• Testowanie pamięci VRAM

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać skrócony opis problemu.
  2. Treść wątku powinna zawierać rozszerzony opis problemu oraz sformułowane pytanie.
  3. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów/wsadów BIOS, ani linkowanie do tych plików, zamieszczonych na innych stronach. Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę lub naprawę sprzętu z wątku. W jednym temacie można zamieścić nie więcej, jak jedną stronę instrukcji/schematu.
  4. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  5. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O SCHEMATY/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Testowanie pamięci VRAM


przez mmike 4 lipca 2016, 13:42
Witam.

Czy posiadacie jakiś sprawdzony program do testowania pamięci GPU? Chodzi mi o program typu Video Memory Stress Test, czym wykonujecie testy NVRAM?

Z góry dziękuję za szybką odpowiedz.

Re: Testowanie pamięci VRAM


przez Google Adsense [BOT] 4 lipca 2016, 13:42

#2 Re: Testowanie pamięci NVRAM


przez Vogelek23 4 lipca 2016, 14:01
Generalnie, jeśli używasz programu do testowania GPU (np. Furmark, 3DMark), testują się także pamięci VRAM - wszak GPU musi gdzieś buforować obrabiane klatki.

mmike napisał(a):czym wykonujecie testy NVRAM?
NVRAM to coś trochę innego, niż VRAM ;)

#3 Re: Testowanie pamięci NVRAM


przez mmike 4 lipca 2016, 14:55
Przepraszam mój błąd chodziło o VRAM, tak domyślam się lecz te programy nie wskazują problemów z samymi kościami tzn np samych błędów w odczycie.

#4 Re: Testowanie pamięci NVRAM


przez Vogelek23 4 lipca 2016, 16:04
mmike napisał(a):lecz te programy nie wskazują problemów z samymi kościami tzn np samych błędów w odczycie
W przypadku błędów pamięci VRAM, najczęściej dochodzi do problemów z renderowaniem grafiki (pojawiają się różne zniekształcenia, geometryczne rozciągnięcia obrazu, barwne szerokie pasy itd). W sumie to sam sobie odpowiedziałeś - Video Memory Stress Test robi to, czego oczekujesz. Żadne ogólnodostępne oprogramowanie nie wskaże Ci jednak konkretnej kości VRAM, która działa nieprawidłowo.

#5 Re: Testowanie pamięci VRAM


przez mmike 5 lipca 2016, 06:26
Dziękuje za zainteresowanie. Nie chodzi mi oczywiście o wskazywanie konkretnej kości lecz sprawdzenie wszystkich, pytam o program gdyż miałem kilka przypadków podczas skanowania Video Memory Stress Test na próbę laptopa 100% sprawnego a od samego początku skanowania były same nie kończące się błędy, podejrzewam ze program nie współpracuje z wszystkimi rodzajami kości?

#6 Re: Testowanie pamięci VRAM


przez Usunięty Użytkownik 402 5 lipca 2016, 22:40
Nie masz pewności że wynik testu wskaże ci jednoznacznie na usterkę Vram. Uszkodzone gpu też będzie powodować że test pamięci nie przebiegnie pomyślnie. Więc jeśli podgrzanie rdzenia układu nic nie da to wówczas należy diagnozować po kolei ciepłem-zimnem kostki Vram.
W większości przypadków ustalisz co jest grane.

#7 Re: Testowanie pamięci VRAM


przez boyek 29 października 2019, 22:46
Witam :D
od czasu ostatniego postu minęło trochę czasu.
Czy od tego czasu pojawiły się jakieś programy, które testują głównie VRAM. Szukałem i nie znalazłem nic interesującego. Aktualnie też używam Furmark i np. 3DMark.
Dodatkowo, jeśli chodzi o Video Memory Stress Test to wartości "Total memory" i "Used memory" nie są równe (Windows 7 64 bit oraz Windows 10 64 bit). Pierwsza wartość jest wyższa. Wygląda to tak, jakby program nie testował wszystkich bitów dostępnej pamięci. :roll:
Załączam dodatkowo zrzut ekranu z testu.

Obrazek

Serdecznie dziękuję za wszelkie rzeczowe odpowiedzi. :D

Tak wiem, że ten post nie jest rozwiązaniem i narażam się na ban admina, jednak uważam, że moje pytania mogą wnieść coś pozytywnego do wątku. ;)

#8 Re: Testowanie pamięci VRAM


przez xamledyD 30 października 2019, 09:37
Witam.
boyek napisał(a):Wygląda to tak, jakby program nie testował wszystkich bitów dostępnej pamięci.

Pomijając fakt, że na zrzucie ekranu mamy test karty Intel, która nie ma swojej pamięci VRAM (korzysta z wydzielonego obszaru pamięci RAM), to moje przypuszczenia odnośnie testowania mniejszej niż dostępna ilości pamięci są takie, że jeżeli testujemy sprzęt pod działającym systemem operacyjnym, to jakaś część pamięci VRAM musi pozostać "nieruszona" ponieważ jest niezbędna do zadań związanych z wyświetlaniem obrazu w trakcie testu.
Co do programów testujących pamięć VRAM, mamy przynajmniej kilka wariantów:
- testy "wytrzymałościowe" (benchmarki takie jak VMST),
- testy "wydajnościowe" (np. program testujący przepustowość pamięci VRAM, vide GTX 970 i 3,5 GB + 0,5 GB VRAM),
- testy "diagnostyczne" (sprawdzanie pamięci bit po bicie jak w Memtest, np. MODS).
Tutaj teza Kolegi Vogelek23 jest nadal aktualna - o ile programy z dwóch pierwszych grup są ogólnodostępne, o tyle przykładowy MODS jest narzędziem które ciężko zakwalifikować do tej kategorii.
Pozdrawiam

#9 Re: Testowanie pamięci VRAM


przez Vogelek23 30 października 2019, 21:14
xamledyD napisał(a):to moje przypuszczenia odnośnie testowania mniejszej niż dostępna ilości pamięci są takie, że jeżeli testujemy sprzęt pod działającym systemem operacyjnym, to jakaś część pamięci VRAM musi pozostać "nieruszona" ponieważ jest niezbędna do zadań związanych z wyświetlaniem obrazu w trakcie testu.
To nie przypuszczenia, lecz "fizjologia" działania komputera - już podczas uruchamiania systemu operacyjnego część VRAM jest automatycznie rezerwowana (alokowana) między innymi dla celów wyświetlania obrazu, ale także jako bufor dla V-BIOS (żeby nie było konieczne wielokrotne odczytywanie V-BIOS bezpośrednio z pamięci flash podczas pojedynczej sesji). Identyczna sytuacja jest w przypadku testowania RAM spod działającego systemu - nagle okazuje się, że aplikacja testuje ledwie 1/4 lub połowę pamięci, ponieważ reszta jest już alokowana przez działający system operacyjny i tych komórek pamięci aplikacja nie przetestuje (alokowany jest również obszar pamięci, potrzebny do załadowania samej aplikacji testującej). W praktyce to nawet nie potrzeba testować CAŁEJ pamięci, ponieważ to, co jest już alokowane, jest w zasadzie przetestowane - jeśli system operacyjny działa poprawnie i stabilnie, zarezerwowany obszar pamięci z pewnością jest sprawny, więc wystarczy tylko przetestować pozostałą, niewykorzystaną pamięć.

#10 Re: Testowanie pamięci VRAM


przez boyek 1 listopada 2019, 15:50
Panowie, aby wnieść nieco wiedzy, zadałem pytanie autorowi programu odnośnie rozmiaru pamięci, której VMST nie testuje.
Oto odpowiedź:

Yes, DirectX API does not allow to allocate whole memory. In most cases up
to few megabytes still unused, so your 2048 bytes is excellent result.

In your case I recomend to use system memory check tools like a Windows
Memory Diagnostics which included in every Windows 7-10 installation.
Because your integrated video adaptor have not own memory chips and uses
system RAM. So if you test system RAM, you will also automatically test
video ram too.

Pierwsza część jest dla mnie nowością, druga to oczywistość. :D
Czyli numerycznie mamy ograniczony zbiór narzędzi do testowania, a do subiektywnej oceny ilości artefaktów programów jest sporo. :|

#11 Re: Testowanie pamięci VRAM


przez Vogelek23 1 listopada 2019, 16:02
1. Na naszym forum są również Panie, jedna to nawet w gronie VIP.
2. To już chyba mój wywód wniósł więcej wiedzy w temat, niż tekst skopiowany z maila, w większości stanowiący powtórzenie informacji, które już podałem (oraz kol. xamledyD)...

Re: Testowanie pamięci VRAM


przez Google Adsense [BOT] 1 listopada 2019, 16:02
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.