• Lutowanie głowicą kwarcową CHX

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać skrócony opis problemu.
  2. Treść wątku powinna zawierać rozszerzony opis problemu oraz sformułowane pytanie.
  3. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów/wsadów BIOS, ani linkowanie do tych plików, zamieszczonych na innych stronach. Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę lub naprawę sprzętu z wątku. W jednym temacie można zamieścić nie więcej, jak jedną stronę instrukcji/schematu.
  4. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  5. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O SCHEMATY/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Lutowanie głowicą kwarcową CHX


przez honeyglazed 17 marca 2017, 06:48
Witam. Od niedawna, jestem (nie) szczęśliwym posiadaczem stacji TOUCHBGA IR-PRO-SC v6. W prawdzie, jest to chińczyk, ale od czegoś trzeba zacząć. Stacja posiada trzy górne grzałki, w tym kwarcową CHX. I w związku z tą głowicą właśnie, mam pytanie: Czy ktoś z Was, lutował już taką techniką, i jak to się ma do głowicy IR (czy profile są podobne, na co trzeba uważać i czy jest sens używania tej głowicy)? Dodam, że na początek, chcę pobawić się w reflow (na własnym szrocie, który nie jest mi już potrzebny). Z góry dzięki za wszelkie wskazówki.

Re: Lutowanie głowicą kwarcową CHX


przez Google Adsense [BOT] 17 marca 2017, 06:48

#2 Re: Lutowanie głowicą kwarcową CHX


przez dominik555 17 marca 2017, 11:17
Oczywiście, że da się lutować. To też jest IR tylko zdaje się jest inny zakres fali. Bezwładność cieplna powinna być mniejsza w porównaniu z promiennikiem ceramicznym.

#3 Re: Lutowanie głowicą kwarcową CHX


przez franekx6 17 marca 2017, 13:33
Ja całą stację zbudowałem na promiennikach kwarcowych. Przykładowo górny osiąga pełną zdolność po około 30s, mniejsza bezwładność cieplna i moim zdaniem lepsza kontrola temperatury. Ale to moje skromne zdanie nie miałem niestety możliwości pracy z ceramicznymi ale z tych jestem zadowolony. Tak jak Kolega wyżej napisał promiennik kwarcowy to też podczerwień :)

#4 Re: Lutowanie głowicą kwarcową CHX


przez honeyglazed 17 marca 2017, 13:38
Czyli lepiej podłączyć na stałe IR-a? Pytam, bo wydaje mi się, że grzałkę kwarcową trudniej będzie kontrolować. A jeśli chodzi o HR, to trochę mam stracha, że rozdmucha drobnicę (straszna wichura).

EDIT:

Po prostu mam dylemat, czy aby nie lepiej będzie, jak zamontuję na stałe ceramiczną IR (na większości filmików z YT widzę, że raczej takiego promiennika wszyscy używają.

#5 Re: Lutowanie głowicą kwarcową CHX


przez honeyglazed 19 marca 2017, 14:56
honeyglazed napisał(a):Czyli lepiej podłączyć na stałe IR-a? Pytam, bo wydaje mi się, że grzałkę kwarcową trudniej będzie kontrolować. A jeśli chodzi o HR, to trochę mam stracha, że rozdmucha drobnicę (straszna wichura).

EDIT:

Po prostu mam dylemat, czy aby nie lepiej będzie, jak zamontuję na stałe ceramiczną IR (na większości filmików z YT widzę, że raczej takiego promiennika wszyscy używają.


EDIT:

A więc tak: Jestem po testach wszystkich grzałek, które były dołączone do stacji lutowniczej. Po kalibracji IR i CHX powiem tylko tyle: Grzałka kwarcowa, nie ma sobie równych. Idealnie trzyma temperaturę i dogrzewa i nie goni wartości na wyświetlaczu. Jakby ktoś miał podobne dylematy, jak ja na początku wątku, to z czystym sumieniem polecam grzałkę kwarcową (CHX).

Re: Lutowanie głowicą kwarcową CHX


przez Google Adsense [BOT] 19 marca 2017, 14:56
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.