• Odbudowa ścieżek wysokoprądowych

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać skrócony opis problemu.
  2. Treść wątku powinna zawierać rozszerzony opis problemu oraz sformułowane pytanie.
  3. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów/wsadów BIOS, ani linkowanie do tych plików, zamieszczonych na innych stronach. Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę lub naprawę sprzętu z wątku. W jednym temacie można zamieścić nie więcej, jak jedną stronę instrukcji/schematu.
  4. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  5. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O SCHEMATY/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Odbudowa ścieżek wysokoprądowych


przez koper912 31 marca 2022, 22:29
Cześć.
Jakie macie patenty na odbudowę ścieżek wysokoprądowych?
Obrazek

Re: Odbudowa ścieżek wysokoprądowych


przez Google Adsense [BOT] 31 marca 2022, 22:29

#2 Re: Odbudowa ścieżek wysokoprądowych


przez Vogelek23 31 marca 2022, 23:38
Ja stosuję drut miedziany i/lub taśmę miedzianą o grubości 100µm. O ile taśmę można wykrawać i ukształtować 1:1 w miejsce wypalonej ścieżki, to wymaganą grubość drutu (który stosuję przy dłuższych połączeniach) ustalam, obliczając jego pole przekroju i porównując z polem przekroju uszkodzonej ścieżki. Mierzę więc szerokość wypalonej ścieżki w najwęższym miejscu - wychodzi mi powiedzmy 1cm (10mm). Znając grubość folii miedzianej typowego laminatu (równą 70µm) obliczam pole przekroju ścieżki: S = 0,07mm x 10mm = 0,7mm2. Dla drutu miedzianego 1mm (o przekroju koła i średnicy φ) wzór na obliczenie pola przekroju to w przybliżeniu S = (0,785 x φ)2 = (0,785 x 1mm)2 = 0,785mm2 - co oznacza, że drut 1mm z niewielkim zapasem wystarczy, aby zastąpić spaloną ścieżkę o szerokości minimalnej 10mm i grubości 70µm.

W przypadkach jak na obrazku wyżej zastosowałbym połączenie taśmy miedzianej i drutu. Oczywiście wszystko na koniec zamalowuję soldermaską i utwardzam pod lampą UV (w celu zabezpieczenia przed korozją).
Obrazek

Re: Odbudowa ścieżek wysokoprądowych


przez Google Adsense [BOT] 31 marca 2022, 23:38
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.