• Opłata magazynowa - skuteczne powiadomienie

Forum rules:Click here to view the forum rules

1. W tym dziale dozwolone są wyłącznie dyskusje dotyczące zagadnień prawnych.
2. Zabronione jest zamieszczanie jakichkolwiek danych osobowych/firmowych.
3. Piszemy poprawną polszczyzną, nie przeklinamy, nie krzyczymy, nie pomawiamy.

#1 Opłata magazynowa - skuteczne powiadomienie


by shao 20 November 2013, 14:49
Witam,

mam (dobrze już znany) problem z klientem, który zapragnął odebrać laptopa po niecałym roku od zamknięcia zgłoszenia.
Klient został poinformowany o naliczeniu opłaty magazynowej zgodnej z regulaminem. Taka informacja informacja znajduję się także na dokumencie przyjęcia sprzętu do serwisu.

Zgodnie z regulaminem mojego serwisu, opłata może zostać naliczana po 14 dniach od powiadomienia klienta o zamknięciu zgłoszenia.
Wg regulaminu, za skuteczne powiadomienie rozumie się m.in. powiadomienie telefoniczne.

I tutaj pojawia się problem - czy prawo nie zastrzega przypadkiem, że w takich sytuacjach TRZEBA powiadomić klienta pisemnie (za potwierdzeniem odbioru) ?
Zastanawia mnie to, bo przecież list polecony to klasyczna forma oficjalnego powiadamiania. Natomiast w żaden sposób nie można dowieść jaka była treść pisma, tak samo jak nie można dowieść treści rozmowy telefonicznej.

Re: Opłata magazynowa - skuteczne powiadomienie


by Google Adsense [BOT] 20 November 2013, 14:49

#2 Re: Opłata magazynowa - skuteczne powiadomienie


by Krzys 20 November 2013, 18:01
Z tego co mi wiadomo pobieranie jakichkolwiek opłat za magazynowanie nie jest zgodne z prawem. To co możemy naliczyć to odsetki za każdy dzień po upłynięciu daty odbioru. Oczywiście taki zapis powinien pojawić się w regulaminie naszego serwisu. My mamy centralę z nagrywaniem rozmów i informujemy klienta o odbiorze sprzętu z serwisu oraz, że rozmowa jest nagrywana. W regulaminie mamy napisane, że jeżeli klient nie odbierze sprzętu z serwisu w ciągu 14 dni roboczych od daty powiadomienia będą naliczane odsetki od kwoty naprawy.

#3 Re: Opłata magazynowa - skuteczne powiadomienie


by marek216 20 November 2013, 18:37
Krzys wrote:Z tego co mi wiadomo pobieranie jakichkolwiek opłat za magazynowanie nie jest zgodne z prawem.


Bzdura. Możesz pobierać taką opłatę.
Wiąże się to z tym że przez 3 lata masz dbać o pozostawiony sprzęt. On zajmuje ci miejsce, musisz go uwzględniać w ubezpieczeniu, utrudnia ci pracę bo musisz na niego uważać, raz na czas musisz powycierać na nim kurz, itd.

Osobiście używam programu który wysyła SMS, w bazie zapisana jest informacja o numerze na jaki została wysłana wiadomość, treść powiadomienia oraz data i godzina.

Opłata nie może być jakaś kosmiczna. U mnie jest to 50 zł brutto miesięcznie, liczone 30 dni po powiadomieniu. Czyli daję klientowi wystarczająco dużo czasu na odebranie urządzenia.

Nie udowodnisz klientowi co mu mówiłeś. Treść SMS jest bezsporna.

#4 Re: Opłata magazynowa - skuteczne powiadomienie


by shao 21 November 2013, 09:48
To fakt, najlepiej mieć wszystko na piśmie - choćby w postaci SMSa.
Ja jednak tego nie zrobiłem i teraz zastanawiam się czy wystarczy, że w regulaminie jest zapis o sposobach skutecznego powiadomienia klienta :)
W przyszłości na pewno będę mądrzejszy, martwi mnie tylko obecna sytuacja.

#5 Re: Opłata magazynowa - skuteczne powiadomienie


by marek216 21 November 2013, 10:48
shao - w obecnej sytuacji nie udowodnisz "skutecznego" powiadomienia.

Inna sprawa że żadnego klienta nie skasowałem ani złotówki nawet po roku leżakowania.
Chyba że sprzętu już nie ma to nie dziwi mnie twoja zawziętość.

Podstawowa sprawa czy klient ma potwierdzenie oddania sprzętu - jeśli nie ma to nawet nie prowadź dyskusji. To on ma wskazać ci sprzęt oddając rewers.

Kolejny raz podaję swój wzorek
Code: Select allCzynności serwisowe mogą spowodować utratę danych - klient oddając sprzęt do naprawy wyraża na nie zgodę. W przypadku napraw BGA oraz po ingerencji cieczy może on ulec całkowitemu uszkodzeniu. reballing jest wykonywany na życzenie klienta - serwis zaleca wymianę układów.  Zobowiązuję się do odebrania sprzętu do 30 dni od informacji o zakończeniu naprawy. Serwis pobiera opłatę magazynową 50 zł za każdy miesiąc po powiadomieniu. Termin naprawy może się wydłużyć w przypadku trudności w zamówieniu części. Oprogramowanie na urządzeniu jest legalne.  Uszkodzone podzespoły elektroniczne po wymianie nie są oddawane klientowi tylko zgodnie z ustawą z ustawą z 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz.U. nr 180, poz. 1495) oraz jej poprawkami są utylizowane na koszt serwisu. Sprzęt będzie wydany po zwrocie potwierdzenia oraz uregulowaniu wszystkich należności. Zgadzam się na powyższe warunki.


#6 Re: Opłata magazynowa - skuteczne powiadomienie


by Krzys 21 November 2013, 11:01
Nie wiem czy twój regulamin serwisu konsultowałeś z prawnikiem bo mi osobiście pisał prawnik i konsultowałem z nim takie rzeczy jak pobieranie opłat za magazynowanie, odbiór bez rewersu i prawnik powiedział, że oczywiście mogę to sobie napisać ale on za to nie bierze odpowiedzialności bo jest to niezgodne z prawem.
Ja wszystkie rozmowy mam nagrywane więc mogę klientowi udowodnić kiedy był do niego telefon z informacją o odbiorze sprzętu.
Z tego co mi wiadomo to SMS jest tylko powiadomieniem, ale żadnym dowodem w sądzie.
Jeżeli chodzi o magazynowanie to to możemy zgodnie z prawem to oddać taki sprzęt do depozytu sądowego na koszt klienta.
Co do odbioru bez rewersu, to musimy wydać klientowi taki sprzęt bez rewersu i nawet jeżeli on przyjdzie po trzech latach po taki sprzęt.
Mogę się mylić, jeżeli ktoś ma inne informacje ale podkreślam skonsultowane z prawnikiem to proszę o sprostowanie i podanie podstaw prawnych, a ja wtedy swojego prawnika wyślę na księżyc.

#7 Re: Opłata magazynowa - skuteczne powiadomienie


by morph 21 November 2013, 11:05
Marku popraw sobie - masz powielone "z ustawą" i druga sprawa - "Oprogramowanie na urządzeniu jest legalne" - to jest oświadczenie klienta/zleceniodawcy, prawda? Napisałbym to wyraźnie - "Oświadczam, że oprogramowanie na urządzeniu jest legalne"

Zapisy w zleceniach, gwarancjach niezgodne z obowiązującym prawem są nieważne, napisać można wszystko.

#8 Re: Opłata magazynowa - skuteczne powiadomienie


by shao 21 November 2013, 11:08
Nie chcę mi się wierzyć, że zapis o opłacie magazynowej jest na liście klauzul zabronionych.
Nie jest to żadne nieuczciwe zagranie, nie wprowadza w błąd.

#9 Re: Opłata magazynowa - skuteczne powiadomienie


by marek216 21 November 2013, 11:33
morph, dzięki poprawione.

Krzys wrote:Z tego co mi wiadomo to SMS jest tylko powiadomieniem, ale żadnym dowodem w sądzie.

Wymagane jest skuteczne powiadomienie - warunek spełniony. Masz przedstawić jak powiadomiłeś - więc w tym wypadku SMS jest dowodem. SMS wysyłany jest przez system informatyczny, a nie z telefonu.
Rozmowa - klient zapomniał, powiadomienie nieskuteczne, skasował SMS działanie celowe.

Krzys wrote:Co do odbioru bez rewersu, to musimy wydać klientowi taki sprzęt bez rewersu i nawet jeżeli on przyjdzie po trzech latach po taki sprzęt.


Jak klient udowodnić że to jego sprzęt? Wydać musisz po trzech latach ale to klient musi ci udowodnić prawo do odbioru sprzętu. Odbierz z policyjnego parkingu samochód bez dokumentów - powodzenia.
Przy takiej logice to możemy wcale nie drukować potwierdzeń, bo po co - wszystko na pysk.
Tak samo jak klient zgubił po 3 latach rewers ja mogę zgubić awers. Pozostaje słowo i numer na obudowie - jak przyniesie kartę gwarancyjną lub coś z numerem seryjnym to ok.

Jeżeli chodzi o magazynowanie to to możemy zgodnie z prawem to oddać taki sprzęt do depozytu sądowego na koszt klienta.

I ponosić koszty? Następnie po 3 latach jak klient cię oleje to proces windykacyjny, kolejne koszty?
Ubezpieczam sprzęt we własnym zakresie i tym obciążam klienta.

Powtarzam u mnie to tylko zapis i jeszcze z niego nie korzystałem bo nie trafiłem na debila, jak ktoś przyszedł i grzecznie przeprosił trzymając w łapie potwierdzenie to ok.

Inaczej żeby dotarło - moja sytuacja z 2012.

Spłonął mi serwis, a wraz z nim sprzęt mój i klientów.
Klient przyłazi po 2 latach - nie mam sprzętu, nie mam potwierdzenia, klient nie ma potwierdzenia.
Chętnie zapłacę mu za stan z jakim to przyniósł lub odkupię laptopa i zapłaci tak jak miał ustalone za naprawę. Ale nie wiem ile, za co i komu.

Przyjdzie Jasiu Kowalski i powie że 2 lata temu dał mi IBM ze zbitą matryca i on go chce.
Mam mu dać "na pysk" ew. zapłacić kilka stówek w dobrej wierze.

Powiedz gdzie masz serwis to będziesz raz w miesiącu wydawał sprzęt albo łaził po sądach.

W sądzie powód musi udowodnić, że oddał ci coś do naprawy. Nie mam obowiązku pamiętać każdego klienta. Miesięcznie widzisz kilka setek klientów, minimum 130-150 sztuk sprzętu. Sądzisz że ktoś oczekuje że zapamiętujesz kto zostawił sprzęt a kto nie? No i co zostawił, bo to istotne. Może mam mieć bazę ze zdjęciem zawodnika z uwidocznionym SN sprzętu, marką i modelem.

Papier rzecz święta!

#10 Re: Opłata magazynowa - skuteczne powiadomienie


by Krzys 21 November 2013, 12:12
Oczywiście, że na papierze możemy sobie wszystko napisać jest jedno ale, miałem przypadek kiedy prawnik u nie coś zostawiał w serwisie, przeczytał regulamin i pod nosem szepną, że UOKiK będzie miał ze mnie pociechę. Zacząłem się interesować dlaczego tak powiedział i okazało się, że miałem szczęście że nie podał mnie do sądu za niedozwolone klauzule zawarte w treści regulaminu.
Nie wiem czy słyszeliście o firmie prawniczej która wysyła firmom wezwania do sądu odnośnie regulaminu na allegro czy regulaminu w sklepie internetowym oczywiście za niedozwolone klauzuly zawarte w tych regulaminach. Mój znajomy dostał 27 pozwów, już pół roku się z tym boryka i grozi mu od 1000 do 2000 od każdego pozwu.
Nie życzę nikomu aby jakiś prawnik zainteresował się waszym regulaminem do serwisu tak jak w moim przypadku. Tak naprawdę nie wiemy kto oddaje nam coś do serwisu i po co.

#11 Re: Opłata magazynowa - skuteczne powiadomienie


by marek216 21 November 2013, 12:33
Co do klauzul to podaj ten regulamin który miałeś napisany - wtedy możemy kombinować.

Krzys wrote:Mój znajomy dostał 27 pozwów, już pół roku się z tym boryka i grozi mu od 1000 do 2000 od każdego pozwu.


Tu również istotna jest treść. Inna sprawa że co mu grozi to jedno a co będzie zasądzone to drugie.
O ile mi wiadomo to nie może zostać ukarany wielokrotnie za to samo. Jak tak to biorę grupę i masowo składamy rotacyjnie pozwy - po co pracować.


Jedna z klauzul niedozwolonych - znajdziecie ją w każdej umowie kredytowej.
Możecie się bawić w ganianego :)

Code: Select all   Numer wpisu: 3013
Data wyroku: 2011-04-06
Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu
"Za przesłanie wezwania do zapłaty Uczelnia pobiera opłatę wg Tabeli opłat"


Wyszukiwarka klauzul
http://decyzje.uokik.gov.pl/nd_wz_um.ns ... SearchView


Swojej żadnej nie znalazłem - może będziecie mieli więcej szczęścia.

#12 Re: Opłata magazynowa - skuteczne powiadomienie


by shao 21 November 2013, 12:41
Cytuję cały regulamin:

Regulamin
1. Definicje
2. Przyjęcie zgłoszenia serwisowego
3. Obiór sprzętu
4. Gwarancja
5. Odpowiedzialność Klienta
6. Koszty

§1 Definicje
1. Serwis – serwis firmy XXX z siedzibą w (...)
2. Dowód Przyjęcia – dokument zawierający niezbędne informacje dotyczące Klienta oraz sprzętu przeznaczonego do naprawy.
3. Karta Naprawy – dokument powiązany z Dowodem Przyjęcia, zawierający szczegóły wykonanych napraw oraz gwarancję
4. Klient - osoba lub firma oddająca sprzęt do naprawy.
5. Cennik – dokument zawierający orientacyjne koszty wykonywanych usług, dostępny w formie papierowej u pracownika Serwisu

§2 Przyjęcie zgłoszenia serwisowego
1. Procedura serwisowa zostaje rozpoczęta z chwilą podpisania dokumentu Dowód Przyjęcia przez klienta oraz osobę przyjmującą zgłoszenie.
2. Osoba przyjmująca zgłoszenie wydaje klientowi oryginał dokumentu Dowód Przyjęcia, będący jedynym potwierdzeniem przyjęcia sprzętu klienta – kopia dokumentu pozostaje u przedstawiciela Serwisu.

§3 Obiór sprzętu
1. Klient chcący odebrać sprzęt oddany do serwisu jest zobowiązany do okazania dokumentu Dowód Przyjęcia
2. Klient może upoważnić do odbioru sprzętu dowolną osobę, przekazując jej Dowód Przyjęcia.
3. W przypadku, gdy Klient nie posiada w/w dokumentu, pracownik Serwisu upoważniony jest do wylegitymowania Klienta – w ten sposób sprzęt odebrać może tylko osoba, która wcześniej podpisała Dowód Przyjęcia.
4. Za skuteczne powiadomienie Klienta o zakończeniu procesu zgłoszenia serwisowego uważa się:
a. Wysłanie wiadomości e-mail pod adres wskazany w Dowodzie Przyjęcia lub
b. Telefoniczne powiadomienie pod numerem telefonu wskazanym w Dowodzie Przyjęcia
c. Wysłanie wiadomości SMS pod numer telefonu wskazany w Dowodzie Przyjęcia lub
d. Wysłanie listu poleconego drogą pocztową pod adres wskazany w Dowodzie Przyjęcia.
5. Serwis nie wydaje uszkodzonych części.
6. W przypadku, gdy niemożliwa jest naprawa, a wymiana części przekracza Akceptowalny koszt naprawy wskazany w Dowodzie Przyjęcia lub jest również niemożliwa, Serwis zastrzega sobie prawo do wydania sprzętu noszącego ślady naprawy, wraz ze wszystkimi jej skutkami. Jednocześnie Serwis zobowiązuje się do poinformowania Klienta o możliwości zaistnienia takiej sytuacji.

7. Po upływie 14 dni od momentu zawiadomienia Klienta o zakończeniu naprawy, w przypadku nieodebrania sprzętu, będzie naliczana opłata w wysokości 10,00zł netto (12,30zł brutto) za każdy dzień przechowywania. Warunkiem odbioru sprzętu w okresie naliczania opłaty za przechowywanie jest uregulowanie na rzecz IT-assistance24 opłaty w wysokości naliczonej.
§4 Gwarancja
1. Sprzęt należy dostarczyć do siedziby firmy lub uzgodnić z pracownikiem Serwisu inny sposób dostarczenia sprzętu.
2. Na wykonane naprawy i usługi Serwis udziela gwarancji na okres wskazany w Karcie Naprawy, który wraz z dowodem zakupu jest jedynym potwierdzeniem udzielenia gwarancji.
3. Gwarancją objęte są wyłącznie elementy oraz czynności wyszczególnione w dowodzie zakupu powiązanym z Kartą Naprawy.
4. Gwarancja na wykonane czynności nie obejmuje przypadków, w których działanie wykonanej przez serwis czynności przestało być skuteczne z powodów uszkodzeń elementów i części nie objętych gwarancją serwisu lub jeśli działanie to przestało być poprawne na skutek pojawienia się wady innych elementów mających wpływ na poprawność działania wykonanego świadczenia serwisowego.
5. Gwarancja na elementy nie obejmuje:
a. uszkodzeń mechanicznych, chemicznych, termicznych (złamania, zalania, itp.),
b. uszkodzeń wynikających z eksploatacji urządzenia w warunkach, które nie odpowiadają warunkom określonym w karcie gwarancyjnej urządzenia,
c. uszkodzeń powstałych na skutek niewłaściwego lub niezgodnego z instrukcją użytkowania, instalacji, przechowywania czy konserwacji towaru oraz nieprzestrzegania powszechnych zasad eksploatacji sprzętu elektronicznego a w szczególności wszelkich innych uszkodzeń powstałych z winy lub niewiedzy Klienta,
d. przypadków losowych uszkodzeń niezależnie od warunków eksploatacji (powódź, pożar, przepięcie),
e. części, na których dokonano zatarcia lub zniszczenia numerów seryjnych serwisu,
f. części, których naprawę podjęły osoby lub podmioty nie będące serwisem.
6. Serwis, w celu zabezpieczenia sprzętu przed nieuprawnionym dostępem osób trzecich może zastosować zabezpieczenia naprawianego przez siebie sprzętu.
7. Naruszenie jakiejkolwiek z plomb zabezpieczających bądź innych zabezpieczeń będzie się wiązało z utratą udzielonej przez serwis gwarancji.

§5 Odpowiedzialność Klienta
1. Klient oświadcza, że jest właścicielem powierzonego do Serwisu sprzętu i nie rości sobie praw do niego żadna inna osoba trzecia.
2. Klient ponosi odpowiedzialność za używane i zainstalowane nielicencjonowane oprogramowanie oraz inne dane na wszelkich nośnikach przekazanych ze sprzętem do naprawy.
3. Klient oświadcza, że zabezpieczył wszystkie dane i nie będzie rościł żadnych praw tytułem odszkodowań za ich utratę.
4. Za wady i uszkodzenia wykryte w trakcie naprawy Serwis nie ponosi odpowiedzialności.

§6 Koszty
1. Diagnoza sprzętu komputerowego dotyczy wyłącznie usterki podanej przez klienta.
2. Diagnoza jest płatna jedynie w przypadku nie podjęcia naprawy (lub niemożliwości naprawy), a jej koszt określa aktualny Cennik. Opłata pobierana jest również w przypadku, gdy zgłoszony sprzęt okaże się sprawny.
3. Naprawy do kwoty opisanej w Dowodzie Przyjęcia (Akceptowalny koszt naprawy) wykonywane są bez wcześniejszej konsultacji z klientem.
4. W przypadku, gdy Akceptowalny koszt naprawy nie został ustalony, Serwis zobowiązuje się do poinformowania klienta o kosztach naprawy.
5. Opłaty za wszelkie naprawy i usługi opisane są w Cenniku.
6. Serwis zastrzega sobie możliwość jednorazowej zmiany opłat za wykonywaną usługę, informując wcześniej o tym fakcie Klienta.
7. Cena elementów i podzespołów określana jest na podstawie bieżących cen sprzedaży.


-- Dodano: czwartek, 21 lis 2013, 12:43 --

PS. póki co, w rejestrze klauzul niedozwolonych nie znalazłem niczego związanego z opłatami za magazynowanie

#13 Re: Opłata magazynowa - skuteczne powiadomienie


by marek216 21 November 2013, 13:20
7. Po upływie 14 dni od momentu zawiadomienia Klienta o zakończeniu naprawy, w przypadku nieodebrania sprzętu, będzie naliczana opłata w wysokości 10,00zł netto (12,30zł brutto) za każdy dzień przechowywania.


Moim zdaniem kwota znacznie zawyżona.

e. części, na których dokonano zatarcia lub zniszczenia numerów seryjnych serwisu,


Śliskie - musiałbyś mieć wręcz niezniszczalne naklejki/zabezpieczenia.

3. Klient oświadcza, że zabezpieczył wszystkie dane i nie będzie rościł żadnych praw tytułem odszkodowań za ich utratę.


To podpada - przykład
Numer wpisu: 4328
Data wyroku: 2012-08-02
Monika Agata Bohdanowicz - BMM INVEST
"W żadnych okolicznościach Nokia i Autoryzowany Punkt Sprzedaży i Serwisu Nokia Care nie ponoszą odpowiedzialności za utratę danych zawartych w pamięci telefonu"


U mnie masz napisane w jakim wypadku może nastąpić utrata danych - są takie czynności np. związane z programowaniem pamięci flash, ale nie możesz z definicji się wypiąć na klienta.

Opłata pobierana jest również w przypadku, gdy zgłoszony sprzęt okaże się sprawny.

To to już przesada, czy podpada to nie wiem ale przesadziłeś.

Założenie jest takie że nakłada się minimum obowiązków na klienta - najlepiej wcale. Samemu również nie ograniczając sobie odpowiedzialności. W sprawach nieuregulowanych klient ma prawo odwołania do sądu - nie ma sensu się wystawiać na odstrzał.


Z mojej strony:
Przyjęcie urządzenia do naprawy / przyjęcie zlecenia naprawy


Warunkiem przyjęcia zlecenia napraw jest dostarczenie kompletnego urządzenia, a w szczególności dotyczy to materiałów eksploatacyjnych, oraz zasilacza.
Na każdy dostarczony do serwisu sprzęt klient otrzymuje potwierdzenie przyjęcia sprzętu do naprawy.
Po otrzymaniu potwierdzenia Klient jest zobowiązany do sprawdzenia poprawności danych oraz zgodności opisu i kompletności sprzętu (podajnik, instrukcje, płyty, kable, itd.).
Czas naprawy zależny jest od dostępności części – minimum 5 dni roboczych.
W przypadku części na specjalne zamówienie czas naprawy może się wydłużyć do 21 dni roboczych



Diagnozowanie


Klient powinien dokładnie określić rodzaj usterki oraz okoliczności powstania uszkodzenia (w szczególności występujące komunikaty błędów), oraz w miarę możliwości opis wcześniejszego zachowania urządzenia.
Po zaakceptowaniu przez Klienta ceny usługi, potwierdzenie przyjęcia stanowi umowę o dzieło na wykonanie tej usługi.
W przypadku dostarczenia urządzenia, które było nieskutecznie naprawiane w innym serwisie klient zobowiązany jest dostarczyć urządzenie w takim stanie, jakie było przed naprawą. W przeciwnym wypadku serwis zastrzega sobie prawo indywidualnego określenia kosztów naprawy niezależnego od obowiązującego cennika


Naprawa


Serwis zobowiązuje się zapewnić wszelkie części i podzespoły potrzebne do naprawy. Jeśli w trakcie diagnozowania usterki zajdzie konieczność wymiany materiałów eksploatacyjnych, decyzja o ich wymianie należy do klienta. Serwis zastrzega sobie prawo odstąpienia od naprawy lub od udzielenia gwarancji jeśli dostarczone materiały eksploatacyjne nie będą materiałami zalecanymi przez producenta.
Serwis zastrzega sobie prawo odstąpienia od wykonania naprawy w przypadku braku dostępności do części zamiennych.
Termin naprawy może ulec wydłużeniu z powodów nie zależnych od serwisu. Zazwyczaj dotyczy to dostępności części zamiennych oraz czasu ich sprowadzenia.
Wymienione elementy elektroniczne serwis utylizuje na własny koszt. Uszkodzone podzespoły elektroniczne po wymianie nie są odsyłane do klienta tylko zgodnie z ustawą z ustawą z 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz.U. nr 180, poz. 1495) oraz jej poprawkami są utylizowane.



Postanowienia końcowe


Na wykonaną usługę serwis każdorazowo wystawia fakturę VAT lub rachunek.
Serwis udziela miesięcznej gwarancji na wymienione podzespoły i części.
Serwis udziela miesięcznej gwarancji na wykonaną usługę (gwarancja obejmuje zakres wykonanych napraw)
Nie udzielamy gwarancji jeśli urządzenie będzie eksploatowane niezgodnie z zaleceniami producenta, a w naszej ocenie mogące mieć wpływ na poprawną pracę (w szczególności dotyczy to materiałów eksploatacyjnych, warunków otoczenia, źródeł zasilania).
Czynności serwisowe mogą spowodować utratę danych - klient oddając sprzęt do naprawy wyraża na nie zgodę.
Serwis nie odpowiada za zmiany konfiguracji urządzeń jakie mogą nastąpić w trakcie obsługi serwisowej.
Nieodebranie sprzętu w czasie miesiąca od daty powiadomienia o zakończeniu naprawy powoduje naliczenie kosztów magazynowania w kwocie 50 zł brutto za każdy rozpoczęty miesiąc. Sprzęt wydaje się po uregulowaniu wszystkich kosztów.
Sprzęt dostarczany do serwisu przez firmę kurierską powinien być w miarę możliwości zapakowany w opakowanie transportowe przeznaczone przeznaczone dla tego rodzaju urządzenia. Nie odbieramy urządzeń które zostaną przesłane do serwisu nasz koszt. Serwis odsyła urządzenia na koszt klienta w opakowaniu w jakim zostało przysłane. Serwis nie ponosi odpowiedzialności ze uszkodzenia powstałe w trakcie przesyłki (szczególnie dotyczy to przypadków przesyłek które nie są dostarczone z oryginalnym opakowaniem transportowym).
Zlecający oświadcza, że na oprogramowanie zainstalowane w urządzeniu (komputerze) oraz pozostawione w serwisie celem instalacji posiada wszelkie licencje i jest jego właścicielem.
Zastrzegamy sobie prawo do zmian w powyższym regulaminie, aktualna wersja znajduje się zawsze na tej stronie.


#14 Re: Opłata magazynowa - skuteczne powiadomienie


by shao 21 November 2013, 13:32
Szczerze mówiąc, pisałem swój regulamin na podstawie wielu pobranych z internetu i zapis o pobieraniu opłaty za diagnozę był w większości.
Teraz rzeczywiście wydaje mi się strasznie ... nietrafiony.

Kwota 10zł za dzień zwłoki to oczywiście tylko 'straszak', absolutnie nie chcę zarabiać na takich sytuacjach. Aczkolwiek rzeczywiście, obniżenie nawet o 50% byłoby w porządku.

#15 Re: Opłata magazynowa - skuteczne powiadomienie


by marek216 21 November 2013, 13:46
shao wrote:zapis o pobieraniu opłaty za diagnozę był w większości.
Teraz rzeczywiście wydaje mi się strasznie ... nietrafiony.


Opłata za diagnozę jest słuszna, ale sprawny sprzęt po prostu oddajesz i informujesz klienta że u ciebie działa - może coś innego jest problemem.

-- Dodano: czwartek, 21 listopada 2013, 14:48 --

Kasę bierzesz za faktycznie wykonane czynności -dobra diagnoza to 90% sukcesu

#16 Re: Opłata magazynowa - skuteczne powiadomienie


by shao 21 November 2013, 13:53
marek216 wrote:Kasę bierzesz za faktycznie wykonane czynności -dobra diagnoza to 90% sukcesu


Oczywiście, wbrew temu zapisowi, liczę tylko kiedy coś zrobię.
Uważam, że klienta trzeba szanować (jeśli on szanuje nas) i czasami jestem w stanie dopłacić do naprawy, bo wiem ile warte jest zadowolenie jednego klienta.
Ale to już odrębny temat.

Mam nadzieję, że z klientem z pierwszego postu nie będzie problemu - napisałem jednak do lokalnego Rzecznika PK i dam znać co odpisze mi w tej sprawie.

#17 Re: Opłata magazynowa - skuteczne powiadomienie


by Vogelek23 22 November 2013, 02:37
Wybrane fragmenty:
marek216 wrote:Czynności serwisowe mogą spowodować utratę danych - klient oddając sprzęt do naprawy wyraża na nie zgodę.
(...)
Serwis nie ponosi odpowiedzialności ze uszkodzenia powstałe w trakcie przesyłki
(...)
Zastrzegamy sobie prawo do zmian w powyższym regulaminie, aktualna wersja znajduje się zawsze na tej stronie.
(...)
Termin naprawy może ulec wydłużeniu z powodów nie zależnych od serwisu.

W SOKiK to nie przejdzie, niestety. Sugeruję jednak poprawić.

#18 Re: Opłata magazynowa - skuteczne powiadomienie


by marek216 22 November 2013, 08:00
Dzięki Łukasz, co prawda nie ma takich klauzul zastrzeżonych ale wprowadzono zmiany może mniej kontrowersyjne ale za to bardziej sprecyzowane:

ad.1
Niektóre czynności serwisowe mogą spowodować utratę danych (np. związane z dyskami, pamięciami, nośnikami danych ) - klient oddając sprzęt do tego typu naprawy wyraża na nie zgodę.


ad.2
Serwis zastrzega sobie prawo nieodebrania przesyłek noszących ślady uszkodzenia opakowania lub w opakowaniach nieprzeznaczonych do transportu danego urządzenia - w takim przypadku sporządzony zostaje protokół w obecności kuriera, a paczka wraca do nadawcy.


ad.3
Usunięto

ad.4
Termin naprawy może ulec wydłużeniu w przypadku braku części zamiennych i konieczności zamówienia ich poza granicami Polski. Klient o takiej sytuacji zostanie wcześniej powiadomiony i podejmie decyzję czy chce kontynuować naprawę w dłuższym czasie



Dla jasności serwis nie ma obowiązku wykonywania napraw - to nie sklep gdzie klient wchodzi i wybiera co mu się podoba.
Ostatnio oddałem sprzęt będący w trakcie diagnozy, bo facet po 1 dniu zaczął przyłazić 2 razy dziennie - po 3 dniach oddałem sprzęt bez naprawiania. Opłaty nie pobrano.
Zmarnowałem czas, ale wierzę, że to nauczy szacunku do pracy serwisów - nie po to zakładamy działalność żeby pracować pod batem.

#19 Re: Opłata magazynowa - skuteczne powiadomienie


by Vogelek23 22 November 2013, 18:35
Ad. 1 - nadal jako klauzula niedozwolona. Art. 385 p.3 pp.2 Kodeksu Cywilnego:
W razie wątpliwości uważa się, że niedozwolonymi postanowieniami umownymi są te, które w szczególności (...) wyłączają lub istotnie ograniczają odpowiedzialność względem konsumenta za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania
Zawsze przecież można testować sprzęt na nośniku serwisowym, nośnik klienta nie jest do niczego potrzebny, o ile nie przeprowadzamy naprawy systemu operacyjnego. Tego typu zapis został już zakwestionowany w SOKiK wobec serwisu Nokia.

Reszta już jest OK, ale pewne obiekcje można mieć do tego:
marek216 wrote:serwis nie ma obowiązku wykonywania napraw - to nie sklep gdzie klient wchodzi i wybiera co mu się podoba.
A jednak, drogi Marku, serwis może mieć obowiązek, ponieważ w art. 385 p.3 pp.8 Kodeksu Cywilnego można wyczytać, że:
W razie wątpliwości uważa się, że niedozwolonymi postanowieniami umownymi są te, które w szczególności (...) uzależniają spełnienie świadczenia od okoliczności zależnych tylko od woli kontrahenta konsumenta
Mówiąc krótko - przyjąłeś sprzęt na serwis, nie możesz powiedzieć nagle, że nie będziesz naprawiał "bo nie masz takiego obowiązku/chęci/czasu". Podejmując się prowadzenia d.g., jesteś wszak dostępny dla każdego i nie możesz odmówić nikomu świadczenia usługi wyłącznie na podstawie swojego "widzimisię". Znane są bowiem przypadki karania przez UOKiK przedsiębiorców, którzy bez istotnej przyczyny odmówili świadczenia usług klientom.

I powoli dochodzimy do momentu, w którym - po przytoczeniu paru kolejnych przykładów - zrozumiesz, dlaczego pewien serwis przestał świadczyć usługi.

#20 Re: Opłata magazynowa - skuteczne powiadomienie


by marek216 22 November 2013, 18:56
Vogelek23 wrote:marek216 napisał(a):
serwis nie ma obowiązku wykonywania napraw - to nie sklep gdzie klient wchodzi i wybiera co mu się podoba.
A jednak, drogi Marku, serwis może mieć obowiązek, ponieważ w art. 385 p.3 pp.8 Kodeksu Cywilnego można wyczytać, że:
Cytuj:
W razie wątpliwości uważa się, że niedozwolonymi postanowieniami umownymi są te, które w szczególności (...) uzależniają spełnienie świadczenia od okoliczności zależnych tylko od woli kontrahenta konsumenta


Łukaszu, tu się chyba nie zrozumieliśmy - ja mam prawo odmówić wykonania naprawy bez podana przyczyny, nawet dlatego, że nie lubię marki sprzętu przyniesionego przez klienta.
Co do tej sytuacji jakby klient wyskoczył mi z pozwem to ma zagwarantowany proces z pozwu o nękanie.
Uwierz mi, że nie chcesz być w skórze takiego zawodnika. Regulaminy wyraźnie określają terminy napraw i ich uwarunkowanie.
Zakładając działalność nie podpisałem cyrografu na pracę 48h/na dobę lub innego debilizmu. Klient został poinformowany o czasie naprawy, że ubzdurał sobie że mieszka obok i może przyłazić to inna sprawa.


ad1.

marek216 wrote:ad.1
Cytuj:
Niektóre czynności serwisowe mogą spowodować utratę danych (np. związane z dyskami, pamięciami, nośnikami danych ) - klient oddając sprzęt do tego typu naprawy wyraża na nie zgodę.


Tu też chyba nie rozumiesz zapisu więc objaśniam, bo serwis nie ogranicza swojej odpowiedzialności.
Punkt dotyczy sytuacji gdy usterka leży bezpośrednio w dysku, pamięci flash innym nośniku danych. W przypadku konieczności wymiany tego elementu serwis nie ma obowiązku odpowiadać za dane - one przyszły do serwisu uszkodzone. Punkt jest jasno sprecyzowany. Nie chodzi tu o testowanie sprzętu z nośnikiem klienta.
W niektórych sprzętach zwarcie powoduje utratę danych. Na flash leci 12V z zasilacza na masę - niech ktoś weźmie za to odpowiedzialność. Bez mądrego papugi faktycznie nie ma co startować. Inna sprawa że wygrasz to i tak przegrasz bo zmarnowanego czasu nikt ci nie odda ani nie zapłaci za wałęsanie się po sądach, pomijam, że ani przepraszam ani ew. odszkodowania nikt ci nie zapłaci.

Prawda jest taka że przepisy tworzą ludzie bez podstawowej wiedzy w dziedzinie elektroniki.

Re: Opłata magazynowa - skuteczne powiadomienie


by Google Adsense [BOT] 22 November 2013, 18:56

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests

_______________________________
All rights reserved. Unauthorised copying of this website's content or any of its part is strictly forbidden.
Any trademarks, brand names, products or services published on this website belong to their legal owners, are copyrighted and used for information purposes only.