• Kamera termowizyjna - zastosowanie?

Правила форуму:Натисніть тут для перегляду правил форуму

  1. Назва теми повинна містити короткий опис проблеми.
  2. Тема повідомлення має містити розгорнутий опис проблеми та питання.
  3. Забороняється публікувати вкладення з повною документацією або файлами БІОС, а також посилатися на будь-які сторонні веб-сайти, на яких розміщені такі файли. Дозволяється публікувати лише невелику частину документації (до однієї сторінки на пост).
  4. Ви можете описати лише одну проблему на тему. Для кожної іншої проблеми слід відкривати нову тему.
  5. Тут суворо заборонено вимагати будь-яку документацію чи файли БІОС. Для таких запитів використовуйте підфорум ЗАПИТ НА ДОКУМЕНТАЦІЮ/БІОС.
Ця тема позначена як АРХІВНИЙ. Відповідайте лише в тому випадку, якщо ваша відповідь містить рішення проблеми (Правила Форуму, п. 12.1).

#1 Kamera termowizyjna - zastosowanie?


sebastian000 2 Листопада 2020, 22:30
Witam,

Czy taka kamera termowizyjna za ok. 5tys. jest w stanie wykryć zwarcia na płycie głównej, uszkodzenia układów zasilania, kondensatorów, chipsetów czy układów kbc?
Jakie usterki z płytami głównymi jest w stanie wykryć kamera termowizyjna? Czy ktoś może podzielić się swoimi doświadczeniami?

Re: Kamera termowizyjna - zastosowanie?


Google Adsense [BOT] 2 Листопада 2020, 22:30

#2 Re: Kamera termowizyjna - zastosowanie?


mario990 3 Листопада 2020, 02:12
Kamera bardzo pomocna jest w poszukiwaniach zwarć, uszkodzonych pamięci RAM kart graficznych, wykrywania uszkodzonych GPU. Ładnie widać który fragment przybiera na temperaturze. Narzędzie pomocne, niestety cena zabija, można podeprzeć się nakładką na telefon, też fajnie zdaje egzamin.

#3 Re: Kamera termowizyjna - zastosowanie?


Vogelek23 3 Листопада 2020, 03:09
sebastian000 написав:Czy taka kamera termowizyjna za ok. 5tys. jest w stanie wykryć zwarcia na płycie głównej, uszkodzenia układów zasilania, kondensatorów, chipsetów czy układów kbc?
Oczywiście, że NIE - kamera termowizyjna wskazuje jedynie obszar płyty lub komponent, który się nagrzewa. Reszta to Twoje doświadczenie - wszak elementy w komputerze naturalnie nagrzewają się podczas normalnej pracy (niektóre do wysokich temperatur), więc trzeba jeszcze umieć zinterpretować to, co taka kamera pokaże. Oczywiście w przypadku oczywistych zwarć (np. kondensator, który przywiera do masy na głównej linii zasilania), lokalizacja takiego elementu podczas próby zwarciowej jest prostsza, niż metoda "na śnieg" opisana w dziale SZKOLENIA, ponieważ niemal od razu widać, gdzie zlokalizowany jest zwierający (i grzejący się) element.

#4 Re: Kamera termowizyjna - zastosowanie?


sebastian000 7 Листопада 2020, 12:21
Dziękuję za odpowiedź.
Rozumiem, że taka kamerka wykryje np. uszkodzony mosfet, tranzystor czy jakiś kondensator, uszkodzoną przetwornicę?

#5 Re: Kamera termowizyjna - zastosowanie?


Vogelek23 7 Листопада 2020, 16:55
Pytasz się po raz drugi o to samo, a ja po raz drugi odpowiem: NIE. Kamera termowizyjna nie wykrywa elementów uszkodzonych, tylko takie, które się nagrzewają - przy czym nie zawsze element, który się nagrzewa, jest uszkodzony. Bardzo popularny przykład - zwarty KBC, ale nagrzewa się tylko kontroler przetwornicy głównej 3/5V, ponieważ ma przeciążone wyjście stabilizatora LDO, zasilające KBC. Kontroler przetwornicy jest w pełni sprawny w takim wypadku.

To nie jest tak, że kupujesz jakiś sprzęt serwisowy i on za Ciebie zrobi całą diagnostykę - sprzęt serwisowy ułatwia jedynie zrozumienie istoty problemu, natomiast analiza wyników, otrzymywanych ze sprzętu serwisowego, nadal zależy od Ciebie i Twojego doświadczenia.

Re: Kamera termowizyjna - zastosowanie?


Google Adsense [BOT] 7 Листопада 2020, 16:55
Ця тема позначена як АРХІВНИЙ. Відповідайте лише в тому випадку, якщо ваша відповідь містить рішення проблеми (Правила Форуму, п. 12.1).
Подібні Теми
Chińska kamera. Identyfikacja elementu.[РІШЕНО]

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 3 гостей

_______________________________
Всі права захищені. Заборонено копіювати будь-який вміст та елементи веб-сайту без дозволу.
Усі торгові марки, назви брендів, продукти чи послуги, опубліковані на цьому веб-сайті, належать їхнім законним власникам і використовувались лише в інформаційних цілях.