• TV Phocus LCD 26 WHS chassis L6B - problem ze startem, brak obrazu

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe PCB (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego PCB, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie można znaleźć oznaczenia, należy zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także jakichkolwiek wsadów BIOS / firmware (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 TV Phocus LCD 26 WHS chassis L6B - problem ze startem, brak obrazu


przez Vogelek23 3 kwietnia 2014, 22:04
Witam serdecznie.

Mam na stole warsztatowym TV jak w tytule, który włącza się dość ociężale oraz nie wyświetla obrazu. Od razu uprzedzę, że nie mam do niego pilota. Gdy TV do mnie trafił, włączał się od razu - po włączeniu klawiszem sieciowym zaświecała się najpierw pomarańczowa dioda, za 2-3 sekundy dioda zmieniała kolor na zielony i załączało się podświetlenie, jednak bez obrazu. Naciskanie przycisków P+/-, VOL+/-, MENU, czy SOURCE nie powoduje pokazania jakiegokolwiek OSD na ekranie.

Pierwsze kroki standardowo skierowałem w stronę zasilacza - i tu (jak błędnie sądziłem) miła niespodzianka, czyli spuchnięte wszystkie 3 kondensatory 2200µF w gałęzi 12V. Po ich wymianie jednak był koniec niespodzianki, bo TV przestał zaświecać pomarańczową diodę od razu po włączeniu. Pomiar napięć w zasilaczu wykazał, że napięcia startują skokowo i bardzo ociężale, jakby zasilacz nie wyrabiał się prądowo. Po kilku sekundach jednak napięcia "wskakują" na właściwe wartości i TV włącza się, lecz dalej brak jest obrazu.

Zaobserwowałem przy tym, że jeśli odłączę taśmę sygnałową panelu LCD, zasilacz startuje nieco szybciej (z podłączoną taśmą potrafi czasem wcale nie wystartować). Jednak badanie modułu T-CON 6870C-0011D na zewnętrznym zasilaczu nie przyniosło rozwiązania - zasilanie 12V, pobór prądu 70mA i prawidłowe napięcia z przetworniczki na osobnej płytce, lutowanej do T-CON (3,3V oraz 15V).

Poczytałem zatem co nieco o usterkach tych płyt i wywnioskowałem z tych nielicznych opisów, że często w chassis L6B uszkadza się procesor wizyjny, zwłaszcza w przypadku problemów z zasilaniem (a jak już pisałem wcześniej, zdążyłem właśnie wymienić spuchnięte 3x 2200µF).

Na tym etapie zatrzymałem się z dalszą diagnostyką - nie mam ani zasilacza, ani płyty sygnałowej, ani też rzeczonego procesora do podstawienia. Mam za to resztki nadziei, że to będzie nieco bardziej prozaiczny problem, dlatego bardzo proszę Kolegów, doświadczonych w naprawach LCD TV, o pomoc i podpowiedzi.

Re: TV Phocus LCD 26 WHS chassis L6B - problem ze startem, brak obrazu


przez Google Adsense [BOT] 3 kwietnia 2014, 22:04

#2 Re: TV Phocus LCD 26 WHS chassis L6B - problem ze startem, brak obrazu


przez finbar 3 kwietnia 2014, 23:08
BEKO chassis L6B (TFT-LCD)
BEKO chassis L6B (TFT-LCD).pdf




Musisz być zalogowany, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

#3 Re: TV Phocus LCD 26 WHS chassis L6B - problem ze startem, brak obrazu


przez Usunięty Użytkownik 402 3 kwietnia 2014, 23:39
Jakie masz napięcie na głównym sieciowym kondensatorze, wymieniałeś też małe kondensatory w tej części zasilacza(primary)
Pomiary oscyloskopem na płycie w okolicy stabilizatorów robione, tętnienia, zaniżone napięcia? Często na wyjściu wysychają kondensatory.

#4 Re: TV Phocus LCD 26 WHS chassis L6B - problem ze startem, brak obrazu


przez Vogelek23 4 kwietnia 2014, 21:05
finbar napisał(a):BEKO chassis L6B (TFT-LCD)
Thanks, but i already have a full TV documentation.

LAZY napisał(a):Jakie masz napięcie na głównym sieciowym kondensatorze
285V (napięcie stałe).

LAZY napisał(a):wymieniałeś też małe kondensatory w tej części zasilacza(primary)
Wymieniłem wszystkie kondensatory elektrolityczne w zasilaczu, włącznie z głównym. Do tego wymieniłem mostek prostowniczy BD1 i przelutowałem dokładnie każdy punkt w całym zasilaczu. Ruszałem też mechanicznie elementy, aby mieć pewność, że już nigdzie nie ma zimnych lutów.

LAZY napisał(a):Pomiary oscyloskopem na płycie w okolicy stabilizatorów robione, tętnienia, zaniżone napięcia?
Problem w tym, że przy podłączonym panelu LCD zasilacz startuje raz na kilkanaście włączeń - a i to trwa dość długo, około 5-6 sekund. W tym czasie napięcia na wyjściu zasilacza "skaczą" od 2 do 7V (pomiar miernikiem, nie oscyloskopem - ale może pokuszę się o oscylogramy).

Po wykonaniu dziesiątków pomiarów, testów oraz przelutowań, zdecydowałem się wykonać jedną z bardziej niebezpiecznych dla paneli LCD czynności: hot-plug taśmy sygnałowej. Odłączyłem taśmę, włączyłem TV do sieci i zaraz po wejściu w STAND-BY podłączyłem panel. TV wystartował... z prawidłowym obrazem! Klawiatura lokalna działała poprawnie, OSD wyświetlało się bardzo ładnie. Podłączyłem antenę - pokazało się kilka zaprogramowanych kanałów z prawidłowym dźwiękiem. Słowem - wszystko działało jak trzeba. Wyłączyłem TV, włączyłem ponownie - zasilacz próbkuje, brak trybu STAND-BY. Kolejne kilkanaście włączeń - TV wystartował po kilku długich sekundach bez obrazu. Znów hot-plug i mam prawidłowy obraz. Ewidentnie wygląda mi to na zasilacz, który ma problem z "podniesieniem się" przy większym obciążeniu. Co dziwne (proszę zajrzeć do pierwszego posta), przed wymianą spuchniętych kondensatorów w gałęzi 12V zasilacz startował natychmiast: po włączeniu do sieci STAND-BY i po 3 sekundach PRACA (tyle, że bez obrazu). Problemy ze startem zasilacza pojawiły się po wymianie "kartofli". I nie wiem, co mam o tym myśleć. Koledzy, pomożecie? ;)

#5 Re: TV Phocus LCD 26 WHS chassis L6B - problem ze startem, brak obrazu


przez mar244 4 kwietnia 2014, 21:19
Może któryś z nowych elektrolitów nie trzyma parametrów ?

#6 Re: TV Phocus LCD 26 WHS chassis L6B - problem ze startem, brak obrazu


przez farmer 4 kwietnia 2014, 21:28
Vogelek23 napisał(a):
LAZY napisał(a):Jakie masz napięcie na głównym sieciowym kondensatorze
285V (napięcie stałe).


Wydaje mi się, że to trochę za mało - 230V * √2 = 325V

#7 Re: TV Phocus LCD 26 WHS chassis L6B - problem ze startem, brak obrazu


przez Vogelek23 4 kwietnia 2014, 22:24
mar244 napisał(a):Może któryś z nowych elektrolitów nie trzyma parametrów ?
To zostało wykluczone - podstawiłem wszystkie jeszcze raz.

farmer napisał(a):Wydaje mi się, że to trochę za mało - 230V * √2 = 325V
Racja - po wymianie baterii w mierniku mam 309V. :frustry:

#8 Re: TV Phocus LCD 26 WHS chassis L6B - problem ze startem, brak obrazu


przez farmer 4 kwietnia 2014, 23:22
Czy na próbę podstawiłeś też może jakiś kondensator 400V?

#9 Re: TV Phocus LCD 26 WHS chassis L6B - problem ze startem, brak obrazu


przez Usunięty Użytkownik 402 4 kwietnia 2014, 23:42
Zamiast matrycy podłącz sztuczne obciążenie o obciążalności podobnej jak matryca. Dodam że najbardziej obciąża inwerter i tam często jak polecą kondensatory to jest problem ze startem.

Zapewne masz podobną płytkę? http://obrazki.elektroda.pl/2810130700_1301786158.jpg
Mierzyłeś oporność traf inwertera na uzwojeniu wtórnym? Jakieś anomalie?

Rozważam każdą ewentualność.

#10 Re: TV Phocus LCD 26 WHS chassis L6B - problem ze startem, brak obrazu


przez Vogelek23 4 kwietnia 2014, 23:52
Czy na próbę podstawiłeś też może jakiś kondensator 400V?
Jeśli chodzi Ci o główny kondensator, to podstawiałem na 400V oraz na 450V.

LAZY napisał(a):Zapewne masz podobną płytkę?
Nie - moja płyta (GDP-002) wygląda tak:

Obrazek

LAZY napisał(a):Zamiast matrycy podłącz sztuczne obciążenie o obciążalności podobnej jak matryca. Dodam że najbardziej obciąża inwerter i tam często jak polecą kondensatory to jest problem ze startem.
Kurczę, przyznam się bez bicia, że zupełnie zapomniałem o inwerterze. Być może dlatego, że jest ukryty pod blachą, co dopiero teraz zauważyłem. Biegnę sprawdzić.

#11 Re: TV Phocus LCD 26 WHS chassis L6B - problem ze startem, brak obrazu


przez Usunięty Użytkownik 402 4 kwietnia 2014, 23:55
Typowy zasilacz, chyba mam taki sam lub bardzo podobny- nie jestem w stanie teraz dokładnie tego ocenić. Mam też płytę od kompletu lecz tu już nie wiem czy jest taka jak twoja.

Ja te telewizory bez inwertera startowałem bo to on najbardziej obciążał.

#12 Re: TV Phocus LCD 26 WHS chassis L6B - problem ze startem, brak obrazu


przez Vogelek23 5 kwietnia 2014, 00:45
LAZY napisał(a):Ja te telewizory bez inwertera startowałem bo to on najbardziej obciążał.
To teraz uważaj - wylutowałem wszystkie 7 kondensatorów na zasilaniu inwertera (150µF/35V) i zasilacz startuje raz za razem. Niestety, jak na samym początku - podświetlenie jest, ale BRAK OBRAZU...

Jedyną, jak dotąd, metodą na uzyskanie prawidłowego obrazu jest odłączenie wtyczki panelu LCD od płyty sygnałowej PRZED włączeniem TV do prądu.Jeśli nie podłączę anteny, TV odlicza 5 minut do wyłączenia z powodu braku sygnału i przechodzi w stan czuwania. Włączenie go z tego stanu przyciskiem P+/P- na klawiaturze lokalnej powoduje prawidłowe włączenie TV z obrazem. Odłączenie od sieci - i już nie można go włączyć.

Kompletnie zgłupiałem...

#13 Re: TV Phocus LCD 26 WHS chassis L6B - problem ze startem, brak obrazu


przez Usunięty Użytkownik 402 5 kwietnia 2014, 09:28
Jedyne co przychodzi mi do głowy to wyjąć eprom, zgrać zawartość na wszelki wypadek i wyczyścić go do zera, wlutować. Możliwe że jakieś ustawienia są uszkodzone.

#14 Re: TV Phocus LCD 26 WHS chassis L6B - problem ze startem, brak obrazu


przez amorphe 5 kwietnia 2014, 11:19
Odnośnie kondensatora sieciowego - powinien być na napięcie 450V.
Prawidłowo pracujący układ PFC "podbija" napięcie na tym kondensatorze do około +390V.

Posiadam schemat zasilacza 0223B12180 i na nim będę się opierał.
Proponuję wystartować TV do pojawienia się podświetlenia i zmierzyć wspomniane napięcie na kondensatorze sieciowym oraz czy są oba napięcia +12V. Po przełączeniu TV w czuwanie powinna pracować tylko jedna przetwornica.
Następnie po odłączeniu telewizora z sieci, rozłączyć wtyk od złącza CN2 w zasilaczu (czyli odłączyć obciążenie z przetwornicy głównej - inwertera) a samą przetwornicę obciążyć żarówką minimum 12V/21V.
Dodatkowo należy odseparować sygnał STAND_BY_2 ze złącza CN3.
W takim układzie można sprawdzić, czy przetwornica st-by startuje za każdym razem (powinna startować tylko ona) oraz jakie są napięcia na pinach 6-10 złącza JP450. Także jak zachowuje się sygnał STAND_BY_2.
Dobrze też sprawdzić na MAIN stan tranzystorów U452, U453.

Vogelek23 napisał(a):To teraz uważaj - wylutowałem wszystkie 7 kondensatorów na zasilaniu inwertera (150µF/35V) i zasilacz startuje raz za razem.

Nie powinno to mieć żadnego znaczenia - to oddzielna przetwornica i załączana jest po wybudzeniu TV ze st-by.
Wygląda, że sekwencja startowa była prawidłowa przed wymianą kondensatorów ("po włączeniu do sieci STAND-BY i po 3 sekundach PRACA (tyle, że bez obrazu)")
Można by wywnioskować, że ewentualne ustawienia zapisane z eprom są prawidłowe.

#15 Re: TV Phocus LCD 26 WHS chassis L6B - problem ze startem, brak obrazu


przez Vogelek23 6 kwietnia 2014, 13:30
amorphe napisał(a):Prawidłowo pracujący układ PFC "podbija" napięcie na tym kondensatorze do około +390V.
Dopiero po uczciwej analizie schematu zauważyłem, że jest tu aktywne PFC... :oops:

amorphe napisał(a):Proponuję wystartować TV do pojawienia się podświetlenia i zmierzyć wspomniane napięcie na kondensatorze sieciowym oraz czy są oba napięcia +12V. Po przełączeniu TV w czuwanie powinna pracować tylko jedna przetwornica.
Zgadza się - startowały obie naraz (12V i 24V a powinna tylko 12V).
Tu śpieszę wyjaśnić rozbieżność ze schematem - mój egzemplarz zasilacza w miejscu "górnej" 12-tki ma fabrycznie 24V, co potwierdza zresztą zielona naklejka na trafie.
Winnym startu obu przetwornic naraz okazał się tranzystor Q10 - miał zwarcie C-E, przez co od razu załączał kontroler IC11.

Nadal jednak były problemy ze stabilnym startem zasilacza we właściwej sekwencji (STANDBY - 12V, PRACA - 12V+24V). Po żmudnych pomiarach, znalazłem częściowo uszkodzoną diodę D20 (raz działała, raz nie). Tym sposobem doszedłem do miejsca, w którym nieobciążony inwerterem zasilacz startuje prawidłowo i we właściwej sekwencji 100/100 włączeń, także po obciążeniu go dwiema żarówkami 12V/21W w gałęzi 24V i jedną 12V/21W w gałęzi 12V.

Niestety, gdy zasilanie inwertera (wtyczka JP453) jest podłączone, zasilacz próbkuje. Odłączenie wtyczki JP453 na czas startu i podpięcie jej w trybie PRACA skutkuje prawidłowym obrazem. Odłączyłem więc wszystkie 7 kondensatorów 150µF/35V z płyty inwertera - TV włączał się za każdym razem i z prawidłowym obrazem. Ale to był tylko pozorny sukces - wlutowałem bowiem nowe kondensatory i zasilacz znów próbkuje po podłączeniu do sieci.

Koledzy (i Koleżanki), co jest do cholery z tym TV??? Gdzie teraz szukać problemu???

#16 Re: TV Phocus LCD 26 WHS chassis L6B - problem ze startem, brak obrazu


przez Usunięty Użytkownik 402 6 kwietnia 2014, 19:54
Telewizor ten jest jak widzę pełen tajemnic. Zasilenie inwertera z zasilacza serwisowego jaki daje pobór prądu?
Ewentualnie spróbuj go uruchomić i wówczas zmierz. Z drugiej strony w inwerterze jest bezpiecznik i przy jakimś przywarciu by go spaliło.

Możesz też odpiąć od inwertera kabel sterujący, a zostawić zasilanie. Może sygnał załączający inwerter jest zwarty na stałe?

#17 Re: TV Phocus LCD 26 WHS chassis L6B - problem ze startem, brak obrazu


przez amorphe 7 kwietnia 2014, 09:53
Mnie zastanawia zależność między przetwornicą 12V a wyłączoną w danym momencie częścią 24V.
Więc albo obie przetwornice są w jakiś sposób połączone (np. dioda między 12V -> 24V) albo na chwilę podczas startu sekcji st-by zostaje załączona przetwornica 24V (załączenie kontrolne ?) i działa OC (IC9+SCR1) resetując obie przetwornice.

Pierwszy przypadek można sprawdzić mierząc napięcie 24V inwertera podczas podłączania TV do sieci - skoro przez pierwsze 3 sekundy pracuje tylko 12V, to na 24V nie powinno być żadnego napięcia.
Ewentualnie sprawdzić, jak zachowuje się zasilacz 24V przy dołożeniu mu pojemności - czyli odłączyć JP453 i do wyjścia w zasilaczu podpiąć 7x 150µF/35V (lub sumę pojemności tych kondków).
I odwrotnie - j/w przy rozłączonej JP453, dołożyć do obecnych 7x150µF w inwerterze kolejne ~2200µF (wpływ "lewego" napięcia na samym inwerterze)

Drugi przypadek - odłączyć np. diodę D20 i sprawdzić start 12V. Skoro start 24V będzie sprzętowo wyłączony, to wystartuje tylko 12V. Wtedy będzie jasne, że 24V się "dusi" przy starcie (pojemności w przetwornicy+inwerter). Po rozłączeniu JP453 do naładowania są tylko kondki w samej przetwornicy, więc podłączenie już w czasie pracy kolejnego ~1000µF w inwerterze nie robi różnicy. Opisany trochę wyżej sposób z podłączeniem kondensatorów też powinien zawęzić obszar poszukiwań.

Do sprawdzenia (a najlepiej wymiany) jeszcze by był IC7 oraz rezystory "emiterowe" - R33, R89 oraz R7,R9

Na marginesie dodam, że niedawno walczyłem z zasilaczem Delty - któryś DPS. W TV po nagrzaniu szwankował obraz.
Przyczyną okazał się klej, których kleksy były na całej płycie zasilacza - szczególnie rejon PFC, przez co układ nie działa prawidłowo

Re: TV Phocus LCD 26 WHS chassis L6B - problem ze startem, brak obrazu


przez Google Adsense [BOT] 7 kwietnia 2014, 09:53
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.