• Klejone układy BGA

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać skrócony opis problemu.
  2. Treść wątku powinna zawierać rozszerzony opis problemu oraz sformułowane pytanie.
  3. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów/wsadów BIOS, ani linkowanie do tych plików, zamieszczonych na innych stronach. Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę lub naprawę sprzętu z wątku. W jednym temacie można zamieścić nie więcej, jak jedną stronę instrukcji/schematu.
  4. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  5. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O SCHEMATY/BIOS.

#1 Klejone układy BGA


przez sq2mmy 5 października 2010, 22:12
Witam.
Jak radzicie sobie z klejonymi układami BGA? Przeźroczysty klej to nie problem. Ale ostatnio w ramach ćwiczeń starałem się przekulkować GPU z Quanta TW3. Czerwony klej. Po zebraniu go dokoła układ dalej siedział twardo. Przyssawka nie dawała rady. Okazało się że klej sięgał praktycznie ok 1cm w głąb. Staram się znaleźć jakąś skuteczna metodę na takie kwiatki.
Pozdrawiam.

Re: Klejone układy BGA


przez Google Adsense [BOT] 5 października 2010, 22:12

#2 Re: Klejone układy BGA


przez lookash81 5 października 2010, 22:42
Witaj,
ja do usuwania tego kleju używam wykałaczki oraz lutownicy na gorące powietrze z małą głowicą. Temperaturę ustawiam na 180 stopni, następnie dobrze podgrzewam klej i zdejmuję go za pomocą wykałaczki. Wymaga trochę wprawy, ale spokojnie zdaje to egzamin. 1cm kleju wgłąb to trochę przesada ;)

#3 Re: Klejone układy BGA


przez sq2mmy 5 października 2010, 22:53
lookash81 napisał(a):. 1cm kleju wgłąb to trochę przesada

Witam
Niestety trafił mi się taki kwiatek. Nie był w całości zalany tylko posiadał taki kleks z jednej strony.
Pozdrawiam

#4 Re: Klejone układy BGA


przez Usunięty Użytkownik 402 6 października 2010, 00:01
W trudnych przypadkach gdy mechaniczne usunięcie kleju z zewnętrznej części układu czy z pod niego z brzegu nic nie daje. To trzeba dokonać decyzji czy chcemy mieć całą płytę czy układ. W trudnych przypadkach grzeję układ tak długo aż puści, wolę mieć całą płytę niż powyrywane pady. Delikatnie za każdy róg staram się podnosić aż odkleję wszystkie, układ do śmietnika , czyszczę płytę i montuję nowy. Musiałem to uczynić tylko raz - przeźroczysta żywica niewidoczna praktycznie od wierzchu, widać była bardzo rzadka bo sięgała do samego środka układu. Układ poszedł na straty, ale płyta była nietknięta.

#5 Re: Klejone układy BGA


przez eggy 16 listopada 2010, 13:19
I have also used wooden toothpicks to remove the glue. Firstly preheated the motherboard to 100-120C and then from the top IR heater to 150-160, then the red glue (used for example dv2000/6000/9000) can be quite easily removed. Although the glue underneath the BGA-s still remains, then I apply some BGA flux (Cobar series) and heat it up to 235-240C (measured next to BGA by thermocouple). During this procedure I try to bump/lift the BGA gently using wooden sticks, at some moment it becomes "do or die" moment - chip must be lifted. This is the most critical moment since I can not be sure if all the balls are melted, usually I am lucky and no damage to pads/tracks. Then soldering wik and iron.

#6 Re: Klejone układy BGA


przez katar83 16 listopada 2010, 14:39
At 235/240C without doubt all solder balls are already melted since the melting temp is at 217C. Its quite easy to remove the chip with a tweezers at just over 220C whatever the glue is apart from the transparent one which You can find in some IBM laptops which frankly speaking is not removable.

#7 Re: Klejone układy BGA


przez eggy 16 listopada 2010, 14:48
Yes, if the teperature of the tin is 235/240 degrees, but I am measuring just next to the edge of the BGA. Is there any solution to dissolve the glue used in IBM T-series, the yellow/orange one? I fount that one much-much harder and heat resistent.

#8 Re: Klejone układy BGA


przez AdamStar 26 lutego 2011, 11:14
Czerwony klej jaki stosowany jest w Pavilionach serii DV i ogromnej większości płyt nie jest problemem. Jednak ostatnio trafiłem na czerwony klej którego nie mogę w żaden sposób ruszyć. Podgrzewanie nic nie daje, nadal jest bardzo twardy. Układ to ATI M72-M, a platforma to Uniwill P55IMx.
Obrazek

Czy któryś z kolegów zna sposób na taki klej?

#9 Re: Klejone układy BGA


przez grisza69 26 lutego 2011, 11:56
Schodzi powyżej 150 stopni , polej go topnikiem i potrzymaj w takiej temperaturze około 3-4 minuty - zejdzie jak masło.

#10 Re: Klejone układy BGA


przez AdamStar 26 lutego 2011, 13:11
grisza69 napisał(a):Schodzi powyżej 150 stopni , polej go topnikiem i potrzymaj w takiej temperaturze około 3-4 minuty - zejdzie jak masło.

Bardzo cenna uwaga, niestety wypróbowałem ją na innym podobnym kleju. Klient dzwonił do mnie około 10 razy podczas naprawy, więc zrobiłem tylko reflow aby jak najszybciej oddać mu sprzęt.

#11 Re: Klejone układy BGA


przez ablacon64 26 lutego 2011, 22:13
Można spróbować zmiękczyć klej z małą odporność na kwas jak ten:
http://cgi.ebay.com/BGA-IC-Epoxy-Glue-R ... 2c51aedcb6

Ale pamiętaj, aby wyczyścić płyty bardzo dobrze po usunięciu chipset.

Możesz także spróbować alkoholu izopropylowego z gorącym powietrzem. Widziałem kilka epoksydowe, specjalnie czerwony, że idzie bardzo miękkie alkoholem izopropylowym i około 150 º C gorącego powietrza.

#12 Re: Klejone układy BGA


przez ozzy30 6 marca 2011, 13:35
Witam
ja nie chciałbym zaśmiecać forum, wiem że na temat klejonych układów zostało już trochę napisane.
Jestem początkujący, mam niewielkie doświadczenie z wymianą kulek ale udało mi się już wykonać kilka reballingów. Radzę sobie z przezroczystym klejem ale ten czerwony stosowany właśnie między innymi w serii dv stanowi dla mnie duży problem. Ostatnia próba skończyła się urwaniem jednego pada na chipsecie i dwóch na płycie głównej. Wyskrobałem go po podgrzaniu ale po odklejeniu układu okazało się ze jeden cały rząd kulek był w całości pokryty klejem a jeden róg zalany na głębokość 3 kulek - tu właśnie zostały urwane pady.
Używam stacji Reeco z podgrzewaczem AOYUE Int883. Mam prośbę do osób pracujących na tej stacji, czy mógłby ktoś wrzucić na forum jakiś sprawdzony profil do tak klejonych układów. Bo wydaje mi się ze tu właśnie leży mój problem, usuwam tyle kleju ile jest widoczne a nadal kończy się to katastrofą.
Będę wdzięczny za każdą, najdrobniejszą wskazówkę, zwłaszcza od osób mających do czynienia z wyżej wymienioną stacją.

#13 Re: Klejone układy BGA


przez grisza69 6 marca 2011, 13:46
Nie mam takiej stacji ale ustaw sobie profil tak aby osiągnąć wokół układu 235 stopni ( temperatura ma być z czterech stron w miarę jednakowa ±5°) poczekaj 1minute od osiągnięcia tej temperatury ( temp musi być stabilna ) , wtedy możesz ściągać układ nawet bez skrobania kleju - warunek musi być podlany topnikiem.

#14 Re: Klejone układy BGA


przez ozzy30 6 marca 2011, 14:23
Dzięki za wskazówkę.
Fajnie by było go nie skrobać, boję się przy tym uszkodzić płytę.
Będę próbował, choć nie mam niestety szrotów z tak klejonymi układami stąd nadal prośba o jakiś sprawdzony profil.
A jakiego topnika najlepiej użyć do tej operacji? - i czy wystarczy układ podlać właśnie tylko "z zewnątrz", mam na myśli to, że jeżeli będzie dokładnie obklejony to topnik nie dostanie się do kulek.
I jeszcze jedno pytanie: jak usunąć pozostałości kleju zarówno z płyty jak i chipsetu? (jak poprzednio pisałem na chipsecie pozostał klej na całej długości rzędu kulek - to także stanowiło dla mnie problem)

#15 Re: Klejone układy BGA


przez grisza69 6 marca 2011, 15:15
Nie czekaj na profile z "nieba" każdy ( nawet mając te same urządzenia) ma inną bezwładność cieplną oraz rożne parametry termopar - możesz trafić w 10 ( szanse jak 5 do 100 ) lub narobić sobie kłopotów to prawie pewnik - wyłącz neta usiądź wygodnie - napisz sobie cele na kartce i sam wypracujesz metodę adekwatną do temperatury pomieszczenia , układów, używanej płyty , Twojego urządzenia i wszystkich składowych które składają się na poprawny proces wylutowania.

Klej - nagrzej płytę do 150 stopni , podlej topnikiem , potrzymaj w takiej temperaturze około 2 min ( 120 sekund) , wykałaczką na gorącej płycie sprawdź czy nie schodzi łatwo , jeżeli nie - zwiększ o kolejne 20 stopni temperaturę - znowu potrzymaj go w takim stanie 120 sekund i próba - powinie odklejać się paskami lekko łatwo i przyjemnie. Próby rób tak długo aż w końcu znajdziesz temperaturę właściwą . Jeżeli kej zostanie na układzie przy ściąganiu cyny z padów zejdzie razem z cyną - tym się nie martw.

#16 Re: Klejone układy BGA


przez ozzy30 6 marca 2011, 16:24
Tak, ja rozumiem, masz całkowitą rację ale taki profil podany przez kogos byłby jakimś punktem zaczepienia. Gdy zakupiłem stację Reeco nie miałem nic, znalazłem w sieci jeden profil i na nim oparłem dalsze próby, modyfikowałem. Gdybym tego nie znalazł byłoby znacznie trudniej.
Jeszcze raz dzięki za kolejne wskazówki.
Ale ja miałem jednak problem z usunięciem pozostałości kleju z układu, jak pisałem cały rząd kulek był nim zapaćkany i lutownica jakoś nie za bardzo dawała sobie z nim radę, bałem się o pady, nie chciałem skrobać na siłę.

#17 Re: Klejone układy BGA


przez grisza69 6 marca 2011, 16:31
ozzy30 napisał(a):........ lutownica jakoś nie za bardzo dawała sobie z nim radę,


Jaka ? Podaj model i grot jaki stosujesz.

ozzy30 napisał(a): bałem się o pady, nie chciałem skrobać na siłę.


Cyna ołowiowa na grot , topnik na układ - układ stabilnie zamocowany i jedziesz ....nic na siłe - schodzi jak masło - temperatura na końcu grota 360° ( na końcu grota - zmierz termoparą , lutownica min 35W im więcej tym lepiej)

#18 Re: Klejone układy BGA


przez ozzy30 6 marca 2011, 16:51
Używam stacji pace st50, grot płasko zakończony szerokość 2,4 mmm.
Temperatura ustawiona (nie mierzona) na stacji 350 stopni, bałem się ze to może być zbyt dużo.

#19 Re: Klejone układy BGA


przez grisza69 6 marca 2011, 17:05
ozzy30 napisał(a):Używam stacji pace st50, grot płasko zakończony szerokość 2,4 mmm.

Spróbuj to zrobić grotem szerokim płaskim np: 4-5mm , lutownica ok wiec da sobie rade z taka powierzchnią.
ozzy30 napisał(a):Temperatura ustawiona (nie mierzona) na stacji 350 stopni, bałem się ze to może być zbyt dużo.


Zmierz na końcu grota, do 380 stopni można spokojnie lutować - powyżej tej temperatury ....jeżeli będziesz robił szybko nic niestanie, ryzyko mocno wzrasta w momencie kiedy "zatrzymasz sie w miejscu" , przy takich nastawach możesz zagotować pad
(podniesie go od środka)

#20 Re: Klejone układy BGA


przez arvika 6 marca 2011, 17:12
Dla tej stacji mierzyłem temperaturę grota i wynosi ona około 230stopni dla ustawionych 410-415 na stacji.

Re: Klejone układy BGA


przez Google Adsense [BOT] 6 marca 2011, 17:12

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.