• Lutowanie prostokątnych procesorów Intela.

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać skrócony opis problemu.
  2. Treść wątku powinna zawierać rozszerzony opis problemu oraz sformułowane pytanie.
  3. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów/wsadów BIOS, ani linkowanie do tych plików, zamieszczonych na innych stronach. Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę lub naprawę sprzętu z wątku. W jednym temacie można zamieścić nie więcej, jak jedną stronę instrukcji/schematu.
  4. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  5. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O SCHEMATY/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#21 Re: Lutowanie prostokątnych procesorów Intela.


przez delp 31 grudnia 2019, 18:55
Te 6 generacji procki nie wyginają się jak 4 i 5 gen. Nie wiem jakiej stacji używasz. Czy możesz wyłączyć górną grzałkę i podgrzewać płytę tylko z dołu kolo 90 stopni zacznie się prostować układ na płycie.
Wczoraj z ciekawości zagrzałem uszkodzony procesor I5 5 gen żeby się wygiął jak "banan", po położeniu stacji i powolnym podgrzewaniu kolo 90 stopni zaczął się prostować kolo 120 był prawi idealny.
Możesz spróbować jak masz czas i chęci.

Re: Re: Lutowanie prostokątnych procesorów Intela.


przez Google Adsense [BOT] 31 grudnia 2019, 18:55

#22 Re: Lutowanie prostokątnych procesorów Intela.


przez swees 1 stycznia 2020, 11:41
lukasrz napisał(a):Robiłem na kulkach 0,35


I dlatego most nie mógł równo położyć się na płycie. Kule 0.35 po rozpływie pomiędzy padami są niższe niż kondensatory od spodu CPU - układ na nich się oparł.

lukasrz napisał(a):Nie wiem czemu mówicie, że laminat CPU intela jest cienki, porównywałem z układem ATI i jest identyczny.


Ale ATI nie ma aż tak dużej powierzchni, a jego rdzeń ma kształt bliższy kwadratowi.

#23 Re: Lutowanie prostokątnych procesorów Intela.


przez lukasrz 4 stycznia 2020, 18:09
Na kulkach 0,4 (do tego płyta miała lekko pocynowane pady)układ i5-4200u siadł względnie dobrze, grzanie zakończyłem na 220C ok 20sekund ostatni etap. Laptop ożył, jednak stawał na 0,7A bez obrazu. Postanowiłem, że dodam fluxu i zrobię reflow, może lepiej siądzie układ, no i wstał dwom rogami chyba na 3 rzędy kulek... jakby opierał się na kondensatorach pod nim(kartka papieru wchodziła pod układ). :frusty:

Ostatni raz chyba czwarty zdjąłem układ plecionką wszystko idealnie oczyściłem już w cale nie chciał dobrze siąść na idealnie czystą płytę ;/

3 czy 4 razy robiłem reball, raz było względnie dobrze wizualnie ale nie chodził sprzęt. Jakiś rok temu z powodzeniem taki układ wymieniłem za pierwszym razem a teraz trafił się jakiś totalnie krzywy i oporny i nie było szans go wlutować. Wprowadzenie przez intela tych hybryd utrudniło serwis sprzętu mocno i zmniejszyło opłacalność niektórych napraw. :(

Stacji używam ZM-R380B od 7-8lat. Zrobiłem setki ATI/NVIDII zawsze (99/100) idzie za pierwszym razem na PB. Proces grzania z góry rozpoczynam gdy płyta ma 140-150stopni wtedy z góry powoli zaczynam grzać etapami od 140stopni zaczynając, a samą płytę finalnie dogrzewam do 180C.

#24 Re: Lutowanie prostokątnych procesorów Intela.


przez swees 4 stycznia 2020, 20:01
Ja cokolwiek zaczynam grzać z góry, jak płyta ma co najmniej 190oC osiągnięte samym dołem. Nadal będę utrzymywał, że proces chłodzenia jest u Ciebie zbyt nagły (ze względu m.in. na dużą różnicę temperatur góra-dół).

Dobrą praktyką (w moim przypadku sprawdzała się zawsze, a trochę tych inteli postawiłem w życiu) po postawieniu hybrydy jest sprawdzenie gniazda ram testerem. Jak wszystko działa, to pewnie układ jest poprawnie wlutowany.

#25 Re: Lutowanie prostokątnych procesorów Intela.


przez lukasrz 4 stycznia 2020, 20:23
swees napisał(a):Ja cokolwiek zaczynam grzać z góry, jak płyta ma co najmniej 190oC osiągnięte samym dołem. Nadal będę utrzymywał, że proces chłodzenia jest u Ciebie zbyt nagły (ze względu m.in. na dużą różnicę temperatur góra-dół).

Dobrą praktyką (w moim przypadku sprawdzała się zawsze, a trochę tych inteli postawiłem w życiu) po postawieniu hybrydy jest sprawdzenie gniazda ram testerem. Jak wszystko działa, to pewnie układ jest poprawnie wlutowany.


Przy 165 z góry płyta z dołu ma juz 170C a przy 195C z gory dol ma 180C, profile mam przetestowane, zresztą przetestowałem kilka przy tej sztuce cpu i najlepszy byl mój stały wypracowany dawno temu.

Próbowałem nawet dół dogrzać do 200C, a chłodzenia w cale nie włączałem po procesie lutowania i nic to nie dało. Wydaje mi sie ze mialem fatalna sztuke cpu bo rok temu taka wlutowałem z powodzeniem.

Testera RAM nie mam, masz jakiś link do czego dobrego? Daje on 100% możliwość przetestowania takiego wlutu?

#26 Re: Lutowanie prostokątnych procesorów Intela.


przez goofy1969 25 lutego 2020, 21:03
Witam!
Rozumiem, że po względnie poprawnym wlutowaniu układu i uruchomieniu płyty do 0,7A następnym ruchem było zaprogramowanie kości bios czystym wsadem. Bo być może mówię oczywistość ale bez czystego wsadu płyty zazwyczaj( ja przynajmniej z takimi miałem do czynienia) nie pokażą obrazu a pobory prądu też różne się pojawiają. Pewność poprawnego wlutowania daje właściwy czysty wsad biosu.

#27 Re: Lutowanie prostokątnych procesorów Intela.


przez swees 25 lutego 2020, 21:05
Jeżeli procesor jest poprawnie postawiony, nawet na starym wsadzie powinien wstać. Inna kwestia to pokazanie obrazu po jakichś 30s. Ale wtedy wystarczy wyczyścić tylko ME - nie tracimy DMI i wszystko działa jak przed awarią.

#28 Re: Lutowanie prostokątnych procesorów Intela.


przez goofy1969 25 lutego 2020, 21:45
Nie mogę się z tym zgodzić ponieważ mam doświadczenie płyt ACER rodziny E5-573, E5-574, E5-575 z grafiką i bez gdzie obraz nie pojawił się nigdy bez zaprogramowania czystym wsadem a pobór na zasilaczu serwisowym pokazywał, że procedura post jakaś następuje po czym płyta "stawała" na jakimś poborze w zależności od modelu i mogła tak wisieć godzinę i nic nie wyświetliła. Jeśli się zna dany polutowany model i się wie, że płyta powinna wyświetlić obraz bez czyszczenia ME to ok ale jeśli nie to przed innymi działaniami typu przelut warto wyczyścić ME bo przelutem można sobie coś niestety popsuć.
Taka ciekawostka z tych Acerów, że kiedy producent przysłał zamienniki procesorów do tych płyt różniące się kodem od oryginalnych, wlutowanych układów to musiał być programowany bios najnowszym wsadem niedostępnym wtedy na stronie producenta. Inaczej płyty wisiały ok. 1A. Programowanie fabrycznym wsadem ale niższej wersji nie dawało rezultatów. Te zamienniki musiały być dopisane do kodu biosu podejrzewam. Takie to moje doświadczenia lutowania procesorów w modelach Acera.

#29 Re: Lutowanie prostokątnych procesorów Intela.


przez krisark 10 marca 2021, 17:12
Vogelek23 napisał(a):używam dysz 50x50mm i lutuję te układy konwekcyjnie
Czy dalej używasz dyszy 50x50? Bo są dedykowane 30x45. Jaką odległość dyszy utrzymujesz od układu?

#30 Re: Lutowanie prostokątnych procesorów Intela.


przez Krzys 13 kwietnia 2021, 12:46
delp napisał(a):Wymiana w La-d704p na SR2EZ i7-6500U praktycznie tylko dołem, płyta uruchamia się za pierwszym razem.
https://youtu.be/tuAp5t2koyU


Jaką temperaturą od dołu lutowałeś ten układ ?

Re: Lutowanie prostokątnych procesorów Intela.


przez Google Adsense [BOT] 13 kwietnia 2021, 12:46
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.