Zasady działu: Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu
- Tytuł wątku powinien zawierać skrócony opis problemu.
- Treść wątku powinna zawierać rozszerzony opis problemu oraz sformułowane pytanie.
- Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów/wsadów BIOS, ani linkowanie do tych plików, zamieszczonych na innych stronach. Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę lub naprawę sprzętu z wątku. W jednym temacie można zamieścić nie więcej, jak jedną stronę instrukcji/schematu.
- Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
- Nie jest dozwolone zakładanie tematu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O SCHEMATY/BIOS.
Re: Jak przerobić stację z hot-air na podczerwień
przez Google Adsense [BOT] • 13 maja 2010, 19:37
Na dół dajesz 3 promienniki HTS/1 (żeby pokryć całą powierzchnię robionej MB) a na górę SHTS. Ja mam stację, gdzie na dole są promienniki kwarcowe a na górze lampa Osram HLX 64635 ze złotym odbłyśnikiem. Temperaturę stabilizuję sterownikiem zrobionym na Atmedze. Jedna termopara wbudowana w promiennik dolny, druga kładziona na MB w pobliżu robionego BGA. Przetworniki temperatury MAX6675 (dostępne w TME). Górna lampa sterowana wyłącznie profilem.
Budując samodzielnie stację wydasz 1500zł a osiągnięta funkcjonalność będzie jak tej za 15tys.
Budując samodzielnie stację wydasz 1500zł a osiągnięta funkcjonalność będzie jak tej za 15tys.
misiekelk napisał(a):Ja buduję przy wykorzystaniu tych elementów.Podgrzewacz juz mam ,promienniki też z tej firmy sprawuja sie wyśmienicie .Obszar grzania 25x25 cm .
Czy zakupiłeś już ten kontroler procesu lutowania? Interesuje mnie w jaki sposób realizowany jest układ wykonawczy elementu grzejnego. Kontroler prezentuje się rewelacyjnie sterowanie za pomocą profilu z PC lepszego urządzenia za te pieniądze nie trzeba cena przystępna 100USD z przesyłką z grubsza licząc no i pewnie + VAT na granicy (jeśli to firma z USA ? bo nie znalazłem info na stronie) .
Akurat na tych zdjęciach jest przerobiona stacja na gorące powietrze Aouye mojego kolegi. Ja na tym samym sterowniku (TechFX), zbudowałem stację IR + podgrzewacz własnej konstrukcji. Na razie wszystko jest w fazie testów, jednak wyniki są naprawdę rewelacyjne. Co do przekaźnika to 15-20A i 5VDC bo takie napięcie podaje kontroler na wyjście przekaźnika. Poniżej podgrzewacz w fazie budowy jak znajdę fotki reszty to postaram się wrzucić.
Pole robocze to 20x24cm, moc każdego z paneli to 400W, są to promienniki fal średnich podczerwieni. Koszt jednego takiego promiennika w zależności od mocy to około 90-150zł. Podgrzewacz sterowany jest przemysłowym sterownikiem PID z funkcją rampingu, która w tym przypadku jest koniecznością. Jako czujnik temperatury laminatu zastosowałem Raytek'a z serii MI z interfejsem RS-232, dzięki temu mam podgląd temperatury na PC. Jak już wykonałem podgrzewacz to trochę żałowałem, że nie dodałem czwartego promiennika, ale i tak nie jest źle.
Moim skromnym zdaniem sterowanie binarne (przekaźnikiem) to nie najlepszy pomysł. Wyobraźmy sobie grzanie przy profilu o wolno rosnącej temperaturze. Grzałka lub lampa, cokolwiek by to nie było, będzie się co chwile włączać i wyłączać. Według mnie (poprawcie mnie jeśli się mylę) prowadzi to do szybszego zużycia i nie daje doskonałych parametrów. Dlaczego nie wysterować elementu grzejącego przez np. tyrystor sygnałem PWM? Jeśli połączyć to z termoparą, i zaimplementować razem z PID na jakiejś małej ATMedze (np. ATMega8) to wychodzi nam całkiem przyjemny sterownik. Do tego FT232 i mamy połączenie z komputerem przez USB, wyświetlacz 128x64 i mamy wykresy, karta SD i możemy zapisywać, nagrywać i odtwarzać profile. Koszt jakieś 50-150zł (w zależności od "bajerów") a efekt o niebo lepszy. Trochę programuje uC i pod windows więc jeśli macie ochotę coś zrobić to postaram się pomóc.
Przekaźnik SSR (Solid State Relay), to nic innego jak triak + optotriak zalane w masie epoksydowej. Natomiast sterownik PID wykonuje algorytm proporcjonalno-całkująco-różniczkujący i na wyjściu jako jedną z opcji generuje właśnie sygnał PWM (szerokość impulsów). Większość sterowników przemysłowych działa właśnie w oparciu o PID + PWM.
digix napisał(a):Przekaźnik SSR (Solid State Relay), to nic innego jak triak + optotriak zalane w masie epoksydowej.
No i tutaj wyszła moja niewiedza :P
digix napisał(a):Natomiast sterownik PID wykonuje algorytm proporcjonalno-całkująco-różniczkujący i na wyjściu jako jedną z opcji generuje właśnie sygnał PWM (szerokość impulsów). Większość sterowników przemysłowych działa właśnie w oparciu o PID + PWM.
Sterownik PLC wykonuje regulację PID -> proportional-integral-derivative controller. Mniejsza o większość.
Z tego co ja się orientuję to sterowniki przemysłowe same w sobie rzadko mają PWM, a bardziej wyjścia analogowe. Do wysterowania mocy w przemysłówce używa się falowników. Oczywiście większość PLC posiada wbudowane algorytmy do pętli PID, dlatego bardzo łatwo się je implementuje, ale za to stosunek ceny do potrzeb... Takim sterownikiem obsłużyłbyś 10 podgrzewaczy na raz, a jego procek nawet by się nie spocił. Pytanie po co zaprzęgać do tego PLC, dokładać wyświetlacze i pisać obsługę protokołu komunikacyjnego (o ile nie wygooglamy jakiejś biblioteki do np. modbusa) skoro za kwotę PLC zrobimy, lub nawet zlecimy budowę porządnego dedykowanego urządzenia.
Na koniec pisania postu przyszło mi do głowy, że może chodzi nie o sterownik PLC tylko o prosty przemysłowy regulator temperatury... Tańsze rozwiązanie, ale mniej praktyczne. Ja wychodzę z założenia, że jeśli męczymy się już nad zbudowaniem maszyny do BGA, to pomęczmy się jeszcze trochę i zróbmy do niej dobrą elektronikę:)
Dokładnie, nie chodzi mi o PLC tylko tak zwane PID process controller, w tym przypadku mówimy o temperaturze. Tak jak piszesz, stosowanie PLC w tym przypadku mija się z celem, choć przy odrobinie możliwości w obróbce metali można by się pokusić o budowę bardziej rozbudowanej stacji i wykorzystanie sterownika PLC. Używane Mistubishi czy Allen Bradley można kupić już za kilkadziesiąt złotych.
digix napisał(a):Pole robocze to 20x24cm, moc każdego z paneli to 400W, są to promienniki fal średnich podczerwieni. Koszt jednego takiego promiennika w zależności od mocy to około 90-150zł. Podgrzewacz sterowany jest przemysłowym sterownikiem PID z funkcją rampingu, która w tym przypadku jest koniecznością. Jako czujnik temperatury laminatu zastosowałem Raytek'a z serii MI z interfejsem RS-232, dzięki temu mam podgląd temperatury na PC. Jak już wykonałem podgrzewacz to trochę żałowałem, że nie dodałem czwartego promiennika, ale i tak nie jest źle.
Przy takiej mocy podgrzewaczy grzanie na maksa do osiągnięcia zadanej temperatury miałoby zbyt stromą charakterystykę (maksymalna prędkość narastania temp. to 2°C/s) i laminat mógłby ulec uszkodzeniu, stąd konieczność podnoszenia temperatury według zadanej krzywej funkcja /rampingu/.Można też by było rozwiązać to bez dodatkowego sterownika włączając na początek pierwszy segment podgrzewacza, a po osiągnięciu zadanej temperatury włączyć kolejne wtedy charakterystyka nie była by taka stroma, lub co wydaje się lepszym rozwiązaniem "puszczenie" 4 segmentów na 1/4 mocy i po osiągnięciu zadanego progu utrzymywanie danej temperatury. Do jakiej temperatury grzejesz płytę od dołu przy lutowaniu ołowiowym i bezołowiowym. Czy kontrolery temperatury (góra-dół) są ze sobą w jakiś sposób sprzężone.
#16 Re: Jak przerobić stację z hot-air na podczerwień
przez benchmarek • 29 października 2010, 08:06
SSR jak wspomniano można zastąpić triakiem sterowanym w zerze.
Od 2 lat w moim "wynalazku" rolę elementu wykonawczego spełniają z powodzeniem BT138-600 na niewielkim radiatorze.
12A /600V to wystarczające parametry by sterować 2kW grzałką SHTS w podgrzewaczu (L-15µH).
W głowicy mam 300W SHTS/4 -sterowany niezależnie drugim kontrolerem PID .
Sterowniki :
Termopara K> MAX6675 >ATTINY2313+LCD > MOC > BT138
2 uniwersalne profile do wyboru .
Jest w sieci ciekawy projekt kontrolera http://instruct1.cit.cornell.edu/courses/ee476/FinalProjects/s2006/ki38/Webpage/index.html niestety mam z nim delikatne problemy.
Może znajdzie się osoba która jest w stanie skompilować te źródła ewentualnie poprawić pod inna platformę sprzętową .
Nie było na forum (nie znalazłem) projektów grupowych - ten wydaje mi się być interesujący na początek.
Od 2 lat w moim "wynalazku" rolę elementu wykonawczego spełniają z powodzeniem BT138-600 na niewielkim radiatorze.
12A /600V to wystarczające parametry by sterować 2kW grzałką SHTS w podgrzewaczu (L-15µH).
W głowicy mam 300W SHTS/4 -sterowany niezależnie drugim kontrolerem PID .
Sterowniki :
Termopara K> MAX6675 >ATTINY2313+LCD > MOC > BT138
2 uniwersalne profile do wyboru .
Jest w sieci ciekawy projekt kontrolera http://instruct1.cit.cornell.edu/courses/ee476/FinalProjects/s2006/ki38/Webpage/index.html niestety mam z nim delikatne problemy.
Może znajdzie się osoba która jest w stanie skompilować te źródła ewentualnie poprawić pod inna platformę sprzętową .
Nie było na forum (nie znalazłem) projektów grupowych - ten wydaje mi się być interesujący na początek.
Re: Jak przerobić stację z hot-air na podczerwień
przez Google Adsense [BOT] • 29 października 2010, 18:19
Kto przegląda forum
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości
_______________________________Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.