• Rezystancja do masy i napięcia V

This topic is marked as ARCHIVAL. Please only reply if your message contains the solution (Terms and Conditions p. 12.1).

#1 Rezystancja do masy i napięcia V


by krzysztof000 13 April 2022, 11:01
Witam,

Mam dwa pytania osoby początkującej:

1) Jeżeli chcę sprawdzić rezystancję do masy to ustawiam multimetr na 200k czy 200? Jak najlepiej?

2) Jeżeli chcę sprawdzić czy gniazdo zasilania nie jest uszkodzone i podaje np. 20V to muszę sprawdzić V do masy czyli czarny przewód do masy, a czerwony do nogi gniazda?

3) Na czym polega funkcja brzęczyka w mulimetrze? Czy za pomocą tej funkcji mogę sprawdzić czy np. jakiś kondensator nie jest uszkodzony i przewodzi lub robi zwarcie? Wtedy sprawdzamy to do masy i czerwony do kondensatora czy czerwony i czarny przewód idzie do samego np. kondensatora?

Dziękuję za wyjaśnienie.

Re: Rezystancja do masy i napięcia V


by Google Adsense [BOT] 13 April 2022, 11:01

#2 Re: Rezystancja do masy i napięcia V


by Vogelek23 13 April 2022, 12:14
krzysztof000 wrote:1) Jeżeli chcę sprawdzić rezystancję do masy to ustawiam multimetr na 200k czy 200? Jak najlepiej?
To zależy, jakiej rezystancji się spodziewasz. Jeśli mierzysz rezystancję do masy na cewkach przetwornic CPU i GPU, gdzie rezystancja nie przekracza 200Ω (zwykle jest w granicach 2-30Ω), to mierzysz na najniższym zakresie. Natomiast rezystancja w głównej gałęzi zasilania powinna być duża, więc mierzysz np. na 200kΩ i jeśli miernik pokaże przepełnienie (poza zakresem), to zwiększasz zakres pomiaru do 2MΩ, a jeśli i to nie wystarcza (nadal przepełnienie) to zwiększasz do 20MΩ i więcej (zależnie od możliwości Twojego miernika). Jeśli natomiast na zakresie 200kΩ miernik pokaże np. 0.0kΩ (czyli poniżej 50Ω), to zmniejszasz zakres pomiarowy do 200Ω i mierzysz ponownie, aby ustalić rezystancję bardziej precyzyjnie. Jeśli mierzysz rezystor, który ma znaną rezystancję (np. 10kΩ), to oczywiste jest, że dobierasz zakres pomiaru do rezystancji najbliższy w górę - czyli mierzysz na 20kΩ a nie na 2MΩ czy 200kΩ. Przy rezystancji np. 470Ω zakres, który powinieneś ustawić, to 2kΩ (nie 200kΩ czy 200Ω). Chodzi bowiem o to, żeby wartość rezystancji była ustalona możliwie najbardziej precyzyjnie - na zakresie 200kΩ rezystancja 470Ω będzie pokazywana jako 0.5kΩ, co równie dobrze może znaczyć 450Ω jak i 550Ω (a to już jest zbyt duży rozrzut, często nieprzydatny do analizy problemu).

krzysztof000 wrote:2) Jeżeli chcę sprawdzić czy gniazdo zasilania nie jest uszkodzone i podaje np. 20V to muszę sprawdzić V do masy czyli czarny przewód do masy, a czerwony do nogi gniazda?
Tak - prawie zawsze czarny przewód jest do masy a czerwony do mierzonego sygnału/napięcia. Wyjątkiem jest pomiar bezpośrednio między wyprowadzeniami elementu, w którym żadne z mierzonych wyprowadzeń nie łączy się z masą.

krzysztof000 wrote:3) Na czym polega funkcja brzęczyka w mulimetrze? Czy za pomocą tej funkcji mogę sprawdzić czy np. jakiś kondensator nie jest uszkodzony i przewodzi lub robi zwarcie? Wtedy sprawdzamy to do masy i czerwony do kondensatora czy czerwony i czarny przewód idzie do samego np. kondensatora?
Brzęczyk sygnalizuje niskie rezystancje. Różne multimetry mają różne progi zadziałania brzęczyków - najczęściej od 20Ω do 70Ω mierzonej rezystancji. O ile brzęczykiem możesz sprawdzać na szybko rezystancje do masy w gałęziach, gdzie spodziewasz się wysokich rezystancji (np. w głównej gałęzi zasilania), o tyle pomiar z brzęczykiem linii zasilania CPU/GPU zawsze da wskazanie zwarcia, bo w tych gałęziach rezystancje są naturalnie bardzo niskie (2-30Ω).

#3 Re: Rezystancja do masy i napięcia V


by krzysztof000 14 April 2022, 14:12
Dziękuję serdecznie za wyjaśnienia.

Vogelek23 wrote:Tak - prawie zawsze czarny przewód jest do masy a czerwony do mierzonego sygnału/napięcia. Wyjątkiem jest pomiar bezpośrednio między wyprowadzeniami elementu, w którym żadne z mierzonych wyprowadzeń nie łączy się z masą.


Ok, rozumiem, czasami jak mierzę gniazdo zasilania czy jest napięcie to potrafi "strzelić prądem", dlaczego tak się dzieje? Zła noga gniazda? :)

#4 Re: Rezystancja do masy i napięcia V


by Vogelek23 14 April 2022, 22:33
krzysztof000 wrote:czasami jak mierzę gniazdo zasilania czy jest napięcie to potrafi "strzelić prądem", dlaczego tak się dzieje?
Być może robisz zwarcie między plusem a masą - nawet najtańszy multimetr ma zbyt wysoką rezystancję wewnętrzną na zakresie pomiaru napięcia stałego, aby powodować iskrzenie podczas pomiaru. Inną przyczyną może być wyładowanie elektrostatyczne. Można mnożyć teorie i zgadywać w takim przypadku.

#5 Re: Rezystancja do masy i napięcia V


by krzysztof000 20 April 2022, 00:35
A co to oznacza jeżeli mierzę rezystancję do masy np. i ta rezystancja jest bardzo duża i cały czas rośnie nawet na najwyższym zakresie ustawionym mierniku aż pojawia się 0L?

Lub sytuacja odwrotna gdy rezystancja spada cały czas niżej?

#6 Re: Rezystancja do masy i napięcia V


by Vogelek23 20 April 2022, 20:31
krzysztof000 wrote:A co to oznacza jeżeli mierzę rezystancję do masy np. i ta rezystancja jest bardzo duża i cały czas rośnie nawet na najwyższym zakresie ustawionym mierniku aż pojawia się 0L?
To znaczy, że ładują się pojemności na płycie w gałęzi, którą mierzysz. Jeśli czarną sondę miernika przyłożysz do masy a czerwoną do plusa mierzonej gałęzi zasilania, kondensatory włączone w ten obwód zaczynają się ładować (jeśli były rozładowane), aż naładują się do napięcia, które spowoduje przekroczenie zakresu pomiarowego - każdy bowiem miernik na zakresach pomiaru rezystancji oraz spadku napięcia (diody) wykonuje te pomiary, generując napięcie na sondach; wartość tego napięcia zależy od ustawionego zakresu omomierza, a na zakresie spadku napięcia (diody) napięcie to wynosi zwykle niewiele ponad maksymalną rozdzielczość pomiaru (dla klasycznego miernika 3 i 1/2 cyfry maksymalne wskazanie na zakresie diody to 1.999V, więc napięcie pomiaru wynosi odrobinę powyżej 2V).

krzysztof000 wrote:Lub sytuacja odwrotna gdy rezystancja spada cały czas niżej?
W tym wypadku występuje zjawisko odwrotne do powyższego - pojemności się rozładowują. Gdy pojemności rozładują się do zera, następuje ich ponowne ładowanie "w drugą stronę". Ponieważ prąd ładowania jest znikomy, przeładowanie stosunkowo sporych pojemności trwa jakiś czas - wprost proporcjonalny do sumarycznej pojemności wszystkich kondensatorów, włączonych w danej linii.

Re: Rezystancja do masy i napięcia V


by Google Adsense [BOT] 20 April 2022, 20:31
This topic is marked as ARCHIVAL. Please only reply if your message contains the solution (Terms and Conditions p. 12.1).

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

_______________________________
All rights reserved. Unauthorised copying of this website's content or any of its part is strictly forbidden.
Any trademarks, brand names, products or services published on this website belong to their legal owners, are copyrighted and used for information purposes only.