• Asus Strix X570-F Gaming - napięcie 1.15V na SoC i Vcore

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe PCB (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego PCB, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie można znaleźć oznaczenia, należy zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 Asus Strix X570-F Gaming - napięcie 1.15V na SoC i Vcore


przez ankheg 13 czerwca 2024, 23:20
Cześć,

Płyta po przejściach, kupiona niekompletna, brakuje radiatora na chipsecie i od dysku M.2. Więc naprawa bardziej "dla nauki".

Najpierw "pożyczyłem" z niej KBC do naprawy innej płyty. Okazało się że usterka była inna w drugiej płycie, więc KBC zostawiłem, a w tej płycie wlutowalem KBC z tamtej, słowem zamiana. Płyta nie odpalała, do czasu aż wymieniłem rezystor koło ukladu PU1600. Teraz płyta startuje, sa wszystkie napięcia, ale napięcie Soc (PL1311 i PL1321) wynosi 1.15V, napiecie Vcore też jest obecne i też 1.15V, więc moim zdaniem trochę za wysokie. Zastanawiam się czy samo napięcie jest problemem, czy po prostu ono normalnie powinno spaść po pełnym starcie. PUQ1311 i PL1311 delikatnie się grzeją, reszta faz dookoła procesora nie. Płyta staje na diodzie diagnostycznej CPU, wczesniej DRAM przechodzi. Stały pobor 1.8-2A, w zależności od procesora. Robiony wiele razy BIOS flasback i programowany BIOS programatorem.
Nie byłem pewien czy to może nie problem z KBC z drugiej plyty, więc dla pewności wymieniłem na nowe z Aliexpress, bez zmian.
Nie ma chyba boardview do tej dokładnie płyty, ale layout sekcji zasilania CPU jest taki sam jak w B550-F Gaming Wi-Fi, natomiast układ elementow dookoła KBC, układu PU1600 i drobnicy koło niego pasuje do boardview X570-E Gaming. Natomiast sam pinout KBC znowu pasuje do B550-F Gaming Wi-Fi (pin 34 jest pusty).
Nie mam pomysłu gdzie szukać. Jakieś sugestie?

Re: Asus Strix X570-F Gaming - napięcie 1.15V na SoC i Vcore


przez Google Adsense [BOT] 13 czerwca 2024, 23:20

#2 Re: Asus Strix X570-F Gaming - napięcie 1.15V na SoC i Vcore


przez matic 18 czerwca 2024, 08:16
Hello!

Carefully inspect the entire board under the microscope for any physically damaged / missing components.

Re: Asus Strix X570-F Gaming - napięcie 1.15V na SoC i Vcore


przez Google Adsense [BOT] 18 czerwca 2024, 08:16

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.