• Asus TUF Gaming FX505DT-AL086 (FX505DD REV.2.0) startuje bez obrazu i podświetlenia

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe PCB (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego PCB, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie można znaleźć oznaczenia, należy zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 Asus TUF Gaming FX505DT-AL086 (FX505DD REV.2.0) startuje bez obrazu i podświetlenia


przez ankheg 13 kwietnia 2024, 14:09
Cześć,

Laptop kupiłem jako uszkodzony. Po podłączeniu baterii podświetlała się klawiatura i tyle. Według sprzedającego w czasie grania po prostu się wyłączył i już nie wstał. Ponoć nie był zalany. Oddany do serwisu, nie naprawiali ale powiedzieliśmy że trzeba "lutować RAM". Raczej mogło chodzić o VRAM, bo RAM jest wymienny.
Pierwsze co rzuca się w oczy to totalnie wyłamana 1 nóżka BIOS-u, razem z narożnikiem obudowy, to tego stopnia, że nawet nie widzę gdzie można by się podlutować w celu jej rekonstrukcji. Trochę nawet zeszlifowalem, ale nie chcę go całkiem zniszczyć.
Oryginalna kość to GigaDevice GD25LB128D. Wylutowalem ją, ściągnąłem najnowszy BIOS ze strony Asusa(usunąłem 2KB z przodu) i zaprogramowałem nim Windond 25Q128FWSQ i wlutowalem na płytę. Potem znalazłem GigaDevice GD25LQ128D (25LQ128DSIG). W obu przypadkach efekt ten sam, laptop "startuje" bez obrazu, są napięcia 5V,3.3V, 1.8V, 1.2V RAM, napięcia 0.9/1.1V na procku (Ryzen), 1.35V VRAM, natomiast napięcie GPU 0.735V na chwilę się pojawia, znika i znowu pojawia, i tak w kółko. Nie jestem w stanie sprawdzić jak wygląda pobór i czy jest fluktuacja, bo niestety z 30 końcówek które mam, akurat nie posiadam pasującej do tego laptopa.

1. Czy problemem może być wsad BIOS czy też sama kość?
2. Czy raczej padło GPU (mosfety wydają się być ok no i na chwilę produkują napięcie)? Rezystancja na GPU 1,25ohm (same sondy 0.8ohm)
3. Czy tak uszkodzoną kość BIOSu można odczytać, bez nóżki nr1 (choćby na potem, żeby odzyskać licencje Windows i nunery seryjne itp )? Próbowałem w podstawce nie nie dało rady.
4. Co jeszcze mogę spróbować/sprawdzić?

Z góry dziękuję i pozdrawiam forumowiczów,
Rafał

Obrazek

Re: Asus TUF Gaming FX505DT-AL086 (FX505DD REV.2.0) startuje bez obrazu i podświetlenia


przez Google Adsense [BOT] 13 kwietnia 2024, 14:09

#2 Re: Asus TUF Gaming FX505DT-AL086 (FX505DD REV.1.0) startuje bez obrazu i podświetlenia


przez Vogelek23 14 kwietnia 2024, 17:30
ankheg napisał(a):Czy tak uszkodzoną kość BIOSu można odczytać, bez nóżki nr1
Niestety, nie można. Musisz w jakiś sposób uzyskać połączenie n. 1 i zrobić (choćby tymczasowe) wyprowadzenie.

ankheg napisał(a):Czy raczej padło GPU
Wróżki mają dziś wolne - bez diagnostyki nie możemy ferować takich tez.

ankheg napisał(a):Czy problemem może być wsad BIOS czy też sama kość?
Jak wyżej. Ewentualne programowanie wsadu zalecam wykonać na kości GD25LB128D, czyli takiej, jaka była w oryginale. Do przeczytania również ten wątek: asus-tuf-fx505dt-al087t-mobo-fx505dd-mb-rev-1-0-backlight-present-nothing-on-screen-t68468.html

#3 Re: Asus TUF Gaming FX505DT-AL086 (FX505DD REV.2.0) startuje bez obrazu i podświetlenia


przez ankheg 4 maja 2024, 21:35
Przyszedł mi w końcu GD25LB128D. Zaprogramowałem wsadem ze strony producenta (przyciętym) i nadal to samo. Patrząc pod termowizją GPU i pamięci startują na chwile i gasną. Rdzeń rozgrzewa się równomiernie cały. Ale to napięcie GPU pojawia się i znika.

Jest jakiś sposób żeby potwierdzić/wykluczyć uszkodzenie GPU?

Czy po zaprogramowaniu kości BIOS, muszę również zaprogramować KBC czy zaprogramuje się sam?

Co z kością BIOS dla GPU (U7401)? Odczytałem obecny wsad. Może jej zaprogramowanie by pomogło, bo wygląda że problem jest tylko z GPU? Ale nie widzę nigdzie wsadu osobnego.

Re: Asus TUF Gaming FX505DT-AL086 (FX505DD REV.2.0) startuje bez obrazu i podświetlenia


przez Google Adsense [BOT] 4 maja 2024, 21:35

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.