• LENOVO Legion 5 - Nie uruchamia się

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe PCB (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego PCB, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie można znaleźć oznaczenia, należy zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także jakichkolwiek wsadów BIOS / firmware (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 LENOVO Legion 5 - Nie uruchamia się


przez lock99 27 czerwca 2024, 13:13
Płyta główna: NM-D562 Rev: 2.0
Cześć
W laptopie początkowo po delikatnym wygrzaniu procesora pojawił się obraz, laptop działał przez kilka dni i znowu przestał się uruchamiać. Postanowiłem więc wymienić procesor.
Teraz po podpięciu zasilacza do laptopa, zapala się kontrolka zasilania i pojawiają się wszystkie napięcia na cewkach. Zaznaczyłem na zdjęciu.
Obrazek
Przeprogramowałem kostki BIOS-u, najpierw główną - brak rezultatu, potem również Vbios.
Po przeprogramowaniu VBIOS-u zaczął się uruchamiać. Już myślałem, że wszystko ok ale po kilku uruchomieniach znowu brak obrazu :frustry:
Zdjąłem jeszcze raz procesor i przekulowałem - bez zmian.
Na pierwszej nodze UB3, po uruchomieniu brak przebiegów na oscyloskopie.
Proszę o pomoc w naprawie, bo utknąłęm :|

Re: LENOVO Legion 5 - Nie uruchamia się


przez Google Adsense [BOT] 27 czerwca 2024, 13:13

#2 Re: LENOVO Legion 5 - Nie uruchamia się


przez matic 27 czerwca 2024, 20:42
Hello!

Measure the power consumption (in mA) of the board, when the machine is turned on with and without RAM memory connected (the main battery must be disconnected from the board).

#3 Re: LENOVO Legion 5 - Nie uruchamia się


przez lock99 28 czerwca 2024, 13:51
Z pamięcią RAM, po ok 5sek - 655mA
Bez pamięci, po ok. 5sek - 650mA
Zapomniałem dopisać w pierwszym poście dość istotną informację. Początkowo laptop trafił do mnie z uszkodzonym, zwartym PQ1002 (AON6982)
Wymieniłem go na AON6992, bo nie miałem takiego samego. Po wymianie laptop zaczął się normalnie uruchamiać.
Po kilku dniach niestety znowu przestał, ale po delikatnym podgrzaniu rdzenia procesora wracał do życia.
Postanowiłem więc wymienić procesor i teraz utknąłem z naprawą. Dzisiaj znowu na dziesięć prób uruchomienia, dwa razy pojawił się obraz :|

#4 Re: LENOVO Legion 5 - Nie uruchamia się


przez matic 28 czerwca 2024, 17:51
lock99 napisał(a):Teraz po podpięciu zasilacza do laptopa, zapala się kontrolka zasilania i pojawiają się wszystkie napięcia na cewkach.
Does the machine start automatically after connecting the power supply to the board (without pressing to the power button)?

Does the machine turn off and stay turned off, if you hold down the power button for a few seconds?

#5 Re: LENOVO Legion 5 - Nie uruchamia się


przez lock99 28 czerwca 2024, 19:01
Teraz, gdy mam podłączoną baterię Bios-u, po podpięciu zasilacza serwisowego mam ok. 23mA i nie uruchamia się samodzielnie.
Po wciśnięciu przycisku zasilania laptop się uruchamia (brak obrazu)
Po wciśnięciu przycisku zasilania przez kilka sekund laptop się wyłącza.

#6 Re: LENOVO Legion 5 - Nie uruchamia się


przez matic 29 czerwca 2024, 11:06
lock99 napisał(a):Przeprogramowałem kostki BIOS-u, najpierw główną - brak rezultatu, potem również Vbios.
Po przeprogramowaniu VBIOS-u zaczął się uruchamiać.
Replace the main BIOS chip and flash it with a dump with which you previously get a picture.

#7 Re: LENOVO Legion 5 - Nie uruchamia się


przez lock99 29 czerwca 2024, 13:55
Oryginalna kość Bios-u to 74M12JWSIQ (1.8V). Zakładam, że ani MX 25L12835F ani 25Q128FVSQ nie będą pasowały?

#8 Re: LENOVO Legion 5 - Nie uruchamia się


przez matic 1 lipca 2024, 12:14
Of course not.
It's best to use the same chip as originally, otherwise use one of the chips listed in the VSCC table.

#9 Re: LENOVO Legion 5 - Nie uruchamia się


przez lock99 12 lipca 2024, 12:39
Przepraszam, że długo nie odpowiadałem, nie miałem dostępu do płyty głównej. W międzyczasie zamówiłem kość Bios-u. Na nowej jest niestety to samo :|

#10 Re: LENOVO Legion 5 - Nie uruchamia się


przez matic 15 lipca 2024, 16:06
Measure the power consumption (in mA) of the board, when the machine is turned on with and without RAM memory connected.

#11 Re: LENOVO Legion 5 - Nie uruchamia się


przez lock99 17 lipca 2024, 11:55
Po 5 sek od uruchomienia:
Z pamięcią RAM - 630mA i powoli rośnie po 1mA
Bez pamięci RAM - 627mA i powoli rośnie po 1mA

#12 Re: LENOVO Legion 5 - Nie uruchamia się


przez matic 18 lipca 2024, 10:48
Use a DDR4 RAM slot LED tester and test both RAM slots.
Obrazek

#13 Re: LENOVO Legion 5 - Nie uruchamia się


przez lock99 6 sierpnia 2024, 10:31
Dotarła zamówiona karta.
Tak to wygląda na zdjęciu
Obrazek
Najmocniej świecą dwie diody : SA0 i SA2
Nie świecą: ODT1 i CS1-N
Obrazek
Jeszcze raz stawiać procesor?

#14 Re: LENOVO Legion 5 - Nie uruchamia się


przez tekort 12 sierpnia 2024, 11:17
Może to będzie głupie, ale sprawdż czy sama płyta nie jest wykrzywiona - to częsty powód tego, że procesor nie siada równo i nie wszystkie kulki mają kontakt z płytą. Jest to raczej rzadsze w Ryzenach, bo procesory są znacznie mniejsze a częste przy Intelach. Zweryfikuj też połączenie padów pod procesorem, może któryś z nich jest naderwany lub "zmęczony" i nie kontaktuje. Mogło by się to potwierdzić, biorąc pod uwagę że czasem jesteś w stanie włączyć sprzęt.

#15 Re: LENOVO Legion 5 - Nie uruchamia się


przez matic 13 sierpnia 2024, 09:11
lock99 napisał(a):Nie świecą: ODT1 i CS1-N
That's normal. That's why: ***Click***.

Do you have an oscilloscope?

#16 Re: LENOVO Legion 5 - Nie uruchamia się


przez lock99 13 sierpnia 2024, 09:49
Tak, mam.
Wczoraj zdjąłem jeszcze raz procesor, kuluje go od nowa i dzisiaj założę

#17 Re: LENOVO Legion 5 - Nie uruchamia się


przez matic 13 sierpnia 2024, 21:12
If there is no change after reballing the CPU, measure the voltages to ground on pins 1, 2, 5, 6 of BIOS chip with an oscilloscope immediately after pressing the power button.

Re: LENOVO Legion 5 - Nie uruchamia się


przez Google Adsense [BOT] 13 sierpnia 2024, 21:12

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot], lock99, Yamaiko i 1 gość

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.