• Xbox 360 czerwona dioda zasilacza przy próbie uruchomienia.

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe PCB (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego PCB, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie można znaleźć oznaczenia, należy zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także jakichkolwiek wsadów BIOS / firmware (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Xbox 360 czerwona dioda zasilacza przy próbie uruchomienia.


przez cojestzajete 28 grudnia 2013, 13:57
Witam.
Dostałem jakiś rok temu Xboxa 360 miałem sobie naprawić ale się zeszło teraz mam troszkę czasu i postanowiłem po roku go naprawić. Wcześniej problem był z grafiką niby była już naprawiana ale że właściciel stosował pastę do zębów pod radiatory to problem powrócił. :P Ogólnie konsola się uruchamiała i pokazywała błędy diodkami. Po przeleżeniu roku okazało się że nie uruchamia się wcale. Po podłączeniu zasilacza normalnie zapala się na nim dioda pomarańczowa. Po wciśnięciu guzika power przechodzi w czerwoną. W konsoli tylko lekko rusza się wiatrak i zero reakcji. Sprawdziłem zasilacz i niby jest 5v napięcia standby. Jest taki ogrom podobnych tematów że nie mogę znaleźć konkretów. Doszedłem do wniosku że to jednak płyta. Myślę sobie że to pod tym gpu jest zwarcie (czytałem że naprawiane gpu może mieć najpierw problemy z działaniem i potem zwarcie jak ktoś źle zrobił) ale nie chce na ślepo wszystkiego lutować. Nie wiem czy jest konieczne podawanie wszystkich danych płyty. Interesuje mnie raczej od czego zaczać a potem się okaże co i jak.

Re: Xbox 360 czerwona dioda zasilacza przy próbie uruchomienia.


przez Google Adsense [BOT] 28 grudnia 2013, 13:57

#2 Re: Xbox 360 czerwona dioda zasilacza przy próbie uruchomienia.


przez Vogelek23 28 grudnia 2013, 17:00
cojestzajete napisał(a):Nie wiem czy jest konieczne podawanie wszystkich danych płyty. Interesuje mnie raczej od czego zaczać a potem się okaże co i jak.
Kolega sobie kpi? Skoro nie wiadomo nawet, co to za płyta, to skąd niby mamy wiedzieć, od czego zacząć? Sam Kolega stwierdził, że nie chce nic robić "na ślepo", a tymczasem my mamy domyślać się, na podstawie - delikatnie mówiąc - bardzo skąpych informacji, co jest uszkodzone? W taki sposób jeszcze nikt do niczego nie doszedł. W naprawach tak zaawansowanej elektroniki potrzebna jest systematyczność i podawanie jak największej ilości rzetelnych i zgodnych ze stanem faktycznym informacji (a nie takich, jak "niby jest 5V standby" - co to w ogóle ma znaczyć?).

Osobiście wcale nie naprawiam konsol, ale żelazna logika i systematyczność pozwala mi naprawić praktycznie każde urządzenie, nawet jeśli nie mam do niego schematu. Przedstawię to na przykładzie powyższej usterki.

1. Zasilacz zaświeca czerwoną diodę po włączeniu urządzenia - może to oznaczać problem z jego przeciążeniem lub uszkodzeniem. W celu zbadania, co dzieje się z zasilaniem, szukam w sieci pinout zasilacza do XboX'a. Znalazłem - rysunek pinoutu wskazuje, że zasilacz podaje dwa napięcia: 5VSB (dostępne cały czas) oraz 12V (wygląda na to, że załączane sygnałem Power On po włączeniu konsoli). Mierzę oba napięcia przed włączeniem (powinienem mieć stabilne 5VSB) i po włączeniu (powinienem mieć stabilne 5VSB oraz główne 12V). Jeśli któreś z napięć wykazuje niestabilność (np. zanika lub pulsuje), sprawdzam konsolę na innym zasilaczu, aby wykluczyć jego usterkę (znając pinologię oryginalnego zasilacza, mogę z powodzeniem skorzystać z zasilacza serwisowego, który posiada dwa, galwanicznie odseparowane kanały, lub ostatecznie ze zwykłego zasilacza ATX). Jeśli na innym, sprawnym zasilaczu jest tak samo, uwagę kieruję na płytę główną konsoli.
2. Przypuśćmy, że problem jest z napięciem 12V - napięcie pojawia się na moment i "przysiada". Wykluczyłem zasilacz - problem zatem leży w płycie konsoli. Na podstawie Szkolenia nr 1 z działu "Szkolenia" dokonuję kilku kluczowych pomiarów (właśnie tak - instrukcje zawarte w dziale Szkolenia można z powodzeniem wykorzystać nawet do diagnostyki konsoli). Mierzę zatem rezystancję w gałęzi 12V i odkrywam, że rezystancja jest tu nienaturalnie mała (zbyt mała, jak na główną gałąź zasilania). Kolejnym krokiem będzie zatem pomiar oporności do masy na wszystkich cewkach przetwornic. Odkrywam, że w jednej z gałęzi mam zwarcie do masy. Podnoszę cewkę z jednej strony i sprawdzam, czy zwarcie mam po stronie kluczy, czy po stronie obciążenia. Okazuje się, że zwarcie jest od strony obciążenia. Wylutowuję kondensator(y) filtrujący(e) i sprawdzam, czy zwarcie ustąpiło. Nie ustąpiło, zatem sprawdzam, jaki kontroler steruje pracą tej przetwornicy i w sieci szukam noty aplikacyjnej tego układu, aby zorientować się, jakie napięcie dostarcza ta przetwornica. Znajduję informację, że ten kontroler (np. NCP5331) to przetwornica dwufazowa, zaprojektowana głównie do zasilania procesorów AMD. W płycie 360-tki nie ma procesora AMD, zatem sprawdzam, z jakimi elementami łączy się wyjście tej przetwornicy. Namierzam w ten sposób szereg kondensatorów ceramicznych, większość w okolicy/pod GPU, zatem mogę być niemal pewny, że w 360-tce ten NCP5331 zasila po prostu rdzeń GPU (bo cóż innego mogłaby zasilać dwufazowa przetwornica, jak nie rdzeń GPU czy CPU?). Z tabeli napięć w nocie aplikacyjnej kontrolera wnioskuję, że do "próby zwarciowej" mogę ustawić napięcie do max. 1,5V - co też czynię. Stopniowo zwiększając prąd, wpuszczany w tę gałąź, "macam" płytę w okolicy GPU. Po osiągnięciu 6A stwierdzam, że grzeje się tylko GPU. To przekonuje mnie, abym ściągnął ten układ. Po jego wylutowaniu zwarcia już nie ma, zatem wlutowuję nową sztukę GPU. Teraz rezystancja jest niewielka, ale nie ma już pełnego zwarcia. Składam urządzenie, podłączam zasilacz, testuję. Sukces - płyta działa.

Podsumowanie:
Bez schematu, bez prowadzenia za rączkę, wyłącznie na podstawie informacji zawartych na tym forum oraz dostępnych bez problemu w sieci, przy odrobinie logiki i odpowiednich chęci naprawiłem urządzenie, którego wcześniej nigdy nie miałem okazji naprawiać. Teraz proponuję Koledze zrobić to samo.

Re: Xbox 360 czerwona dioda zasilacza przy próbie uruchomienia.


przez Google Adsense [BOT] 28 grudnia 2013, 17:00
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.