• Naprawa padów PCB

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać skrócony opis problemu.
  2. Treść wątku powinna zawierać rozszerzony opis problemu oraz sformułowane pytanie.
  3. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów/wsadów BIOS, ani linkowanie do tych plików, zamieszczonych na innych stronach. Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę lub naprawę sprzętu z wątku. W jednym temacie można zamieścić nie więcej, jak jedną stronę instrukcji/schematu.
  4. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  5. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O SCHEMATY/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Naprawa padów PCB


przez dominik555 30 czerwca 2013, 21:02
Witam, mam pytanie odnośnie naprawy padów na PCB w tym wypadku QFN. W skutek mojej, skromnie mówiąc, nieostrożności dopuściłem się zerwania pada - zszedł ładnie z plecionką... Przeglądałem tematy i jest trochę informacji, ale odnośnie BGA, a na temat takich nie znalazłem nic konkretnego. Prosiłbym bardziej doświadczonych kolegów o jakieś skuteczne i w miarę, o ile się da, tanie rozwiązania. Załączyłbym foto tego partactwa, ale póki co nie mam dostępu do aparatu. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że nie posiadam w ogóle mikroskopu, jedynie dobry wzrok i oświetlenie. Pozdrawiam.

Re: Naprawa padów PCB


przez Google Adsense [BOT] 30 czerwca 2013, 21:02

#2 Re: Naprawda padów PCB


przez iras72 30 czerwca 2013, 22:10
Witam, do QFNa spokojnie dolutujesz cienki drucik po postawieniu układu.

#3 Re: Naprawa padów PCB


przez digix 1 lipca 2013, 18:22
Gorzej jak ścieżka idzie pod układ gdzie jest przelotka do innej warstwy. ;-) Próbowałem wielu klejów polecanych na forum, ale żaden w 100% nie spełnił moich wymagań. Ceny zestawów do naprawy ścieżek/padów przerażają. Ostatecznie zastosowałem soldermaskę utwardzaną światłem UV. Co do samego procesu naprawy, to jest kilka poradników na youtube firm produkujących zestawy naprawcze.

#4 Re: Naprawa padów PCB


przez iras72 2 lipca 2013, 06:46
W technologii QFN pod układem jest zazwyczaj masa.

#5 Re: Naprawa padów PCB


przez digix 2 lipca 2013, 15:09
Bardziej chodziło mi o takie umiejscowienie przelotek:

Obrazek

#6 Re: Naprawa padów PCB


przez keymaker 9 lipca 2013, 16:26
Który pad jest zerwany? Miałem taki przypadek, po zwarciu wypalony był jeden pad, naprawiłem to tak, że najpierw przylutowałem cienki drucik z plecionki do pad'a układu scalonego, wlutowałem układ, a następnie pod mikroskopem przylutowałem drugi koniec drucika do przelotki. Mikroskop bardzo ułatwia zadanie.

Re: Naprawa padów PCB


przez Google Adsense [BOT] 9 lipca 2013, 16:26
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.