyty. Przyjrzałem się więc przetwornicy która nimi steruje PU2000 (RT8125D). Dostaje ona zasilanie VCC 5V (pin5) ale brak sygnału EN (pin7). Ten z kolei prowadzi do mosfetu PQ5000 (typu N). Na bramce (pin1) jest 5V, źródło (pin2) jest połączone do masy. Więc jeśli na bramce jest dodatnie napięcie i źródło do masy, to powinno być napięcie na drenie chyba? Ale nie ma, a to właśnie EN dla PU2000. PQ5000 wydaje się dobry, ale profilaktycznie wymieniłem, i jest dokładnie tak samo. Nie zmienił się pobór, nadal zero reakcji na przycisk power, nie świecą diody diagnostyczne.
Jakieś pomysły co jeszcze sprawdzić?

P.S. Co ciekawe, na innym forum znalazłem przypadek, identyczna płyta i też pozbawiona tej samej cewki. Albo bardzo dziwny przypadek albo wada fabryczna??

Re: Asus ROG Strix B550-F Gaming - zero reakcji na przycisk


by Google Adsense [BOT] 29 April 2024, 17:57

#2 Re: Asus ROG Strix B550-F Gaming - zero reakcji na przycisk


by Vogelek23 29 April 2024, 20:36
ankheg wrote:Pytanie czy oryginalną cewkę można zastąpić taką o innych ale zbliżonych parametrach? Np. R15?
Generalnie - nie. Cewki mają ściśle określone parametry: impedancję oraz maksymalny prąd nasycenia. To jest element, którego parametry są zazwyczaj krytyczne. W tym konkretnym przypadku jednak jest to cewka szeregowa, stosowana w celu eliminacji zakłóceń na linii zasilania przetwornicy pamięci RAM. Jej impedancja nie jest aż tak krytyczna, o ile nie odbiega znacząco od oryginału (dopuszcza się rozrzut impedancji na poziomie 30%), natomiast prąd nasycenia jest nie do pominięcia - po jego przekroczeniu cewka traci bowiem swoje właściwości (w tym przypadku oznacza to przepuszczanie zakłóceń na linię zasilania pamięci RAM, co ma ogromny wpływ na stabilność pracy tych ostatnich).

ankheg wrote:pojawia się 5V na wejściu mosfetów PQ2011 i PQ2013 ale na wyjściu już nie
Tranzystory (MOSFET) nie mają wejść ani wyjść (są elementami dwukierunkowymi), lecz elektrody: bramkę, dren i źródło. Proszę używać poprawnej nomenklatury. Poza tym, w przypadku przetwornicy nie mierzy się napięcia stałego pomiędzy górnymi i dolnymi jej kluczami, bo występuje tam napięcie impulsowe o dużej częstotliwości (100kHz - 2MHz) i amplitudzie rzędu 10-20V. Jedynie markowe multimetry z wysokiej klasy przetwornikami A/C są w stanie przetworzyć taką "sieczkę" na jakiekolwiek sensowne napięcie stałe. Składową stałą (napięcie stałe) mierzymy zatem na wyjściu przetwornicy, po stronie obciążenia - w Twoim przypadku jest to linia VDDQ.

ankheg wrote:Ten z kolei prowadzi do mosfetu PQ5000 (typu N). Na bramce (pin1) jest 5V, źródło (pin2) jest połączone do masy. Więc jeśli na bramce jest dodatnie napięcie i źródło do masy, to powinno być napięcie na drenie chyba?
Oczywiście... że NIE. Zdaje się, że nie rozumiesz zasady działania tranzystora MOSFET. Jeśli napięcie na bramce tranzystora (N-MOSFET) jest o ponad 2V wyższe, niż na źródle (które jest podłączone do masy, czyli ma potencjał 0V), to dren zwiera do źródła, czyli efektywnie dren przyjmuje potencjał masy 0V. U Ciebie na bramce jest 5V, więc tranzystor jest włączony i dren ma potencjał 0V. Czyli jest poprawnie.

Problem w Twoim przypadku jest taki, że napięcie zasilania pamięci RAM występuje wyłącznie po włączeniu płyty - przed włączeniem nie ma mowy, by to napięcie występowało. Jedynym trybem, gdzie pamięć RAM jest zasilana, to tryb S3 (suspend to RAM), ale to jest tzw. uśpienie. W trybie S5 (stand-by) przetwornica zasilania RAM nie ma prawa być włączona. Czyli jest poprawnie.

ankheg wrote:Są napięcia 5VSB, 3VSB, 1.8V
Proszę doprecyzować, czy chodzi o napięcie +1.8V, czy o +1.8VSB - to pierwsze w ogóle nie powinno się pojawić w trybie stand-by.

ankheg wrote:Po podłączeniu zasilania pobór 0.12A
Dużo. Myślę, że o rząd wielkości za dużo. 120mA w trybie stand-by oznacza, że coś na płycie się nagrzewa. Proszę zatem to "coś" znaleźć. Moc strat na poziomie 600mW z pewnością przekłada się na ciepło.

#3 Re: Asus ROG Strix B550-F Gaming - zero reakcji na przycisk


by ankheg 29 April 2024, 22:35
Proszę doprecyzować, czy chodzi o napięcie +1.8V, czy o +1.8VSB - to pierwsze w ogóle nie powinno się pojawić w trybie stand-by.


Tak, oczywiście chodziło o napięcie 1.8VSB. Jest też napięcie na 8 nodze układu SPI( +1.8V_SPI)

Chyba nie byłem też do końca precyzyjny podając pobór prądu.
Z procesorem w gnieździe i podpiętym złączem zasilania CPU, pobór to dokladnie 0.103A
Natomiast bez procesora jest tylko 0.071A.

Jeśli chodzi o wydzielanie ciepła, to delikatnie (28-30C) nagrzewa się kilka układów:
PU4000 - pracuje, ma poprawne napięcia

LED 1U9_PU1- pracuje normalnie, ma poprawne napięcia, zasila LED1U9

LED1U9 - ewidentnie działa bo działa podświetlenie podłączone do LED1_CON

L1U1 - to kontroler LAN, nie wiem czy powinien pracować na tym etapie, ale zakładam że tak, np. do Wake on LAN. Poza tym żaden z pinów nie jest zwarty. Jedynie na pinie 8 usłyszałem brzęczyk, ale to dlatego, że jest połączony do masy przez rezystor 0ohm

PL1502- i powiązane z nią mosfety i przetwornica, dopiero gdy zamontowany jest procesor i pojawia się prawidłowo wspomniane 1.8VSB

To co najbardziej widać na dole z lewej to płytka zasilacza w złączu ATX 24pin. Zdjąłem wszystkie radiatory i maskownice, żeby niczego nie przeoczyć.
Image

Więc wygląda to wszystko ok. Może jednak ten pobór jest w normie?

#4 Re: Asus ROG Strix B550-F Gaming - zero reakcji na przycisk


by ankheg 31 May 2024, 00:22
Udało mi się zdobyć cewkę R11 z niemal identycznej płyty. Nic to jednak nie zmieniło.
Po dłuższym szukaniu okazało się że brakuje układu OU3 koło KBC. Po jego wlutowaniu, plyta startuje, ale ma stały pobór ok 1.5A i świeci się dioda DRAM. Są praktycznie wszystkie napięcia, ale zauważyłem problem na mosfecie PQ1501. Na drenie jest 3.3V, prosto z le złącza 24pin. Ale na źródle powinno być 1.8V które idzie do procesora, a jest również 3.3V. Mosfet nie ma zwarcia. Wymieniłem go na inny i jest to samo. Wymieniłem również PU1501, który steruje bramką PQ1501, ale to też nic nie dało. Będę wdzięczny za jakąś podpowiedź...

#5 Re: Asus ROG Strix B550-F Gaming - zero reakcji na przycisk


by matic 31 May 2024, 07:51
Measure the voltages to ground on pins 5, 6, 7, 8 of chip PU1501.
If the board stay turned on without the CPU connected, measure the suggested voltages without it.

#6 Re: Asus ROG Strix B550-F Gaming - zero reakcji na przycisk


by ankheg 31 May 2024, 11:09
Voltages:
pin 5 3.39V
pin 6 3.39V
pin 7 5.95V
pin 8 11.80V
pin 1,2 0V
pin 3,4 GND

The board does not power on without a CPU.

#7 Re: Asus ROG Strix B550-F Gaming - zero reakcji na przycisk  [SOLVED]


by matic 31 May 2024, 12:12
ankheg wrote:pin 5 3.39V
Not fine. That's a reference voltage and should be 1.8V.
The resistor PR1520 (10kΩ/1%) is very likely damaged. Check it.

#8 Re: Asus ROG Strix B550-F Gaming - zero reakcji na przycisk


by ankheg 2 June 2024, 11:31
Hi matic!

Helpful and to the point as always. The resistor was faulty. Interestingly though, it measured fine, exactly 10k. But one of the terminals was damaged at the top. When desoldering, the resistor broke into pieces, so it was most likely cracked.
Image

So looks like I replaced a few components for nothing, including KBC (turned out my power button was faulty)

Also, maybe this will be useful for someone, the board did not have a short as suggested above. Standby power draw around 0.12-0.15A is perfectly fine. I have a few more B550/X570 boards to repair and this seems to be a typical value.

Thank you for help!

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

_______________________________
All rights reserved. Unauthorised copying of this website's content or any of its part is strictly forbidden.
Any trademarks, brand names, products or services published on this website belong to their legal owners, are copyrighted and used for information purposes only.