• Kontroler KBC programowanie

#1 Kontroler KBC programowanie


by kamil1986 3 June 2020, 13:38
Pytanie odnośnie programowania układu KBC. Jak mogę zdiagnozowac bez programatora czy KBC który powinien sam się zaprogramować zaprogramował się. Czy jeżeli przetwornice 3 i 5v uruchamiane są sygnałem Enable z KBC i po wlutowaniu nowego czystego układu przetwornice startują i te sygnały są obecne to można uznać że KBC się zaprogramował.

Re: Kontroler KBC programowanie


by Google Adsense [BOT] 3 June 2020, 13:38

#2 Re: Kontroler KBC programowanie


by Vogelek23 6 June 2020, 13:42
kamil1986 wrote:Jak mogę zdiagnozowac bez programatora czy KBC który powinien sam się zaprogramować zaprogramował się.
Jeśli po wlutowaniu nowego KBC i odczekaniu kilku minut po włączeniu urządzenia, to urządzenie uruchamia się poprawnie, to znaczy, że KBC zaprogramował się wsadem z BIOS. Oczywiście dotyczy to wyłącznie płyt, w których KBC programuje się samoczynnie wsadem z BIOS. Niestety, nie istnieje pełna lista płyt głównych, które obsługują taką funkcjonalność, więc bez programatora możesz co najwyżej pytać się za każdym razem w dziale NAPRAWA WARSZTAT, czy dana płyta umożliwia programowanie czystego KBC wsadem z BIOS.

#3 Re: Kontroler KBC programowanie


by kamil1986 6 June 2020, 21:05
Jeśli po wlutowaniu nowego KBC i odczekaniu kilku minut po włączeniu urządzenia, to urządzenie uruchamia się poprawnie, to znaczy, że KBC zaprogramował się wsadem z BIOS


To jest oczywiste jak płyta się uruchomi to znaczy że KBC się zaprogramował. Co jak płyta się nie uruchomi i po wlutowaniu nowego układu zasilanie KBC jest oraz pamięci Bios, 3 i 5V napiecia są a reakcja płyty oraz pobór prądu jest dokładnie taki sam jak przed wlutowaniem układu. Jakie minimalne warunki muszą zastać spełnione aby KBC który powinien się zaprogramować zaprogramował się.
Przykład:
Płyta nie uruchamia się diagnoza uszkodzony KBC zwarcie do masy na linii 3V ściągam KBC zwarcie znika napięcie 3V, 5V pojawiają się, pobór prądu na zasilaczu serwisowym 0,02A (bez wlutowanego nowego KBC) wlutowuję nowy KBC podłączam zasilenie do płyty pobór prądu nie zmienia żadne inne napięcie na płycie nie pojawiają się. Czy po takim zachowaniu się płyty mogę wnioskować że KBC jednak się nie zaprogramował choć powinien. Czy taki układ KBC bez programu jest kompletnie martwy i nie wykonuje kompletnie żadnego zadania jak np mikrokontroler czy jednak powinien w jakimś minimalnym stopniu coś tam wykonywać.

#4 Re: Kontroler KBC programowanie  [SOLVED]


by Vogelek23 6 June 2020, 23:38
Odpowiedź na te pytania nie jest łatwa - a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwa - bo wszystko zależy od płyty i konstrukcji, jaką sobie wymyślił projektant. Jedne płyty po zresetowaniu pamięci CMOS uruchamiają się samoczynnie po podłączeniu zasilania, inne potrzebują włączenia przyciskiem. Jedne automatycznie programują pusty KBC, w innych KBC trzeba programować programatorem (nawet w przypadku identycznych układów KBC). Jedne płyty z pustym KBC reagują na włącznik, inne pozostają kompletnie martwe. Spowodowane jest to różnorodnością zarówno modeli, jak i konkretnych wymogów, narzuconych projektantom przez producentów.

W podanym przez Ciebie przykładzie pewne jest tylko jedno - że płyta nie uruchamia się. Nie wiadomo, czy KBC się zaprogramował (o ile nie zweryfikujesz tego programatorem), nie wiadomo także, czy uszkodzenie KBC nie "pociągnęło" za sobą np. PCH/FCH/SB/APU (co może dawać takie same objawy). KBC to specjalizowany mikrokontroler, ale wciąż jest mikrokontrolerem - tylko w szczegółowej dokumentacji tego układu można się dowiedzieć, jakie stany logiczne pojawiają się na danych portach (pinach) przy pustej pamięci Flash, ażeby móc skonfrontować to ze stanem faktycznym. Podsumowując - musisz zaopatrzyć się w programator do KBC. Nie ma innej drogi - nie sprawdzisz faktu zaprogramowania (lub niezaprogramowania) KBC, tak jak sprawdzasz kierunek wiatru, czyli poślinionym palcem. To zbyt skomplikowana elektronika na tego typu zgadywanki.

#5 Re: Kontroler KBC programowanie


by kamil1986 7 June 2020, 01:07
Dziękuję za wyjaśnienie czy mógł byś wyjaśnić jeszcze że tak powiem łopatologicznie.
Jedne automatycznie programują pusty KBC, w innych KBC trzeba programować programatorem (nawet w przypadku identycznych układów KBC.)

Jak wygląda schematycznie procedura programowanie KBC, i nie chodzi mi w tym przypadku o programowanie za pomocą programatora, a procedura programowania KBC z pamięci bios. Czy to KBC ściąga sobie program bezpośrednio z biosu, i się sam programuję czy pośredniczy w tym jeszcze jakiś inny układ na płycie np. PCH.
W twoim szkoleniu piszesz
SYSTEM BIOS - zwany potocznie BIOS (Basic Input-Output System - podstawowy system wejścia-wyjścia) jest to pamięć, a w zasadzie zawartość programowa pamięci flash, która podłączona jest najczęściej do kontrolera KBC (spotyka się również rozwiązania, gdzie pamięć ta jest podłączona bezpośrednio do mostu południowego)

Czyli Gdzie są wykonywane instrukcję systemu BIOS w KBC czy w mostku. Czy część instrukcji wykonuje KBC a część mostek.

#6 Re: Kontroler KBC programowanie


by Vogelek23 13 June 2020, 16:21
kamil1986 wrote:Czy to KBC ściąga sobie program bezpośrednio z biosu, i się sam programuję czy pośredniczy w tym jeszcze jakiś inny układ na płycie np. PCH.
KBC, podobnie jak większość współczesnych mikrokontrolerów, ma w swej strukturze zaszyty tzw. Bootloader, dzięki któremu może komunikować się z "otoczeniem" nawet z pustą pamięcią programu. Dzięki stosownym instrukcjom, zawartym w Bootloaderze, KBC jest w stanie samodzielnie załadować pamięć programu z kości BIOS. Gdy pamięć BIOS jest podłączona bezpośrednio do KBC, ten "zaczytuje" swój program bezpośrednio z kości BIOS poprzez magistralę SPI, natomiast w przypadku, gdy pamięć BIOS jest podłączona do PCH, chipset pośredniczy (ale tylko sprzętowo, interfejsem) w wymianie danych pomiędzy KBC (LPC) a kością BIOS (SPI).

kamil1986 wrote:Czyli Gdzie są wykonywane instrukcję systemu BIOS w KBC czy w mostku.
W procesorze - wszystkie instrukcje BIOS (po jego załadowaniu do pamięci, co ma miejsce we wczesnej fazie procedury POST, zaraz po wykryciu i przetestowaniu pamięci RAM) wykonywane są przez procesor. Podczas startu procedury POST najpierw włączane są przetwornice, potem KBC dostaje informacje o tym, że przetwornice działają (np. sygnał ALL_SYS_PWRGD), a następnie wykrywana i liczona (a także testowane jest pierwsze 64kB) pamięć RAM. Gdy tu nie ma błędów, KBC ładuje zawartość wsadu BIOS do wydzielonego obszaru pamięci RAM i od tej pory wszystkie instrukcje BIOS są wykonywane przez CPU. Oczywiście tak KBC, jak i PCH, a także GPU, pośredniczą w tej procedurze i aktywnie w niej uczestniczą - wszak procedura POST dotyczy sprawdzania wszystkich bloków funkcjonalnych komputera (płyty głównej). Koniec procedury POST to poszukiwanie bootowalnego nośnika do uruchomienia komputera, aby kontrolę nad pracą płyty głównej przejął system operacyjny.

#7 Re: Kontroler KBC programowanie


by kamil1986 13 June 2020, 19:37
Dzięki wielkie za odpowiedź. Powiedz mi jeszcze skąd KBC wie że ma się sam zaprogramować czytając forum znalazłem informację że w niektórych płytach KBC programuje się sam, a w niektórych trzeba programować mimo że w obu płytach występuje ten sam układ KBC.

#8 Re: Kontroler KBC programowanie


by Vogelek23 13 June 2020, 22:42
kamil1986 wrote:skąd KBC wie że ma się sam zaprogramować
W przypadku "samoprogramujących się" płyt, odpowiednie instrukcje znajdują się w BIOSie - w momencie włączenia płyty, PCH ustala (poprzez magistralę LPC), czy KBC podaje poprawną sumę kontrolną z pamięci programu - jeśli nie, wprowadza KBC w tryb bootloadera, który ma stosowne procedury dla samoprogramowania (ang. self-programming). Procedury te są bardzo popularne i powszechnie stosowane - nawet uniwersalne mikrokontrolery AVR mają zaimplementowaną możliwość samoprogramowania.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests

_______________________________
All rights reserved. Unauthorised copying of this website's content or any of its part is strictly forbidden.
Any trademarks, brand names, products or services published on this website belong to their legal owners, are copyrighted and used for information purposes only.