janoszw wrote:Oczywiście mam oryginalny wsad.
Na tym oryginale wszystko rób nie wiem jak w przypadku tego konkretnego tabletu ale sporo informacji kluczowych jest zapisanych w tej pamięci między innymi klucz produktu microsoft.
janoszw wrote:Recovery pendrive mam stworzony już kiedyś i uratowałem nim już kilka surface'ów.
Nie wiem czy to ma znaczenie ale podczas tworzenia takiego nośnika przy wyborze produktu " Surface PRO - 1796" Wymagane jest podanie numeru seryjnego co może ale nie musi być kluczowe w tym przypadku.
Po wpisaniu S/N pobieramy spakowany plik w tym przypadku np: SurfacePro5_BMR_152_9.19.0.0.zip i dalej postępujemy zgodnie z tą
instrukcją.
Z tego co piszą jeśli w konfiguracji rozruchu usunie się "Windows Boot Manager" Menedżer rozruchu systemu Windows to:
Jeśli Menedżer rozruchu systemu Windows został przypadkowo usunięty z głównego rekordu rozruchowego, po prostu ponownie uruchom urządzenie Surface, a Menedżer rozruchu systemu Windows zostanie automatycznie ponownie zainstalowany. Jeśli usuniesz Menedżera rozruchu systemu Windows, a urządzenie Surface należy do przedsiębiorstwa, skontaktuj się z administratorem IT, aby uzyskać pomoc.
Tak więc jeśli nawet przyjmiemy że ktoś usunął Menedżer rozruchu systemu Windows a on się po zrestartowaniu ponownie zainstalował to nie można wykluczyć że w sekcji "Zaawansowane zabezpieczenia urządzenia"
Wybranie opcji Po stronie USB wyłącza opcję rozruchu z urządzenia USB. Port USB port pozostanie włączony w systemie Windows.
Czyli boot nie ruszy.
Dodatkowo z tego co czytam:
Obecne i przyszłe generacje urządzeń Surface, w tym Surface Pro 4, Surface Book i Surface Studio, używają unikalnego oprogramowania układowego UEFI opracowanego przez Microsoft specjalnie dla tych urządzeń. To oprogramowanie umożliwia znacznie lepszą kontrolę działania urządzenia nad wersjami oprogramowania we wcześniejszych urządzeniach Surface, w tym obsługę dotyku, myszy i klawiatury. Korzystając z ustawień UEFI urządzenia Surface, możesz łatwo włączyć lub wyłączyć wewnętrzne urządzenia lub komponenty, skonfigurować zabezpieczenia w celu ochrony ustawień UEFI przed zmianą oraz dostosować ustawienia uruchamiania urządzenia Surface.
Czyli w niektórych przypadkach sterowniki np do panelu dotykowego mogą być powiązane z UEFI przez co po aktualizacji systemu może być problem gdzie np konieczna jest aktualizacja oprogramowania układowego UEFI.
Tak czy inaczej tą kwestię można pominąć i skupić się na dojściu do tego aby jednak odpalić boot. Skoro zablokowany jest USB można połączyć się za pomocą opcji
Sieć PXE.
Nigdy tak się nie bawiłem dla tego to kolega musiał by to sam ogarnąć i sprawdzić czy się uda.
INFOZ informacji z jakimi spotykałem się w sieci i jakie udało mi się po części zweryfikować są opcje typu zwieranie pinów pamięci SPI podczas uruchamiania i możliwość wejścia do ustawień UEFI/BIOS. W kilku przypadkach powiem że ta opcja faktycznie pomogła lecz nie we wszystkich przypadkach się sprawdzała. Pamiętam że w jednym z modeli innej marki ale na intelu ta opcja nie dawała żadnego skutku. Pomogła fizyczna ingerencja a mianowicie odcięcie na krótki czas przy starcie zasilania do pamięci NAND gdzie o ile się nie mylę przechowywana była informacja czy tam ustawienia CMOS. Nie będę opisywał jak to robiłem bo i raczej w twoim przypadku to zbyt ryzykowne zwłaszcza że sprzęt tani nie jest.