• Lenovo G50-80 - brak zasilania pamięci RAM

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe PCB (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego PCB, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie można znaleźć oznaczenia, należy zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także jakichkolwiek wsadów BIOS / firmware (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 Lenovo G50-80 - brak zasilania pamięci RAM


przez cmilak34 20 września 2024, 16:36
Witam,

Laptop: Lenovo G50-80
Płyta główna: ACLU3/ACLU4 NM-A361 rev 1.0
Procesor: Intel® Core™ i5-5300U (chyba)
GPU: AMD 216-0867030

GPU padł po miesiącu użytkowania, ale laptop przez następne lata pracował bezproblemowo na integrze.
Uszkodzone gniazdo zasilania uwaliło KBC. Po wymianie przez następne lata nie było problemów.

Przez ostatnie pół roku laptop stał nieużywany. Aktualnie nie chce się uruchomić. Po podpięciu zasilania zapala się power i wiatrak kręci się przez przez kilka sekund, zatrzymuje się, a następnie kręci się już bezustannie.

Pod termowizją nagrzewa się zarówna karta graficzna jak i CPU. Wydają się nagrzewać równomiernie.

Przy pomiarach wykryłem brak napięcia na cewce PL307 - zasilanie pamięci RAM.

Jeżeli dobrze rozumiem, napięcie dostarczane jest z układu PU1207.

Poniżej podaje napięcia [V]/ rezystancję [Ω] na poszczególnych pinach:
1. 0,1 V / 1kΩ
2. 0,1 V / 0,3kΩ
3. 0,01 V / 2kΩ
4. 0 V / 0(GND)
5. 0 V / 2,2MΩ
6. 1,8 V / 72kΩ
7. 0 V / 0Ω
8. 1,35 V / 64kΩ
9. 0,01 V / 0,3kΩ
10. 0 V / 0(GND)
11. 0 V / 130kΩ
12. 5 V / 80kΩ
13. 0.01 V / 0,3kΩ
14. 0,01 V / 124kΩ
15. 4,9 V / poza skalą
16. 3,3 V / 98kΩ
17. 3,3 V / 105kΩ
18. 1,2 V / 124kΩ
19. 0 V / 1kΩ
20. 0,02 V / 17kΩ

Jak widać na pinie 20 (PGOOD) brak napięcia. Zgodnie ze schematem powinno być na nim +3VALW. Pin 20 wychodzi na rezystor PR375. Na rezystor wchodzi 3V od strony Q24, lecz wychodzi 0V na PGOOD. Rezystor wydaje się sprawny - 10kΩ, a więc zgodnie z tym co podano w schemacie.

Układ do wymiany czy mogę coś jeszcze sprawdzić?

Re: Lenovo G50-80 - brak zasilania pamięci RAM


przez Google Adsense [BOT] 20 września 2024, 16:36

#3 Re: Lenovo G50-80 - brak zasilania pamięci RAM


przez Vogelek23 21 września 2024, 02:57
cmilak34 napisał(a):13. 0.01 / 0,39
0,39 czego? Ω, V, A? Proszę uzupełnić jednostki pomiaru. Poza tym na nodze 13 nie możesz mieć innej rezystancji, niż na nodze 9, bo te punkty są połączone ze sobą cewką PL307, która ma niemal zerową rezystancję dla prądu stałego. Albo więc coś źle zmierzyłeś/podałeś, albo PL307 ma przerwę.

#4 Re: Lenovo G50-80 - brak zasilania pamięci RAM


przez cmilak34 21 września 2024, 14:56
Proszę uzupełnić jednostki pomiaru.

Poprawiłem

Poza tym na nodze 13 nie możesz mieć innej rezystancji, niż na nodze 9, bo te punkty są połączone ze sobą cewką PL307, która ma niemal zerową rezystancję dla prądu stałego. Albo więc coś źle zmierzyłeś/podałeś, albo PL307 ma przerwę

Rzeczywiście, zrobiłem błąd przy przepisywaniu wyników. Rezystancje są takie same. Naniosłem poprawkę.

Machine napisał(a):Open PJ316, PJ317 and measure the resistance to ground on both jumpers.
Measure voltage and resistance to ground of PL307.

Rezystancja na PL307 wynosi 0,3kΩ. Napięcie 0 V.

Po rozwarciu PJ316 oraz PJ317 rezystancja od strony slotów pamięci RAM wynosi 0,3kΩ, natomiast od strony układu około 45kΩ.

Co więcej, po rozlutowaniu na zworkach pojawiło się napięcie 1,35 V. Pojawiły się też napięcia na PU1207.

Po ponownym zalutowaniu PJ316 oraz PJ317 znowu brak 1,35 V.

Próbowałem wkładać różne kości RAM, ale bez skutku. Bez kości RAM również brak napięcia. Przejrzałem pod mikroskopem piny slotów pamięci, wyczyściłem wszystko ipą, ale bez rezultatów.

#5 Re: Lenovo G50-80 - brak zasilania pamięci RAM  [ROZWIĄZANY]


przez Vogelek23 21 września 2024, 16:55
Zalutuj zworki PJ316 i PJ317, wylutu tranzystor QV9 i sprawdź, czy po tej operacji na cewce PL307 pojawi się poprawne napięcie 1,35V.

#6 Re: Lenovo G50-80 - brak zasilania pamięci RAM


przez cmilak34 21 września 2024, 18:46
Vogelek23 napisał(a):Zalutuj zworki PJ316 i PJ317, wylutu tranzystor QV9 i sprawdź, czy po tej operacji na cewce PL307 pojawi się poprawne napięcie 1,35V.

Po wylutowaniu pojawiło się napięcie, a nawet wyświetlił się obraz na ekranie.

Jeśli dobrze rozumiem, układ PU1207 dostarcza 1,35 V zasilania zarówno dla pamięci RAM, jak i VRAM oraz dedykowanego GPU. Problemy z grafiką sprawiły, że układ PU1207 nie mógł wygenerować napięcia 1,35 V, co skutkowało brakiem zasilania dla pamięci RAM. Wylutowując tranzystor QV9, odciąłem wadliwą gałąź zasilania (kartę graficzną) dzięki czemu laptop ruszył. Czy dobrze to interpretuję?

#8 Re: Lenovo G50-80 - brak zasilania pamięci RAM


przez cmilak34 21 września 2024, 20:35
To dobrze. Wielkie dzięki za pomoc.

Grafika padła w czasie grania.
Zastanawiam się czy nie spróbować zrobić reballingu GPU i VRAMu. Rdzeń jest względnie mały. Widziałem, że ludzie wyciągali takiej wielkości układy zwykłymi hot airami, ale nie wiem czy to się uda bez podgrzewacza, którego nie mam.

#9 Re: Lenovo G50-80 - brak zasilania pamięci RAM


przez Vogelek23 21 września 2024, 20:36
Zapomnij o lutowaniu GPU bez podgrzewacza, jeśli nie chcesz kompletnie "zabić" tej płyty. Poza tym jestem pewny, że GPU jest do wymiany, a nie reballingu - w tym modelu robiłem już dwa razy pełny reballing i oba laptopy wróciły na to samo w krótkim czasie (jeden po 2 miesiącach, drugi po prawie pół roku). Dopiero po wymianie GPU na nową klienci się więcej nie pojawili, pomimo, że gwarancję dałem od nowa na rok. Nie ruszałem w ogóle VRAM-u na żadnej z tych płyt, więc to nie tu jest według mnie problem.

#10 Re: Lenovo G50-80 - brak zasilania pamięci RAM


przez cmilak34 23 września 2024, 09:17
W takim razie chyba sobie daruję.
Jeszcze raz dzięki.
Wątek można zamknąć.

Re: Lenovo G50-80 - brak zasilania pamięci RAM


przez Google Adsense [BOT] 23 września 2024, 09:17

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.