krzysztof000 wrote:1) Jeżeli chcę sprawdzić rezystancję do masy to ustawiam multimetr na 200k czy 200? Jak najlepiej?
To zależy, jakiej rezystancji się spodziewasz. Jeśli mierzysz rezystancję do masy na cewkach przetwornic CPU i GPU, gdzie rezystancja nie przekracza 200Ω (zwykle jest w granicach 2-30Ω), to mierzysz na najniższym zakresie. Natomiast rezystancja w głównej gałęzi zasilania powinna być duża, więc mierzysz np. na 200kΩ i jeśli miernik pokaże przepełnienie (poza zakresem), to zwiększasz zakres pomiaru do 2MΩ, a jeśli i to nie wystarcza (nadal przepełnienie) to zwiększasz do 20MΩ i więcej (zależnie od możliwości Twojego miernika). Jeśli natomiast na zakresie 200kΩ miernik pokaże np. 0.0kΩ (czyli poniżej 50Ω), to zmniejszasz zakres pomiarowy do 200Ω i mierzysz ponownie, aby ustalić rezystancję bardziej precyzyjnie. Jeśli mierzysz rezystor, który ma znaną rezystancję (np. 10kΩ), to oczywiste jest, że dobierasz zakres pomiaru do rezystancji najbliższy w górę - czyli mierzysz na 20kΩ a nie na 2MΩ czy 200kΩ. Przy rezystancji np. 470Ω zakres, który powinieneś ustawić, to 2kΩ (nie 200kΩ czy 200Ω). Chodzi bowiem o to, żeby wartość rezystancji była ustalona możliwie najbardziej precyzyjnie - na zakresie 200kΩ rezystancja 470Ω będzie pokazywana jako 0.5kΩ, co równie dobrze może znaczyć 450Ω jak i 550Ω (a to już jest zbyt duży rozrzut, często nieprzydatny do analizy problemu).
krzysztof000 wrote:2) Jeżeli chcę sprawdzić czy gniazdo zasilania nie jest uszkodzone i podaje np. 20V to muszę sprawdzić V do masy czyli czarny przewód do masy, a czerwony do nogi gniazda?
Tak - prawie zawsze czarny przewód jest do masy a czerwony do mierzonego sygnału/napięcia. Wyjątkiem jest pomiar bezpośrednio między wyprowadzeniami elementu, w którym żadne z mierzonych wyprowadzeń nie łączy się z masą.
krzysztof000 wrote:3) Na czym polega funkcja brzęczyka w mulimetrze? Czy za pomocą tej funkcji mogę sprawdzić czy np. jakiś kondensator nie jest uszkodzony i przewodzi lub robi zwarcie? Wtedy sprawdzamy to do masy i czerwony do kondensatora czy czerwony i czarny przewód idzie do samego np. kondensatora?
Brzęczyk sygnalizuje niskie rezystancje. Różne multimetry mają różne progi zadziałania brzęczyków - najczęściej od 20Ω do 70Ω mierzonej rezystancji. O ile brzęczykiem możesz sprawdzać na szybko rezystancje do masy w gałęziach, gdzie spodziewasz się wysokich rezystancji (np. w głównej gałęzi zasilania), o tyle pomiar z brzęczykiem linii zasilania CPU/GPU zawsze da wskazanie zwarcia, bo w tych gałęziach rezystancje są naturalnie bardzo niskie (2-30Ω).