• DELL Inspiron N5010 15r zalany

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe PCB (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego PCB, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie można znaleźć oznaczenia, należy zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także jakichkolwiek wsadów BIOS / firmware (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 DELL Inspiron N5010 15r zalany


przez piter58 8 maja 2012, 13:01
Witam, dostałem laptopa dell po zalaniu. Płyta wyczyszczona, a na zdjęciu poniżej zaznaczone uszkodzone ścieżki. Mógł bym poprosić o kawałek schematu?

Laptop Dell inspiron N5010 15r
09909-1
DG15 MB
48.4HH01.011

Obrazek

Re: DELL Inspiron N5010 15r zalany


przez Google Adsense [BOT] 8 maja 2012, 13:01

#2 Re: DELL Inspiron N5010 15r zalany


przez kjedrocha 8 maja 2012, 18:07
Właśnie postawiłem tą samą płytę na nogi poprzez wymianę tej właśnie przetwornicy.
Schematu nie posiadam, ale zaznaczyłem na zdjęciu na czerwono, jak u mnie te ścieżki wyglądają. Dodatkowo, ponieważ przelotka jest przeżarta, trzeba zewrzeć n16 tegoż układu z zasilaniem VIN, (zaznaczone niebieską linią - u mnie miernik tutaj pokazuje przejście) - na schemacie z innego notebooka widzę, że jest to zrealizowane poprzez rezystor 0Ω.
Drugim zaznaczonym przez Ciebie miejscem się nie przejmuj, bo to tylko jedna z 4 zwartych ze sobą nóg tranzystora jest zeżarta - oczywiście jeśli ten klucz jest sprawny - dla pewności wylutuj go i zobacz co jest pod nim.

Obrazek

edit:

może to trochę nieczytelne więc wyjaśniam, że należy n16 układu połączyć tylko z kondensatorem PC4614, niczego więcej po drodze nie należy zwierać.

#3 Re: DELL Inspiron N5010 15r zalany


przez piter58 9 maja 2012, 13:25
Klucz wydaje się sprawny natomiast kondensator PC4617 i PC4614 maja upalone punkty lutownicze znasz ich wartości?
I powiedz mi to jest przetwornica 5V do zasilania dysku?

#4 Re: DELL Inspiron N5010 15r zalany


przez kjedrocha 9 maja 2012, 13:57
Wartości kondensatorów nie znam, ale ponieważ to kondensatory na VIN, to zapewne mają taką samą wartość jak analogiczne kondensatory przy sąsiednich kluczach (jeśli dobrze odczytuję z laminatu to PC4609, PC4610)
Jest to przetwornica główna 5 i 3,3V.
Ja wymieniałem sterownik tej przetwornicy i wstawiłem tam zamiennie TPS51125.

Re: DELL Inspiron N5010 15r zalany


przez Google Adsense [BOT] 9 maja 2012, 13:57

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.