• Metody usuwania zwarcia w lini 1V

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać skrócony opis problemu.
  2. Treść wątku powinna zawierać rozszerzony opis problemu oraz sformułowane pytanie.
  3. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów/wsadów BIOS, ani linkowanie do tych plików, zamieszczonych na innych stronach. Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę lub naprawę sprzętu z wątku. W jednym temacie można zamieścić nie więcej, jak jedną stronę instrukcji/schematu.
  4. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  5. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O SCHEMATY/BIOS.

#1 Metody usuwania zwarcia w lini 1V


przez pit85 30 sierpnia 2010, 18:46
Z niecierpliwością czekam na kolejną lekcję Kolegi Vogelka z podstaw diagnostyki, lecz w obawie że na najbliższych spotkaniach może nie być odpowiedzi na moje pytanie zadaję je wcześniej tutaj. Nurtuje mnie problem zwarcia w obwodzie zasilania 1-1,5V, które (przynajmniej w moim przypadku) jest dość częste. Napięcie to zasila mostki, a na jego drodze jest dosyć sporo kondensatorów - wylutowywać je wszystkie to dosyć mozolna robota. Próba zwarciowa nie daje efektów - nic się nie grzeje, a wylutowywanie mostków chciałbym zostawić na koniec:) Z resztą nawet gdy je wylutuję i okażą się sprawne pozostaje rzesza rozstrzelonych po całej płycie ceramików do sprawdzenia. Pytanie brzmi czy w przypadku zwarcia w tej gałęzi stosuje się w ogóle próbę zwarciową? Czy podczas próby, gdy napięcie spada do np. 0,3V można je podnosić do napięcia właściwego linii aby wymusić grzanie się uszkodzonego elementu? Jak Wy radzicie sobie z takimi problemami?

Re: Metody usuwania zwarcia w lini 1V


przez Google Adsense [BOT] 30 sierpnia 2010, 18:46

#2 Re: Metody usuwania zwarcia w lini 1V  [ROZWIĄZANY]


przez Vogelek23 30 sierpnia 2010, 21:08
Próba zwarciowa może być jak najbardziej stosowana i w tym przypadku.

Zauważ, że zasilacz z chwilą przekroczenia ustawionego ograniczenia prądu przechodzi w jego stabilizację (dopóki nie ma przeciążenia, stabilizowane jest napięcie).
W przypadku zwarcia w tej gałęzi nic Ci nie da zwiększanie napięcia (a w przypadku "odpuszczenia" zwarcia może być niebezpieczne dla elementów, szczególnie mostków!). W takim przypadku jedynie słuszną jest regulacja (zwiększanie progu stabilizacji) prądu.

Wystarczy policzyć, że dla napięcia 0,3V przepływający prąd musi mieć wartość kilku amperów, aby można było wyczuć grzejący się element.
Można przyjąć, że moc tracona około 1-3W jest już wyraźnie odczuwalna jako ciepło. Zatem prąd, jaki musi popłynąć, powinien mieć tutaj wartość nie mniejszą niż 3A - czasami dopiero przy 8-10A czuć grzejący się element.

Pamiętaj jednak, że wraz ze wzrostem przepływającego prądu, rośnie również napięcie (zwiększa się jego współczynnik stabilizacji), zatem 2-krotne zwiększenie prądu da w efekcie 4-krotne zwiększenie mocy traconej (P=I²R).

#3 Re: Metody usuwania zwarcia w lini 1V


przez pit85 30 sierpnia 2010, 21:25
Ehhh... niestety kupiłem słabszy zasilacz, bo mocniejsze będą dostępne za kawałek czasu. Ale i tak przymierzam się do zakupu podwójnego zasilacza więc do tematu wrócę. Dziękuję serdecznie za odpowiedź, póki co spróbuję jeszcze tej metody - zostawię podłączony zasilacz na kilka minut i prysnę sprężonym powietrzem, może któryś z układów się ujawni przed zakupem zasilacza:)

Re: Metody usuwania zwarcia w lini 1V


przez Google Adsense [BOT] 30 sierpnia 2010, 21:25

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.