• Laptop ASUS FA506IV-AL043 płyta DABKXBMBAD0 REV:D uszkodzone zasilanie GPU

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe PCB (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego PCB, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie można znaleźć oznaczenia, należy zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także jakichkolwiek wsadów BIOS / firmware (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 Laptop ASUS FA506IV-AL043 płyta DABKXBMBAD0 REV:D uszkodzone zasilanie GPU


przez Krzys 20 sierpnia 2024, 16:17
W laptopie którego mam na stole uszkodzony został jeden z mosfetów zasilana grafiki o oznaczeniu PK6D0BA. Czy mogę go zastąpić PK600BA podobne parametry ale mniejszy Rds. Chyba, że ktoś ma inne rozwiązanie.

Re: Laptop ASUS FA506IV-AL043 płyta DABKXBMBAD0 REV:D uszkodzone zasilanie GPU


przez Google Adsense [BOT] 20 sierpnia 2024, 16:17

#2 Re: Laptop ASUS FA506IV-AL043 płyta DABKXBMBAD0 REV:D uszkodzone zasilanie GPU


przez Vogelek23 20 sierpnia 2024, 16:50
Proszę konkretnie podać, który tranzystor (PQ?). Na zasilaniu GPU w tej płycie są podwójne MOSFETy.

#3 Re: Laptop ASUS FA506IV-AL043 płyta DABKXBMBAD0 REV:D uszkodzone zasilanie GPU


przez Krzys 20 sierpnia 2024, 18:41
Niestety nie mam schematu ani boardview, załączam zdjęcie z zaznaczonym brakującym tranzystorem.
Obrazek

#4 Re: Laptop ASUS FA506IV-AL043 płyta DABKXBMBAD0 REV:D uszkodzone zasilanie GPU


przez Vogelek23 20 sierpnia 2024, 19:11
Zaznaczony tranzystor to PQ63. Jeśli wymieniasz go na inny model, powinieneś wymienić na taki sam także PQ61, zaznaczony poniżej na żółto, ponieważ jest to przetwornica 2-fazowa i brak symetrii może spowodować jej szybsze uszkodzenie. Na schemacie te tranzystory to QM3966M6.
Obrazek

#5 Re: Laptop ASUS FA506IV-AL043 płyta DABKXBMBAD0 REV:D uszkodzone zasilanie GPU


przez Krzys 21 sierpnia 2024, 11:54
Jest jeszcze jeden problem bo po dokonaniu pomiarów rezystancji na cewkach znaczonych na czerwono okazuje się, że rezystancja wynosi 1 Ohm. Sądzę, że grafika i Vramy są uszkodzone.
Obrazek

#6 Re: Laptop ASUS FA506IV-AL043 płyta DABKXBMBAD0 REV:D uszkodzone zasilanie GPU


przez Vogelek23 21 sierpnia 2024, 12:23
O ile na cewkach o oznaczeniu R15 można spodziewać się bardzo małej rezystancji do masy (nawet poniżej 1Ω) i jest to normalne, to na cewkach o oznaczeniu R24 rezystancja do masy powinna być wyższa, średnio pomiędzy 50Ω a 200Ω. Jeśli na tranzystorze PQ63 miałeś zwarcie, to napięcie z głównej linii (19V) najpewniej uszkodziło kości pamięci VRAM oraz mogło (choć nie musiało) uszkodzić kontroler pamięci w chipsecie GPU (kontroler VRAM jest zasilany z tego samego źródła, co pamięć VRAM). Wylutuj obie cewki i sprawdź na padach, po której stronie masz zwarcie - czy od strony GPU/VRAM, czy od strony tranzystorów. Jeśli to pierwsze, to wykonaj próbę zwarciową napięciem 1,2V na zwartych padach - możliwe bowiem, że zwarta jest tylko jedna kość pamięci VRAM, co oszczędziłoby nieco pracy i kosztów części.

#7 Re: Laptop ASUS FA506IV-AL043 płyta DABKXBMBAD0 REV:D uszkodzone zasilanie GPU


przez Krzys 22 sierpnia 2024, 18:56
Mam zwarcie od strony vRAM, wykonałem próbę zwarciową i o dziwo nic się nie grzeje przy 1V doszedłem aż do 3,6A i przy tym prądzie zniknęło zwarcie. Przy zasilaniu 1V pobór prądu jest 3,550A i nic nie wydziela ciepła, niestety mam tylko zamrażacz do diagnostyki ale zawsze nawet minimalne wydzielanie ciepła wykrywałem, a tu nic.

#8 Re: Laptop ASUS FA506IV-AL043 płyta DABKXBMBAD0 REV:D uszkodzone zasilanie GPU


przez Vogelek23 22 sierpnia 2024, 20:25
Zewrzyj końce przewodów, którymi wykonujesz próbę zwarciową, ustaw ograniczenie prądu na 5A i odczytaj wskazania woltomierza na zasilaczu.

#9 Re: Laptop ASUS FA506IV-AL043 płyta DABKXBMBAD0 REV:D uszkodzone zasilanie GPU


przez Krzys 23 sierpnia 2024, 09:08
Woltomierz wskazuje 0,38V przy 1V i ograniczeniu prądu na 5A.

#10 Re: Laptop ASUS FA506IV-AL043 płyta DABKXBMBAD0 REV:D uszkodzone zasilanie GPU


przez Vogelek23 23 sierpnia 2024, 15:19
Na przewodach odkłada Ci się moc blisko 2W. Trochę dużo, biorąc pod uwagę, że to około 40% mocy, która powinna trafić do uszkodzonego elementu, zamiast odkładać się na przewodach. U mnie przy zwarciu przewodów z ograniczeniem 5A występuje spadek zaledwie 0,12V co daje moc traconą 0,6W - czyli ponad 3-krotnie mniej, niż u Ciebie. A ja mam kable o przekroju zaledwie 1mm2 (do prób zwarciowych powyżej 5A używam kabli 1,5mm2). Ponadto, w przypadku próby zwarciowej na zasilaniu VRAM, możesz bezpiecznie podnieść napięcie do 1,2V - wtedy osiągniesz większy prąd próby zwarciowej i być może uda Ci się łatwiej zlokalizować zwierający element.

#11 Re: Laptop ASUS FA506IV-AL043 płyta DABKXBMBAD0 REV:D uszkodzone zasilanie GPU


przez Krzys 28 sierpnia 2024, 16:57
Udało mi się zmienić kable i przeprowadziłem próbę zwarciową, niestety przy około 4A zaczęła grzać się grafika, żadna z pamięci nie wykazała nagrzewania się. Grafika zaczęła się grzać od strony przetwornic.

#12 Re: Laptop ASUS FA506IV-AL043 płyta DABKXBMBAD0 REV:D uszkodzone zasilanie GPU


przez Vogelek23 28 sierpnia 2024, 16:59
Zatem masz uszkodzony kontroler VRAM wewnątrz GPU. Chipset grafiki wymaga wymiany.

Re: Laptop ASUS FA506IV-AL043 płyta DABKXBMBAD0 REV:D uszkodzone zasilanie GPU


przez Google Adsense [BOT] 28 sierpnia 2024, 16:59

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.