• Lenovo Y540-17IRH KBC BIOS , nie włącza się

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe PCB (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego PCB, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie można znaleźć oznaczenia, należy zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także jakichkolwiek wsadów BIOS / firmware (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 Lenovo Y540-17IRH KBC BIOS , nie włącza się


przez Rysiu001 11 października 2024, 19:34
Cześć,
Marka i model: Lenovo Legion Y540-17IRH
Oznaczenie kodowe płyty (z rewizją): NM-C531 Rev 2.0

Geneza od początku. Stwierdziłem uszkodzone kbc (grzało się plyta nie startowała), wymieniłem je i coś tam zaczęło już lepiej wyglądać, płyta startowała, nie dawała obrazu. Zacząłem więc zabawę z biosami, wgrałem ich 10 różnych aż w końcu pobór z 25-30W skoczył do ponad 50 W, płyta ruszyła włożyłem dysk, sterowniki grafiki też się zainstalowały i więcej nie testowałem. Problem. Laptop dawał się kilka razy uruchomić, ale tylko na wypiętej baterii bios, po podaniu napięcia z guzika zero reakcji a pod windowsem ten guzik działał by wyłączyć czy uśpić. Stwierdziłem ze może trzeba się pobawić w przeniesie serialu płyty, lecz już nie pamiętałem na którym biosie chodziła, więc wybrałem najnowszy jaki miałem i podmieniłem część danych w bin i od tego czasu nie startuje obraz kompletnie na żadnym biosie z listy, pobór około 25 - 30 W.

Re: Lenovo Y540-17IRH KBC BIOS , nie włącza się


przez Google Adsense [BOT] 11 października 2024, 19:34

#2 Re: Lenovo Y540-17IRH KBC BIOS , nie włącza się


przez Vogelek23 12 października 2024, 15:41
Rysiu001 napisał(a):Zacząłem więc zabawę z biosami, wgrałem ich 10 różnych
Rozumiem, że za każdym razem przenosiłeś oryginalny ME region do nowego wsadu lub wgrywałeś czysty region w poprawnej wersji? Jeśli nie, mogłeś zablokować PCH.

#3 Re: Lenovo Y540-17IRH KBC BIOS , nie włącza się


przez Rysiu001 12 października 2024, 17:32
Wcześniej wgrywałem z czystym me regionem biosy to na którymś z pobranych zaczął w końcu dawać obraz po wpięciu zasilania. Później próbowałem przenieść sekcje dmi i od tego czasu żaden bios nie działa. Wedle innego forum przeniosłem DMI 632000 - 633FFF
Obrazek

#4 Re: Lenovo Y540-17IRH KBC BIOS , nie włącza się


przez Rysiu001 15 października 2024, 18:36
A jest jakaś opcja na odblokowanie pch bo nic juz nie pomaga

#5 Re: Lenovo Y540-17IRH KBC BIOS , nie włącza się


przez Vogelek23 16 października 2024, 15:38
Tak - wymiana PCH na fabrycznie nowy lub z identycznej płyty. Możesz także spróbować metody, opisanej tutaj: odbrickowanie-pch-laptopa-na-bazie-procesorow-intel-t68982.html

#6 Re: Lenovo Y540-17IRH KBC BIOS , nie włącza się


przez Rysiu001 18 października 2024, 19:12
Podmieniałem już kość i obecnie zachowuje się tak ze niby startuje obrazu nie daje lecz : podłączany pendrive miga, na klawiaturze zapala się dioda jakby się włączył i mogę go nawet resetować przez alt ctrl del. Iść w stronę vbiosu ? Bo skoro cos tam już rusza to kość którą zastosowałem powinna być git ? Ciężko rozczytać jaka tam była oryginalnie to dałem WINBOND 25Q128JVSQ

#7 Re: Lenovo Y540-17IRH KBC BIOS , nie włącza się


przez Vogelek23 18 października 2024, 19:46
Jaka kość była oryginalnie oraz jakie są kompatybilne z tą płytą, możesz odczytać z VSCC Table ze wsadu BIOS.

#8 Re: Lenovo Y540-17IRH KBC BIOS , nie włącza się


przez Rysiu001 18 października 2024, 20:05
VSCC Table słyszałem o tym ale właśnie co to jest ?

-- Posty scalono --

Udało się to ogarnąć i mam ją Winbond W25Q128 i te dalsze rozwinięcie nazwy kości nie ma znaczenia ?

#9 Re: Lenovo Y540-17IRH KBC BIOS , nie włącza się


przez Vogelek23 19 października 2024, 18:48
Rysiu001 napisał(a):W25Q128 i te dalsze rozwinięcie nazwy kości nie ma znaczenia ?
Ma, i to spore - są bowiem kości W25Q128FW (1,8V + SPI + QPI), W25Q128FV (3,3V + SPI + QPI) oraz W25Q128JV (3,3V + SPI, bez QPI).

#10 Re: Lenovo Y540-17IRH KBC BIOS , nie włącza się


przez Rysiu001 20 października 2024, 15:09
Patrząc u innych w tych modelach jest ta sama kość co zastosowałem i nawet jakby był w niej problem to by się nie zachowywał w ten sposób co wspomniałem? To się wydaje jakby startował ale nie daje obrazu.

EDIT
Znalazłem plik rom do tej grafiki przerobiłem go na bin końcówką starego bo tam były same zera i niestety nic to nie dało obrazu brak. Czy tak by wyglądał zablokowany pch czy to może bardziej cos z lutami gpu ?

Re: Lenovo Y540-17IRH KBC BIOS , nie włącza się


przez Google Adsense [BOT] 20 października 2024, 15:09

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.