• HP EliteBook 8460p - Brak reakcji

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe PCB (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego PCB, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie można znaleźć oznaczenia, należy zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także jakichkolwiek wsadów BIOS / firmware (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#41 Re: HP EliteBook 8460p - Brak reakcji


przez FileEX 20 marca 2023, 13:42
a) Stand-by (laptop wyłączony) - 8mA
b) Laptop włączony z wsadzonym RAM - Skacze cały czas pomiędzy 1,35 a 1,45 A
c) Laptop włączony bez RAM - 925mA

Zauważyłem, że zawsze bez pamięci RAM wentylator startuje na maksymalnych obrotach, a z włożoną kością RAM wentylator "pulsuje" wolniej, szybciej, wolniej szybciej...

Re: Re: HP EliteBook 8460p - Brak reakcji


przez Google Adsense [BOT] 20 marca 2023, 13:42

#42 Re: HP EliteBook 8460p - Brak reakcji


przez matic 20 marca 2023, 13:54
Specify the voltages to ground on all coils when the machine is turned on with the RAM memory inserted.

#43 Re: HP EliteBook 8460p - Brak reakcji


przez FileEX 20 marca 2023, 14:22
L2 - 1,05V
L30521, L3018, L3019 - 1.16V
L3014 - 0V
L3012 - 5,2V
L3013 - 3,6V
L5059 - 0,9V
L3 - 1,24V
L506 - 1,56V

L3014 ma zwarcie do masy. Rozlutowałem zworkę PAD514 i zwarcie jest po stronie linii VDD_CORE. Jakie napięcie i jaki prąd powinienem ustawić przy próbie zwarciowej na tej linii?

Choć niestety podejrzewam uszkodzone GPU, ponieważ rdzeń nie reaguje na zmianę temperatury.

Czy mogę jakoś wyłączyć to GPU? Procesor, który mam posiada zintegrowaną kartę graficzną HD Intel® 3000

#44 Re: HP EliteBook 8460p - Brak reakcji


przez matic 20 marca 2023, 15:46
FileEX napisał(a):L3014 ma zwarcie do masy.
What is an actual resistance to ground on this coil (with the jumper PAD514 closed of course)?

#45 Re: HP EliteBook 8460p - Brak reakcji


przez FileEX 20 marca 2023, 16:09
0.3 Ohm
Czy ta karta miałaby aż tak niską rezystancję?

#46 Re: HP EliteBook 8460p - Brak reakcji


przez matic 20 marca 2023, 16:20
FileEX napisał(a):.3 Ohm
Czy ta karta miałaby aż tak niską rezystancję?
No, that's a short circuit.
Perform a short circuit test.

FileEX napisał(a):Jakie napięcie i jaki prąd powinienem ustawić przy próbie zwarciowej na tej linii?
For a short circuit test limit the voltage to 1V.
Start with a current limit of 1A and gradually increase the current limit until you feel something heating up. This is a high current copper trace, so there is no fear to burn the board even at high currents (you can go up to 10A if necessary).

#47 Re: HP EliteBook 8460p - Brak reakcji


przez FileEX 20 marca 2023, 17:32
Dobiłem do 5A (bo tyle mam maksymalnie w zasilaczu) i rdzeń GPU jest tylko lekko ciepły, ale coś z drugiej strony jest bardziej ciepłe. Ciężko jest mi zlokalizować co dokładnie, ponieważ całe to miejsce jest ciepłe, przez co alkohol i śnieg szybko odparowuje na całej powierzchni :/

W tym rejonie coś jest cieplejsze niż sam rdzeń, ale nie na tyle, aby parzyło
Obrazek

Jest jakiś sposób, aby to sprawdzić? Niestety nie mam termowizji. Czy muszę ściągać te elementy po kolei i sprawdzać czy zwarcie zniknęło? :/

Myślę, że to nie jest chyba tylko złudzenie, że jest tam cieplej niż na rdzeniu, a tak naprawdę nagrzewa się tylko rdzeń

#48 Re: HP EliteBook 8460p - Brak reakcji


przez matic 20 marca 2023, 17:45
FileEX napisał(a):W tym rejonie coś jest cieplejsze niż sam rdzeń, ale nie na tyle, aby parzyło
Jest jakiś sposób, aby to sprawdzić?
Wait until the board completely cools down and then repeat the short circuit test at 5A.
Try to help yourself with a "snow" method as described in the training department of the forum.

#49 Re: HP EliteBook 8460p - Brak reakcji


przez FileEX 20 marca 2023, 18:00
Używam śniegu i żaden konkretny element się nie nagrzewa, tylko rozpuszcza się śnieg w całej okolicy. W dodatku po schłodzeniu GPU jego rezystancja powinna wzrosnąć? A tak się nie dzieje. Prawdopodobnie więc to tylko złudzenie i grzeje się sam rdzeń? Nie parzy, ale jest lekko ciepły.

EDIT: W dodatku pobór prądu jest na poziomie 4.4-4.5A.

#50 Re: HP EliteBook 8460p - Brak reakcji


przez matic 20 marca 2023, 20:21
FileEX napisał(a):Używam śniegu i żaden konkretny element się nie nagrzewa, tylko rozpuszcza się śnieg w całej okolicy.
It seems the GPU chip is very likely damaged.
To be 100% sure it's need to remove it from the board and check whether the short circuit is resolved or not.

FileEX napisał(a):W dodatku po schłodzeniu GPU jego rezystancja powinna wzrosnąć? A tak się nie dzieje.
True, but not in your case, because you have a short circuit on this power rail.
For example if the short circuit is caused by one of the capacitors on this power rail, the resistance will not increase in case of heating the GPU (at least not noticeably since the resistance of shorted component is much lower than the internal resistance of the GPU chip).

FileEX napisał(a):Czy mogę jakoś wyłączyć to GPU? Procesor, który mam posiada zintegrowaną kartę graficzną HD Intel® 3000
Unfortunately it's impossible to convert this board to UMA version.
The only option is to replace the GPU chip with a functional one.

Re: HP EliteBook 8460p - Brak reakcji


przez Google Adsense [BOT] 20 marca 2023, 20:21
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.