• Lenovo IdeaPad 3 15ADA05 Laptop - Type 81W1 - Nie Podświetla Matrycy po Wymianie

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe PCB (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego PCB, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie można znaleźć oznaczenia, należy zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także jakichkolwiek wsadów BIOS / firmware (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Lenovo IdeaPad 3 15ADA05 Laptop - Type 81W1 - Nie Podświetla Matrycy po Wymianie


przez wojtekk78 13 czerwca 2024, 14:06
Witam,
Trafił do mnie laptop:
Lenovo IdeaPad 3 15ADA05 Laptop - Type 81W1
Oznaczenia z płyty gł.:
GS450&GS550&GS750 NM-C821
Rev: 1.0
2019-12-05

Miał mocno zbitą matrycę. Sprawdzić go mogłem tylko na monitorze zewnętrznym, przed naprawą, bo ta zbita tylko na kilka sekund się zaświeciła i gasła (pajęczyna, nic na niej nie było widać).
Po wymianie matrycy (wczoraj) na nową miałem taki motyw, że tylko przez kilka sekund mam na niej obraz potem gaśnie, ale jak się przyjrzeć pod światło to widać że jest ekran logowania, ale nie ma podświetlania. Na monitorze zewnętrznym wszystko jest ok. Wymieniłem na 2 inne matryce, ale bez zmian, zawsze tylko przez kila sekund był na nich obraz. Taśmy od matrycy innej na podmiankę nie mam, no ale nie specjalnie mi się wydaje że to ona powoduje problem, klient to kolega i twierdzi że przed zbiciem matrycy nic takiego nie występowało.
Myślałem, że może coś z Windowsem, ale jak odpalam system z pendrive, mam tak samo, poza tym na BIOS to samo. Dzisiaj od rana natomiast nawet na te kilka sekund się nie zapala obraz, tylko jak się przyjrzeć pod światło to widać że jest ekran logowania.

Jest to możliwe, że jednak taśma jest uszkodzona? Czy problem po stronie płyty głównej?
Sporo matryc już wymieniłem, ale jeszcze takiego motywu nie miałem ( bateria oczywiście wyjęta w pierwszej kolejności).

Nie mam pomysłu co jeszcze posprawdzać. Czy zamawiać od razu taśmę matrycy?

Re: Lenovo IdeaPad 3 15ADA05 Laptop - Type 81W1 - Nie Podświetla Matrycy po Wymianie


przez Google Adsense [BOT] 13 czerwca 2024, 14:06

#2 Re: Lenovo IdeaPad 3 15ADA05 Laptop - Type 81W1 - Nie Podświetla Matrycy po Wymianie


przez matic 13 czerwca 2024, 15:44
Hello!

Measure the voltage to ground on pin 1 of LVDS connector JEDP1, when there is no backlight. There should be 20V.
If this voltage is missing or too low, the fuse F2 is very likely damaged.

If this voltage is fine, measure the voltages to ground on pins 15, 16 of LVDS connector JEDP1, when there is no backlight.

#3 Re: Lenovo IdeaPad 3 15ADA05 Laptop - Type 81W1 - Nie Podświetla Matrycy po Wymianie


przez wojtekk78 14 czerwca 2024, 10:35
Thank you, I will try to measure the voltages on these pins today.

Edit:
I have measured the voltages and I have:
Pin 1 to ground = 20,3V
Pin 15 to ground = 3,3V
Pin 16 to ground = 0V

Edit 2:
Measured resistance, on a switched-off laptop:
Pin 15 to ground = 9kΩ
Pin 16 to ground = shows differently, increasing from 12kΩ to 17.5kΩ. But I also had a value in the region of 25kΩ.

#4 Re: Lenovo IdeaPad 3 15ADA05 Laptop - Type 81W1 - Nie Podświetla Matrycy po Wymianie


przez wojtekk78 17 czerwca 2024, 14:02
matic napisał(a):Hello!

Measure the voltage to ground on pin 1 of LVDS connector JEDP1, when there is no backlight. There should be 20V.
If this voltage is missing or too low, the fuse F2 is very likely damaged.

If this voltage is fine, measure the voltages to ground on pins 15, 16 of LVDS connector JEDP1, when there is no backlight.


Hi,
I have measured the voltages in the post above.
I had 0V on Pin 16 - is this the problem of no backlighting?

#6 Re: Lenovo IdeaPad 3 15ADA05 Laptop - Type 81W1 - Nie Podświetla Matrycy po Wymianie


przez matic 17 czerwca 2024, 19:28
Measure the voltage to ground on pin 2 of transistor QC8 in both cases - when the backlight is working and when it's not.

Re: Lenovo IdeaPad 3 15ADA05 Laptop - Type 81W1 - Nie Podświetla Matrycy po Wymianie


przez Google Adsense [BOT] 17 czerwca 2024, 19:28
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.