• IBM T42 (Prawdopodobnie problem z kartą graficzną)

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać skrócony opis problemu.
  2. Treść wątku powinna zawierać rozszerzony opis problemu oraz sformułowane pytanie.
  3. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów/wsadów BIOS, ani linkowanie do tych plików, zamieszczonych na innych stronach. Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę lub naprawę sprzętu z wątku. W jednym temacie można zamieścić nie więcej, jak jedną stronę instrukcji/schematu.
  4. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  5. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O SCHEMATY/BIOS.

#1 IBM T42 (Prawdopodobnie problem z kartą graficzną)


przez rogervin 11 lipca 2012, 19:50
Witam!

Na stół trafił notebook jak w temacie. Przy poruszeniu znikał obraz, zawieszał się system, sypał bsod-ami. Zrobiłem reballing grafiki Ati7500/M7-CSP32 (żadnych widocznych uszkodzeń, starałem się nie przekraczać 200°C). Po tym zabiegu sprzęt przestał wyświetlać obraz, włącza się i wyłącza normalnie, żadnych sygnałów dźwiękowych. Dokonałem pomiaru napięć, wszystko ok. Podmieniłem ram, procesor, nadal bez zmian. Pobór prądu po włączeniu od razu dochodzi do 0,81A i tak zostaje. Wymieniony mostek południowy i nic. Teraz moje pytanie. Czy uszkodzony układ graficzny może blokować start procedury post? Czytałem wypowiedź jednego użytkownika, że post startuje z wlutowanym układem graficznym, ale chciałbym to potwierdzić.

Re: IBM T42 (Prawdopodobnie problem z kartą graficzną)


przez Google Adsense [BOT] 11 lipca 2012, 19:50

#2 Re: IBM T42 (Prawdopodobnie problem z kartą graficzną)


przez satanistik 11 lipca 2012, 21:17
U mnie w t30 (porównywałem schematy i jest dość zbliżony) uszkodzona grafika nie blokuje POST - za to brak zasilania grafiki tak. Jeżeli układ robi zwarcie na zasilaniu to może być ten objaw. W tych kostkach łatwo o zwarcia pod kostkami RAM. Dodatkowo płyty od IBM są dość wrażliwe na odpadnięcie elementów - miałem kilkanaście razy problemy z przesuniętymi lub zagubionymi elementami.

#3 Re: IBM T42 (Prawdopodobnie problem z kartą graficzną)


przez novitech 11 lipca 2012, 21:29
satanistik napisał(a):Dodatkowo płyty od IBM są dość wrażliwe na odpadnięcie elementów


Nie sądzę, jeżeli profil lutowania, mocowanie płyty itd. jest ok to nie ma prawa odpaść żaden element (pojęcie inercji).

#4 Re: IBM T42 (Prawdopodobnie problem z kartą graficzną)


przez arvika 11 lipca 2012, 21:43
Nie wlutowałeś tego układu obróconego o 90/180 stopni? Na tych płytach z tego co pamiętam jest takie oznaczenie w laminacie że można popełnić błąd.

#5 Re: IBM T42 (Prawdopodobnie problem z kartą graficzną)


przez rogervin 11 lipca 2012, 22:49
Masz racje, oznaczenie na początku trochę mnie zmyliły, ale wlutowałem na 100% w dobrą stronę. Na cewce L9 mam 1.5V (VCCVIDEOCORE). Miałby ktoś zdjęcie płyty w okolicy GPU, od spodu?

#6 Re: IBM T42 (Prawdopodobnie problem z kartą graficzną) 


przez Rufio 18 lipca 2012, 15:48
Witam!

Układy ATI7500 są bardzo wrażliwe na temperaturę, przy czym nie chodzi tutaj o same układy, a o kości ramu grafiki które są na niej bezpośrednio umiejscowione. Układy te jak widzisz są w IBM T40-42 w wersji z klejonymi pamięciami, dlatego bardzo ważny jest odpowiedni profil grzania - z naciskiem na grzanie od spodu płyty. Jeżeli grzałeś do 200°C z równą mocą od spodu i od dołu, to jest bardzo duża szansa że wyskoczyła Ci któraś z kulek z pod pamięci - właśnie dlatego że są klejone i nie mają możliwości sprężynowania podczas lutowania... Tak więc jest prawdopodobne, że ubiłeś układ. Ja lutując te grafiki starałem się nie przekraczać 190°C, tak aby tylko układ usiadł...

Prosiłeś o spód w okolicach grafiki, proszę bardzo...

pzdr
Rufio

Obrazek

#7 Re: IBM T42 (Prawdopodobnie problem z kartą graficzną)


przez rogervin 20 lipca 2012, 17:36
@Rufio Dziękuje za zdjęcie. Wszystko w okolicy gpu na swoim miejscu, wymiana układu nieopłacalna, notebook przeznaczony na części.

Re: IBM T42 (Prawdopodobnie problem z kartą graficzną)


przez Google Adsense [BOT] 20 lipca 2012, 17:36

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.