• wymiana gniazda procesora na płycie głównej

Forum rules:Click here to view the forum rules

  1. Topic title should contain the brief description of problem.
  2. Topic message should contain the extended description of problem and, the question.
  3. It is not allowed to post the attachments with complete documentations or BIOS files nor linking to any 3rd party websites hosting such files. It is only allowed to post the small portion of the documentation (up to one page per post).
  4. You can only describe one problem per topic. For each another problem you should open a new topic.
  5. It is strictly forbidden to ask for any kind of documentation or BIOS file. For such requests please use the DOCUMENTATION & BIOS/EFI REQUEST subforum.

#1 wymiana gniazda procesora na płycie głównej


by rauli38 31 January 2016, 13:28
Proszę o poradę jakie urządzenie mam zakupić, żeby profesjonalnie wymienić gniazdo procesora, np. te mniejsze LGA1150 ale również LGA2011.
Zastanawiam się nad RE7500, RE8500 ale nie wiem czy są odpowiednie do tego typu prac.
Poza tym pracuję z płytami wielkości 20x20cm, ale też i większymi 50x50cm. Czy wystarczy sprawdzić w instrukcji czy urządzenie ma możliwość mocowania takiej wielkości płyt,
czy też powinienem kupic się tez na innych parametrach.
Z góry dziękuję za poradę.

Re: wymiana gniazda procesora na płycie głównej


by Google Adsense [BOT] 31 January 2016, 13:28

#2 Re: wymiana gniazda procesora na płycie głównej


by Vogelek23 31 January 2016, 15:33
rauli38 wrote:pracuję z płytami wielkości 20x20cm, ale też i większymi 50x50cm (...) Zastanawiam się nad RE7500, RE8500
Jovy RE-7500 ma zbyt małe pole grzewcze dolnego promiennika (15x15cm) oraz relatywnie niewielką moc grzewczą (łącznie 900W), aby móc normalnie pracować z większymi płytami, toteż nadaje się w zasadzie tylko do niewielkich płytek (telefony, smartfony, małe płyty laptopowe) oraz reballingu układów BGA. Co do stacji Jovy RE-8500 to słyszałem niezbyt pochlebne opinie na jej temat w kwestii lutowania płyt desktopowych, ale sam nie pracowałem na niej, więc nie będę krytykował tej stacji tylko na podstawie opinii innych osób. Ma ona jednak sporo większe pole grzewcze (50x45cm) oraz sporo większą moc grzewczą (łącznie 3600W) niż RE-7500, toteż bardziej nadaje się do Twoich celów.

#3 Re: wymiana gniazda procesora na płycie głównej


by Zusto 31 January 2016, 17:46
posiadam stację Jovy 8500 i nadaję się do wymiany gniazda procesora, także w desktopach.

#4 Re: wymiana gniazda procesora na płycie głównej


by rauli38 1 February 2016, 19:36
Dzięki za reakcję na moje zapytanie.
@Zusto, czy przed zakupem Jovy 8500 miałeś okazję pracować na innym tego rodzaju sprzęcie?
Zastanawiam się czy Jovy 8500 będzie tym najbardziej trafnym, może znasz inne urządzenia innych producentów, nawet droższe?
Nie chodzi mi o reklamę firm, ale szczerze czy Jovy 8500 jest na tyle profesjonalna, żeby przy odpowiednich umiejętnościach,
nie zaliczać , wpadek, np. że gniazdo źle się przylutowało/ wydajność cieplna/.
Płyty główne serwerów to nie płyty desktopów, PCB jest wielowarstwowe , a co za tym idzie grubsze i potrzebuje większej mocy grzewczej.

#5 Re: wymiana gniazda procesora na płycie głównej


by matisblu 1 February 2016, 20:21
Witam
Używam RE8500 i jeszcze nie zdarzyło mi się by zabrakło mocy. Wręcz czasem jest jej za dużo. Mankamentem może jest brak uchwytów w komplecie ale to da się łatwo uzupełnić. W kilku atx-ach już wymieniałem 1150 intela. Serwer jeszcze na wymianę gniazda do mnie nie trafił.

#6 Re: wymiana gniazda procesora na płycie głównej


by Vogelek23 2 February 2016, 15:07
rauli38 wrote:Płyty główne serwerów to nie płyty desktopów, PCB jest wielowarstwowe , a co za tym idzie grubsze i potrzebuje większej mocy grzewczej.
Płyty serwerowe wcale nie różnią się niczym (w sensie fizycznym, nie elektronicznym) od płyt desktopowych, które również są grube i wielowarstwowe (swoją drogą, płyty laptopowe, nawet te najmniejsze i najcieńsze, też są wielowarstwowe). Skąd Kolega czerpie informacje?

rauli38 wrote:może znasz inne urządzenia innych producentów, nawet droższe?
Sprzętu do lutowania BGA jest na rynku sporo - kwestia grubości portfela. Stosunkowo tania jest np. Scotle HR460, która dysponuje mocą łączną prawie 5kW, ma bardzo dobrą powtarzalność profili (bardzo mały rozrzut parametryczny) i nadaje się do lutowania praktycznie wszystkiego, co zmieści się na jej stoliku.

#7 Re: wymiana gniazda procesora na płycie głównej


by rauli38 4 February 2016, 14:47
Oczywiście, że jest wiele modeli urządzeń do tego typu prac.
Stąd moje zapytanie.
Rozsądniej jest zapytać o radę osoby, które pracują na sprawdzonych już przez siebie "maszynkach" a tym samym znają ich zalety i mankamenty, niż od razu zaufać sprzedawcy.

#8 Re: wymiana gniazda procesora na płycie głównej


by Vogelek23 4 February 2016, 20:33
rauli38 wrote:niż od razu zaufać sprzedawcy
Zaufać sprzedawcy? To tak, jakby wierzyć, że ktoś odda Ci zgubione w autobusie 50zł. Sprzedawca ma tylko jeden cel - sprzedać towar. Będzie zatem opowiadał/pisał baśnie lepsze, niż bracia Grimm, abyś tylko wydał u niego swoje pieniądze.

#9 Re: wymiana gniazda procesora na płycie głównej


by Zusto 8 February 2016, 11:25
Tak pracowałem na chińczykach i powiem szczerze, każda stacja ma swoje zalety i wady, na Jovy 8500 doceniam to że mogę w czasie rzeczywistym modyfikować temperatury czego zazwyczaj nie ma w chińczykach, potwierdzam także, że moc jest wystarczająca nawet do bardzo grubych płyt i trzeba uważać by nie przesadzić z nią. Ja ustawiam max 70% ale to naprawdę max, na 50% uda się wylutować i wlutować każdy element z płyty jedynie wydłuży się profil - szczególnie polecane gdy wrażliwe układy i łatwo można je uszkodzić. Oczywiście trzeba okiełznać stację i wypracować swoje metody. Nie używam profili (a jeżeli już to te w których regulujemy moc stacji) ponieważ z różnym skutkiem działały, czasami dawały za dużą moc promienników (w trybie jedec) i układ potrafił zbąblować (szkoda że nie ma ograniczenia mocy na profilach jedec ponieważ grube płyty nagrzewają się woniej i wtedy stacja potrafi dać 100% mocy na promienniki i mamy usmażony układ, mam także na to patent że górny promiennik daję dopiero gdy temp. oscyluję około 130-140 stopni ale wolę gdy nagrzewa się wszystko równomiernie dlatego wybrałem tryb manualny, profile nadają się gdy mamy wiele takich samych płyt do roboty), podczerwień także idealnie nadaje się do wylutowywania wszelkiego typu gniazd, praca to bajka wtedy na tej stacji. Oczywiście są zwolennicy powietrza ja jestem neutralny, zaleta irdy że nie zdmuchuje nic i szybciej możemy przystąpić do pracy, nie musimy zasłaniać elementów jak przy powietrzu ale jeżeli chodzi o bezwładność cieplną to wygrywa powietrze, możemy szybciej regulować temperaturę niż irdą. Polecam także usprawnienie stacji, np usztywnienie termopar, można owinąć cienkim miedzianym drutem bądź zakupić ramię by nie kleić wciąż termopar do płyty, ja posiadam 5 sztuk by lepiej kontrolować równomierność nagrzewania.

-- Dodano: poniedziałek, 8 lut 2016, 12:30 --

Zapomniałem dodać, że nie używam oryginalnych dodatkowych uchwytów mocujących płytę a te z chińczyków zamocowane na duże podkładki wychodzi o wiele taniej.

#10 Re: wymiana gniazda procesora na płycie głównej


by Vogelek23 8 February 2016, 12:28
Zusto wrote:zaleta irdy że nie zdmuchuje nic i szybciej możemy przystąpić do pracy, nie musimy zasłaniać elementów jak przy powietrzu
Pracowałem m.in. na OKi APR-5000-XL (to naprawdę potwór, jeśli chodzi o lutowanie BGA - prawie pełna automatyka) i nigdy nie zasłaniałem żadnych elementów do lutowania, jak też nigdy powietrze nie zdmuchnęło mi żadnego elementu ani żaden układ nie "zbąblował". Śmiem więc twierdzić, że wszystko zależy od ustawienia odpowiedniego, precyzyjnie skalibrowanego profilu.

#11 Re: wymiana gniazda procesora na płycie głównej


by Zusto 9 February 2016, 09:15
Tak to prawda ale to inna półka cenowa, a podejrzewam że tu chodzi o stację do około 7000zł więc jedynie jovy8500 albo jakiś chińczyk na irda w podobnej kwocie lub tańszy do wylutu gniazd wszelkiej maści i wątpię by na jakimś sprzętem na powietrze było wygodniej i szybciej wylutować gniazdo np procesora. Więc tutaj moim zdaniem irda zdecydowanie wygrywa. Jeżeli pozwala budżet to warto mieć stację na powietrzę oraz idrę, oczywiście w chińczykach mamy możliwość zamiany górnej grzałki powietrze, irda oraz kwarc na tym ostatnim nie pracowałem i fajnie gdyby ktoś podzielił się spostrzeżeniami na ten temat. Gdyby jeszcze chińskie stację miały tryb manualny do sterowania zapewne taką bym zakupił zamiast jovy8500. Jednak tryb ten dla mnie to rewelacja.

#12 Re: wymiana gniazda procesora na płycie głównej


by rauli38 27 April 2016, 16:02
Wbrew pozorom, nie zawsze najdroższe jest najlepsze. Kupiłem ACHI IR6500. Dla moich potrzeb, czyli wymiana kilku gniazd procesorów dziennie wystarczy.
Nie jest to pełny automat, ale po ustawieniu odpowiednich temperatur i sprawdzeniu na kilku płytach/ testowych/ jak to działa, można być zadowolonym.

Re: wymiana gniazda procesora na płycie głównej


by Google Adsense [BOT] 27 April 2016, 16:02

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests

_______________________________
All rights reserved. Unauthorised copying of this website's content or any of its part is strictly forbidden.
Any trademarks, brand names, products or services published on this website belong to their legal owners, are copyrighted and used for information purposes only.