• Wybór/zakup mikroskopu do lutowania

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać skrócony opis problemu.
  2. Treść wątku powinna zawierać rozszerzony opis problemu oraz sformułowane pytanie.
  3. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów/wsadów BIOS, ani linkowanie do tych plików, zamieszczonych na innych stronach. Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę lub naprawę sprzętu z wątku. W jednym temacie można zamieścić nie więcej, jak jedną stronę instrukcji/schematu.
  4. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  5. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O SCHEMATY/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Wybór/zakup mikroskopu do lutowania


przez tomex 13 stycznia 2022, 06:48
Witam serdecznie stoje przed zakupem mikroskopu do serwisowania PCB, przeglądamoferty i szczerze nie wiem na co się zdecydować czy zbliżenie 45x czy 90x.Prosze o radę/pomoc bardziej doświadczonych użytkowników serwisantów.

znalazłem taki kompet czy warto inwestować?

https://pl.aliexpress.com/item/32976057 ... mainSearch

serdecznie pozdrawiam i czekam na opinie ewentualnie inne propozycje.

Re: Wybór/zakup mikroskopu do lutowania


przez Google Adsense [BOT] 13 stycznia 2022, 06:48

#2 Re: Wybór/zakup mikroskopu do lutowania


przez franekx6 18 stycznia 2022, 13:06
Mam zestaw który podesłałeś i jak dla mnie rewelacja, jednak nie mam doświadczenia z innymi podobnymi mikroskopami aby się merytorycznie wypowiedzieć. Głównie używam go do naprawy płyt głównych (laptopowych) i nigdy nie brakowało mi powiększenia, obszar roboczy jest również na tyle duży że można pod tym mikroskopem swobodnie lutować czy to lutownicą czy też HotAir.

#3 Re: Wybór/zakup mikroskopu do lutowania


przez piotrex 19 stycznia 2022, 20:54
Witam.
Kupiłem niedawno podobny zestaw. Korzystam z okularów 20x czyli większego powiększenia i większej odległości mikroskop - blat roboczy.
Ma to ten minus, że mikroskop trzeba przestawić mocno do góry w celu uzyskania ostrości. Wtedy jest trochę niewygodnie patrzeć przez wysoko podniesione okulary jeśli pg leży na stole. Dla swojej wygody dorobiłem półkę poniżej blatu roboczego. Można też trzymać pg na kolanach :) Drugim rozwiązaniem jest bardzo wysoko podniesione krzesło - moje było za niskie do takiej pracy.
Mam mikroskop z długim ramieniem jak w ww ofercie i zaskakujące było dla mnie, że przy max wysuniętym ramieniu mimo posiadania b, ciężkiej podstawy, zestaw się przewraca...Ale można to opanować.

#4 Re: Wybór/zakup mikroskopu do lutowania


przez Vogelek23 20 stycznia 2022, 13:43
Niestety, z fabrycznym oświetlaczem (zamontowanym na głównym okularze) praca na tym mikroskopie nie jest zbyt komfortowa - o ile kolbą można lutować, o tyle hot-airem jest już niezbyt wygodnie, ponieważ trzeba trzymać głowicę pod kątem mniejszym, niż 90 stopni w stosunku do płyty, przez co lutowany element rozgrzewa się nierównomiernie. Dodatkowo, oświetlacz świeci wprost na płytę - w niektórych przypadkach bardzo to przeszkadza. Dlatego ja zrezygnowałem z fabrycznego oświetlenia i zakupiłem oraz zamontowałem do podstawy dwie lampki tzw. "gęsie szyje", które mogę ustawić niezależnie i pod dowolnym kątem, maksymalizując komfort pracy zwłaszcza przy dużych powiększeniach.

#5 Re: Wybór/zakup mikroskopu do lutowania


przez franekx6 20 stycznia 2022, 19:42
Dokładnie tak jak Kolega piotrex pisze przy okularach x20 mikroskop jest bardzo wysoko i w moim przypadku fotel podnoszę na max i jest na styk , przy maksymalnym wysunięciu mikroskop się przewraca , ja dodatkowo przymocowałem go do blatu ściskami stolarskimi i jest stabilnie

#6 Re: Wybór/zakup mikroskopu do lutowania


przez michalmwp 21 stycznia 2022, 00:59
Mikroskop z pierwszego postu ma dodatkowy tor na kamerę. Jeśli kamera nie jest bezwzględnie wymagana to sugerował bym zakup wersji binokularowej.. Trinokularowy mikroskop, ze względu na inny pryzmat, jest ciemniejszy i wymaga mocniejszego oświetlacza. To oznacza silne odblaski i spory dyskomfort, np gdy w polu widzenia znajdzie się fragment metalowego ekranu albo odsunęliśmy mikroskop i światło pada na biały blat stołu.
Piszę to na podstawie swojego doświadczenia. Najpierw kupiłem w Polsce SMZ7045, potem dokupiłem w Chnach trinokularową głowicę taką jak w pierwszym poście i po czasie wróciłem z ulgą do oryginalnej. Binokularowy ma jaśniejszy i czystszy obraz.

#7 Re: Wybór/zakup mikroskopu do lutowania


przez clops35 22 stycznia 2022, 11:28
Ja w grudniu zakupiłem https://pl.aliexpress.com/item/10050019 ... 5c0f9OlT9c tylko wysyłka była z Hiszpani przyszedł w 9 dni i jestem z niego bardzo zadowolony. Widzę że teraz jest wysyłka z Polski i 100 taniej niż ja kupiłem. Ja wybrałem opcję "D-balck".
Jedynym mankamentem jeśli tak można to nazwać jest podstawa z ramieniem.
Mikroskop na pełnym wysięgu ramienia przewraca się. Ja poradziłem sobie z tym przykręcając ściskami do blatu. Można też nawiercić podstawę i przykręcić śrubami.
Ramię nie przesuwa się idealnie ślizgiem i trzeba je troszkę ulżyć.
Kamera wyśmienita zdjęcia robi dużo lepsze niż się spodziewałem, filmiki też nagrywa OK.
Mogę z czystym sumieniem polecić.

Re: Wybór/zakup mikroskopu do lutowania


przez Google Adsense [BOT] 22 stycznia 2022, 11:28
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.