• MPG X570 Gaming Edge Wifi (MS-7C37 ver. 1.3), nie startuje z procesorem, brak napięć

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe PCB (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego PCB, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie można znaleźć oznaczenia, należy zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także jakichkolwiek wsadów BIOS / firmware (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 MPG X570 Gaming Edge Wifi (MS-7C37 ver. 1.3), nie startuje z procesorem, brak napięć


przez ankheg 22 lipca 2024, 22:07
Płyta jak w temacie, trochę już się z nią męczę i nie mogę naprawić. Oryginalnie płyta startowała, były wszystkie napięcia, ale tylko bez procesora. Z procesorem nie reaguje na włącznik, są napięcia standby 1.8V na kości BIOS i 3.3 koło KBC i na przycisku włącznika (włącznik ściąga do masy). Nie byłem w stanie jej naprawić i nie miałem pomysłu, więc zająłem górną część gniazda i okazało się ze jest sporo pinów wygiętych na bokach i w rogach gniazda. Postanowiłem więc wymienić gniazdo. Po dłuższej walce się udało. Od razu mówię, nie wiem czy jest wymienione dobrze, ale sprawdzałem testerem AM4 i wygląda ok. Ale niestety, płyta dalej ma objawy identyczne jak przed wymianą gniazda. Zdaję sobie sprawę że mogłem źle wlutowac, ale szansa że byłoby tak samo źle, są moim zdaniem małe i obstawiam że problem jest jednak gdzie indziej. Tym bardziej że to dość popularna usterka w płytach AM4 od MSI (sam mam dwie z tym problemem, a druga gniazdo ma idealne).
Mam też sprawną MSI X570-PRO (MS-7C37 ver. 3.1). Płyty mają identyczny layout i komponenty (poza ledami i kontrolerami) więc próbuję porównać ich zachowanie żeby znaleźć usterkę. Zamieniłem też kilka układów między tymi płytami, sprawna nadal działa, niesprawna nadal nie.
Po podłączeniu płyty pobór to ok. 0.095A (sprawna ma ok 0.11A).
Wymieniłem:
U26 (przetwornica od VDDP) -bez zmian
U19 - bramka logiczna - bez znian
U20 - bez zmian
R219 - bez zmian

Przesledzilem sygnały U26>Q70>Q71>U19>U20. Moim zdaniem problem jest w okolicach Q20. Układ jest zasilany (pin 1, 3.3V), wykrywa procesor (pin 2,CPU_IN#, bez procesora 3.3V, z procesorem 0V), reaguje PWRBTN# (pin 3, 3.3V, wciśnięcie przycisku ściąga do 0). Czyli wszystkie sygnały/napięcia wejściowe są (tak samo jest na sprawnej płycie). Ale niestety brakuje dwóch napięć na wyjściu tego układu APU_SLP_S3# i SLP_S5#. Powinny mieć 3.3V i być obecne gdy płyta jest wyłączona i jest zamontowany procesor. A tak nie jest. Wymiana U20 nie pomogła, więc nie mam pomysłu co dalej. Testowo połączyłem 3.3V z C299 do pinów 1 R261 i R267(APU_SLP_S3# i SLP_S5#). Po tym pobór w spoczynku był ok. 0.16A. I co najważniejsze, płyta reaguje po wciśnięciu przycisku power, ale nie startuje dalej, stoi na ok. 1.4A i tyle. Nie świeci się też żadna dioda diagnostyczna (a po uruchomieniu wczesniej be, procesora od razu świeciła dioda CPU).
Jakieś pomysły czemu brakuję wspominanych napięć? Co może ściągać je do masy?

Re: MPG X570 Gaming Edge Wifi (MS-7C37 ver. 1.3), nie startuje z procesorem, brak napięć


przez Google Adsense [BOT] 22 lipca 2024, 22:07

#2 Re: MPG X570 Gaming Edge Wifi (MS-7C37 ver. 1.3), nie startuje z procesorem, brak napięć


przez Vogelek23 23 lipca 2024, 01:04
Czy procesor jest sprawdzony i 100% sprawny?

#3 Re: MPG X570 Gaming Edge Wifi (MS-7C37 ver. 1.3), nie startuje z procesorem, brak napięć


przez ankheg 23 lipca 2024, 09:00
Procesor Athlon 3000G, sprawny i kompatybilny z chipsetami X570, w odróżnieniu od innych APU serii 3000. Działa z tą sprawną płytą. Poza tym wgrany nowy BIOS przez flashback (bez CPU). Ale z doświadczenia wiem że przy uszkodzonej płycie nie zawsze to działa, więc dla pewności jeszcze zaprogramowalem programatorem. No i na procesorze Ryzen 5600 jest to samo.

Sprawna płyta z tym procesorem:
Obrazek

Re: MPG X570 Gaming Edge Wifi (MS-7C37 ver. 1.3), nie startuje z procesorem, brak napięć


przez Google Adsense [BOT] 23 lipca 2024, 09:00

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.