• Zamienność lutowanych procesorów

Правила форуму:Натисніть тут для перегляду правил форуму

  1. Назва теми повинна містити короткий опис проблеми.
  2. Тема повідомлення має містити розгорнутий опис проблеми та питання.
  3. Забороняється публікувати вкладення з повною документацією або файлами БІОС, а також посилатися на будь-які сторонні веб-сайти, на яких розміщені такі файли. Дозволяється публікувати лише невелику частину документації (до однієї сторінки на пост).
  4. Ви можете описати лише одну проблему на тему. Для кожної іншої проблеми слід відкривати нову тему.
  5. Тут суворо заборонено вимагати будь-яку документацію чи файли БІОС. Для таких запитів використовуйте підфорум ЗАПИТ НА ДОКУМЕНТАЦІЮ/БІОС.
Ця тема позначена як АРХІВНИЙ. Відповідайте лише в тому випадку, якщо ваша відповідь містить рішення проблеми (Правила Форуму, п. 12.1).

#1 Zamienność lutowanych procesorów


michalmwp 4 Липня 2020, 11:48
Witajcie
Starsze laptopy z wymiennymi procesorami były zwykle gotowe na przyjęcie całej gamy procesorów. Jak któryś nie był kompatybilny to wkładało się następny i sprawdzało. Wymiana prosta więc można było kombinować.
A jak to jest teraz z płytami z wlutowanymi procesorami? Czy w takich płytach można swobodnie wymieniać procesory na szybsze/wolniejsze z tym samym rdzeniem?

Przykład: płyta Asus X555LD z oryginalnym procesorem i5-5200U. Jakie są szanse na poprawne działanie z procesorami i5-4200U, i5-5300U albo i5-4310U czyli
takimi które nigdy nie był fabrycznie montowane?

Obecnie sprawdzam w jakiej obsadzie była produkowana płyta i szukam odpowiedniego procesora ale nie zawsze taki się znajdzie.

Re: Zamienność lutowanych procesorów


Google Adsense [BOT] 4 Липня 2020, 11:48

#2 Re: Zamienność lutowanych procesorów


grizzli21 5 Липня 2020, 07:49
Można wymienić taki procesor tylko pytanie czy to ma jakiś sens. Po pierwsze do wymiany potrzebujesz profesjonalnego sprzętu .Po drugie sam procesor nie jest tani i nikt za darmo ci tego nie zrobi. Procesor + koszt wymiany za pewne przekroczy wartość płyty a czasami samego laptopa. Dzieje się tak dlatego że ktoś będzie musiał ci dać gwarancję na wykonaną usługę. Jak coś pójdzie nie tak albo okaże się że cpu nawet zakulowany będzie miał jakiś defekt to serwis będzie w plecy koszt cpu + będzie musiał odkupić płytę.

#3 Re: Zamienność lutowanych procesorów


Vogelek23 5 Липня 2020, 14:05
grizzli21 написав:Po pierwsze do wymiany potrzebujesz profesjonalnego sprzętu (...) Dzieje się tak dlatego że ktoś będzie musiał ci dać gwarancję na wykonaną usługę
No wiesz, zakładamy, że większość osób na forum to pracownicy lub właściciele serwisów, mających taki sprzęt.

michalmwp написав:A jak to jest teraz z płytami z wlutowanymi procesorami? Czy w takich płytach można swobodnie wymieniać procesory na szybsze/wolniejsze z tym samym rdzeniem?
Może nie tak swobodnie, ale jeśli BIOS/EFI zakłada różne konfiguracje CPU, to można montować takie procesory, które są obsługiwane przez dany BIOS/EFI. Zauważ, że spora ilość zweryfikowanych wsadów BIOS dla płyt laptopowych jest kompatybilna z różnymi procesorami - jedna i ta sama płyta może zatem pracować z procesorami Pentium, Celeron, Core i3, Core i5 a nawet Core i7 (i to z różnymi prędkościami). Ale tutaj wszystko zależy od producenta - a właściwie od tego, kto pisał firmware BIOS/EFI. Jeśli zaimplementował obsługę całych serii procesorów, a nie tylko jednego ID, można wymieniać procesory niemal dowolnie w ramach danej serii/generacji. Oczywiście pozostaje tutaj kwestia ME Regionu, który dla każdego procesora powinien być wyczyszczony.

#4 Re: Zamienność lutowanych procesorów


michalmwp 6 Липня 2020, 16:50
Nie mam problemów z wymianą takich procesorów, robiłem też reflow i przkładki z płyt-dawców.

Vogelek23 написав:spora ilość zweryfikowanych wsadów BIOS dla płyt laptopowych jest kompatybilna z różnymi procesorami

Zgadza się, i tak właśnie teraz robię. Ale chodzi mi o możliwość zastosowania procesora który nigdy nie był fabrycznie montowany. Podejrzewam że w ramach tego samego rdzenia jest to w dużej mierze prawdopodobne ale warto spytać zanim przeznaczy się kawał czasu na montaż.

Tu kolega swees zaryzykował i zadziałało: https://www.elvikom.pl/post147489.html#p147489
Duża różnica w konfiguracji procesora ale ten sam rdzeń i to samo CPUID i ruszyło. Tak sobie myślę że dobieranie po CPUID to dobry trop.

Czy ktoś z Was ma na koncie takie podmiany?

#5 Re: Zamienność lutowanych procesorów


Vogelek23 6 Липня 2020, 19:40
michalmwp написав:Duża różnica w konfiguracji procesora ale ten sam rdzeń i to samo CPUID i ruszyło. Tak sobie myślę że dobieranie po CPUID to dobry trop.
Jeśli CPUID jest takie samo w oryginalnym procesorze oraz tym, który chcesz zamontować, to nie ma opcji, aby procesor nie zadziałał - no chyba, że źle go wlutujesz. Właśnie CPUID jest wyznacznikiem kompatybilności z danym EFI/BIOS, o czym pisałem wyżej. Natomiast może pojawić się problem na płytach z lutowaną pamięcią RAM - tutaj trzeba uważać, aby nie wmontować procesora, który nie będzie w stanie obsłużyć danych kości pamięci (rodzaj, napięcie zasilania, wielkość pamięci na kanał). Dlatego zawsze warto czytać specyfikacje procesorów - Intel udostępnia noty katalogowe w zasadzie wszystkich swoich produktów.

#6 Re: Zamienność lutowanych procesorów


michalmwp 7 Липня 2020, 08:16
Zaskoczyło mnie to że CPUID jest związane z rdzeniem a nie z konkretnym typem procesora. Pojawiła się duża nadzieja.
Przejrzałem kilka schematów i widzę, że w niektórych jest jeszcze opcjonalny BOM dla procesorów prądożernych, np Quanta ZRT. Tak więc przesiadka z np Pentium na i7 może nie w każdej płycie zadziałać bo zasilacze nie wydolą.
Jeszcze nie zamykam wątku. Czas popróbować i opisać efekty.

#7 Re: Zamienność lutowanych procesorów


bartibv 14 Липня 2020, 06:00
Na ogół sytuacja wygląda tak, że możesz podmieniać dowolnie procesory wewnątrz generacji, tylko że: jeśli masz i7, to możesz wsadzić na ogół cokolwiek, jeśli masz i3/i5 to cokolwiek za wyjątkiem i7. Nie każda płyta jest wystarczająco uzbrojona, żeby zasilić i7. Choć nie zawsze - wczoraj robiłem Della, w którym z i5 udało się przejść na i7 (7 generacja),wszystko działa. Po więcej szczegółów odsyłam do posta o zamiennikach układów BGA. Oczywiście mówię o procesorach z serii U.

#8 Re: Zamienność lutowanych procesorów


Vogelek23 15 Липня 2020, 12:33
Kol. bartibv poruszył dość istotny problem przy zamianach procesorów, wymagający powtórzenia oraz doprecyzowania.

Niektóre płyty są "okrojone" z elementów, pozwalających stosować mocniejsze procesory. Na przykład z cewek (zamiast trzech są dwie albo nawet jedna w obwodzie VCORE, gdzie pozostałe fazy są wyłączone lub zastosowana jest "uboższa" wersja sterownika). W takich sytuacjach trzeba sprawdzić konfigurację płyty dla mocniejszego procesora (np. poszukać zdjęć takiej płyty w grafikach Google) i na ich podstawie, oraz porównując obsadę płyty ze schematem, dokonać stosownych modyfikacji, jeśli są wymagane.

W płytach z osobnym PCH (gdzie także występują lutowane procesory) zdarzają się sytuacje, gdzie np. zastosowany jest most PCH Intel HM70 i procesor Pentium lub Celeron - w przypadku zamiany na którykolwiek procesor z serii i3/i5/i7, nawet z identycznym CPUID, płyta po 30 minutach (z zegarkiem w ręce) będzie się wyłączała. I nie pomoże nam tu żadne czyszczenie ME Regionu - po prostu HM70 obsługuje wyłącznie słabsze procesory Pentium i Celeron, zaś do i3/i5/i7 musimy wymienić most HM70 na HM76.

#9 Re: Zamienność lutowanych procesorów


bartibv 15 Липня 2020, 14:32
Dokładnie, zapomniałem wspomnieć o zewnętrznym PCH, dokładnie jak Koelga wyżej, musi obsługiwać.

Co do przezbrajania płyty, nie wiem co Wy uważacie, ale to chyba z perspektywy serwisu jest nieopłacalne czasowo, żeby przezbrajać MB wg. schematu itd. Rezystorow, cewek itd może być do przełożenia bardzo dużo, co zwiększa szanse niepowodzenia operacji, w szczególności, że jak już założymy procesor Intela (który nota bene jest dość kapryśny jeśli chodzi o zakładanie), może się okazać, że nie mamy obrazu i jesteśmy w sytuacji, że nie wiemy, czy procesor jest sprawny/nie siadł/źle uzbroiliśmy MB. No ale... Dla chcącego... :)

#10 Re: Zamienność lutowanych procesorów


michalmwp 15 Липня 2020, 15:43
Chyba jednak nie ma takiej pełnej dowolności. Obecnie walczę z płytą DA0ZRTMB6D0. Oryginalny SR23Y i5-5200U miał problem z grafiką. Podstawiłem dwie sztuki SR23X i5-5300U i na obu identyczne zachowanie. Po włączeniu prąd skacze do 0,25A i płyta po 1 sek. wyłącza się. Raczej nie jest to "twarde" wyłączenie, bardziej wygląda na programowe. Kiedyś identyczne zachowanie miałem na płycie X555LD gdzie dopiero po wstawieniu zgodnego procesora wszystko zaczęło działać.

#11 Re: Zamienność lutowanych procesorów


Vogelek23 15 Липня 2020, 23:14
Jak już wspomniałem, wszystko zależy od "producenta" BIOSu - jeśli zawęził on możliwości wymiany procesorów do 1 modelu, to nic z tym nie zrobisz (chyba, że potrafisz dokonać stosownych modyfikacji wsadu).

#12 Re: Zamienność lutowanych procesorów


michalmwp 17 Липня 2020, 11:33
Kolego bartibv, te płyty które zaraportowałeś występują z procesorami które wstawiłeś.
post241083.html#p241083 jest produkowana z i5 5200U
post241095.html#p241095 jest produkowana z i7-7500U
Bios i płyta są przygotowane więc to musi działać.

Mi chodzi o wstawianie procesorów które nigdy nie występowały fabrycznie, pisałem o tym w pierwszym poście.

Re: Zamienność lutowanych procesorów


Google Adsense [BOT] 17 Липня 2020, 11:33
Ця тема позначена як АРХІВНИЙ. Відповідайте лише в тому випадку, якщо ваша відповідь містить рішення проблеми (Правила Форуму, п. 12.1).

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 5 гостей

_______________________________
Всі права захищені. Заборонено копіювати будь-який вміст та елементи веб-сайту без дозволу.
Усі торгові марки, назви брендів, продукти чи послуги, опубліковані на цьому веб-сайті, належать їхнім законним власникам і використовувались лише в інформаційних цілях.