• Dell Inspiron 1545, MB: 4AQ01.021 nie uruchamia matrycy.

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe PCB (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego PCB, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie można znaleźć oznaczenia, należy zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Dell Inspiron 1545, MB: 4AQ01.021 nie uruchamia matrycy.


przez inkognito09 18 lutego 2015, 17:32
Witam, mam przypadek z gatunku voodoo, gdzie "coś" się stało bez wyraźnego powodu. Komputer trafił do mnie z wyłamanym gniazdem zasilania, ale poza tym sprawny (na baterii podobno pracował). Gniazdo wymienione, po poskładaniu brak obrazu na matrycy, na zewnętrznym OK, system nie widzi innego monitora niż zewnętrzny, na matrycy brak napięcia 3.3V. Co prawda nie mam schematu, ale znalazłem że napięcie wychodzi z U48, któremu brak sterowania. Dodaję zdjęcie.
Obrazek
Po oznaczeniu układu (L321, linijkę nizej 5281) nic nie znalazłem, ale to układ zasilania, najpewniej z jakimś dodatkowym zabezpieczeniem nadprądowym. Wyprowadzenia 1 i 5-8 podłączone pod 3.3V (obecne). Noga 2 - zasilanie matrycy 3,3V (cisza), Noga 3 - sterowanie, 0V. Noga 4 - GND.
D20 w SOT23 na zdjęciu, to BAT54C, więc bez większej krępacji podałem na ich katody 3,3V. Matryca się wówczas uruchamia, ale jest czarna, system nadal jej nie widzi. Podgrzanie mostu północnego nic nie dało, choć jeśli nic nie wymyślę, to go dla pewności podstawie. Reset CMOS wykonany, matryca podstawiana, na początkowym etapie nawet taśmę podmieniłem, bo miałem akurat pod ręką pasującą. Czy ktoś się kiedyś z czymś takim spotkał?

Re: Dell Inspiron 1545, MB: 4AQ01.021 nie uruchamia matrycy.


przez Google Adsense [BOT] 18 lutego 2015, 17:32

#2 Re: Dell Inspiron 1545, MB: 4AQ01.021 nie uruchamia matrycy.


przez sebastiank 18 lutego 2015, 17:35
Może być problem z na brakiem/nieprawidłowy odczytem epromu matrycy - stąd brak detekcji matrycy i załączenia dla niej zasilania.
Sprawdź ten wątek, być może tu znajdziesz problem.

#3 Re: Dell Inspiron 1545, MB: 4AQ01.021 nie uruchamia matrycy.


przez inkognito09 18 lutego 2015, 18:22
Trafiłem w sieci na schemat płyty, trochę to ułatwia grzebaninę. Po włączeniu płyty sygnały z EPROMu ustawiają się na stan wysoki, na sygnale CLK_ID pojawia się na chwilkę takt, na DATA_ID jest zaledwie mignięcie, przybicie do zera i znów na obu stan wysoki. Z jednej strony na innej matrycy zachowuje się tak samo, ale z drugiej strony to Dell, u nich czasem bywały takie jaja że matryca pracowała prawidłowo dopiero po przerzuceniu EPROMu. Sygnały te idą do mostu północnego (intel ze zintegrowana grafiką), coraz bardziej mam wrażenie że podstawienie mostu ma tu największy sens, choćby dla sprawdzenia. Mam kilka na stanie. Chyba że jeszcze są jakieś koncepcje skąd taki stan rzeczy.

#4 Re: Dell Inspiron 1545, MB: 4AQ01.021 nie uruchamia matrycy.


przez sebastiank 18 lutego 2015, 18:44
Zanim ruszysz północ możesz np. sprawdzić/przelutować/przemyć gniazdo LVDS, sprawdzić czy jest zasilanie epromu, czy nie ma przywarć/zwarć lub mechanicznych uszkodzeń.
Możesz też przeprogramować/zaktualizować bios (choćby spod systemu).

#5 Re: Dell Inspiron 1545, MB: 4AQ01.021 nie uruchamia matrycy.


przez inkognito09 18 lutego 2015, 18:59
Gniazdo już czyściłem, EPROM zasilanie ma. Ewentualnie faktycznie mogę z BIOSem spróbować.
Może jeszcze dla uściślenia opiszę napięcia na gnieździe:

38-40 - 19V
36-35 - 0 (3,3V załączane z U48 opisanego w pierwszym poście)
34 - 3,3V
33 - 3,3V
31 - 0V z wpiętą taśmą (LCD_CBL_DET), 3,3V bez.
28 - 0V
27 - 0V
26 i 25 to EPROM, opisałem już ich zachowanie
24 - 0V

Zastanawia mnie pin 27, tj. LCD_TST. Z tego co wyczytałem, jest to pin kontrolno-testowy matrycy, jest na nim cały czas 0V. Wychodzi on z KBC, czy ktoś byłby w stanie opisać mi jak powinien się zachowywać sygnał na tym wyprowadzeniu?


Edit 19.02.15:

Uszkodzony kontroler KBC, nie potrafię określić jak doszło do uszkodzenia, w każdym razie po wymianie wszystko jest OK.

Re: Dell Inspiron 1545, MB: 4AQ01.021 nie uruchamia matrycy.


przez Google Adsense [BOT] 18 lutego 2015, 18:59
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: drakom i 2 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.