• Acer Nitro AN515-54-55NA zwarcie na głównej linii zasilania

Правила форума:Нажмите здесь, чтобы посмотреть правила этого форума

  1. Тема должна иметь: бренд, полное обозначение компьютера и краткое описание неисправности.
  2. Сообщение темы должно содержать: маркировку материнской платы (в случае аппаратного обеспечения ремонта), расширенное описание неисправности, что было проверено/заменено/измерено + выводы и вопрос. Если вы не можете найти маркировки материнской платы, вы должны прочитать ЭТУ ТЕМУ. Если вы все еще не можете найти маркировки, удалите пожалуйста фотографии обеих сторон материнской платы - удалите сначала все пленки и модули, которые могут покрывать маркировку.
  3. Перед публикацией новой темы, вы должны прочитать все темы на форуме КУРСЫ и попытаться сделать предварительный диагноз, основанный на содержании этих курсов.
  4. Не допускаем прикреплять вложения в виде полных инструкций/схем (или ссылки для них на другие сайты), а также файлов BIOS / прошивок. Вы можете разместить только небольшую часть инструкции/схемы или дать ссылку на файл BIOS на форуме НЕПРОВЕРЕННЫЕ ФАЙЛЫ BIOS/EFI, что упростит диагностику/ремонт для автора темы. Вы не можете дать более одной полной страницы инструкции/схемы на один пост. Файл не может иметь видимых водяных знаков, «конфиденциальных» меток, адресов электронной почты и т.д.
  5. Невозможно создать тему, в которой вы описываете неисправность более чем одного компьютера. Вы должны создавать отдельные темы для каждого компьютера.
  6. Не разрешается создавать тему, в которой вы спрашиваете схемы, бордвю, фотографий материнской платы, файлы BIOS или сервис-мануалы. Если вы хотите попросить любой из этих, вы должны открыть новую тему в форуме ЗАПРОСЫ О ДОКУМЕНТАЦИЮ И BIOS/EFI.
Эта тема помечена как АРХИВНАЯ. Oтвечайте только если ваше сообщение содержит решение проблемы (Условия и Положения, c. 12.1).

#1 Acer Nitro AN515-54-55NA zwarcie na głównej linii zasilania


от dir 22 Ноябрь 2023, 18:54
Acer Nitro na platformie EH5VF Compal LA-H501P rev:1A, jak w tytule, zwarcie na głównej linii zasilania. Rezystencja na PRB4 pomiędzy masą ok 0,4Ω.
Po wpięciu PRB4 i próbie zwarciowej, grzeje się procesor, jak jeszcze mogę bez zdejmowania UC1 potwierdzić jego uszkodzenie??
Nie podobają mi się też opory pomiędzy PRB4 a cewkami:
PLG1-6,5Ω
PLZ1-1Ω
PLZ2-1Ω
PLZ3-1Ω
PLZ7-1Ω
PLZ-8Ω
PLV2-8Ω
PLV3-8Ω
PLW1-107,4Ω
PL1101-35,6Ω
PLH1-57,1Ω , bo wydaje mi się, że pomiędzy cewkami a rezystorem pomiarowym powinny być wartości w kΩ?? (tak jest na pozostałych dławikach)
W między czasie znalazłem też przebity pierwszy klucz, pomiędzy drenem a źródłem, ale rezystor pomiarowy dalej ma nie poprawną rezystencję na poziomie 0,45Ω.

Re: Acer Nitro AN515-54-55NA zwarcie na głównej linii zasilania


от Google Adsense [BOT] 22 Ноябрь 2023, 18:54

#2 Re: Acer Nitro AN515-54-55NA zwarcie na głównej linii zasilania


от Vogelek23 22 Ноябрь 2023, 19:18
dir писал(а):bo wydaje mi się, że pomiędzy cewkami a rezystorem pomiarowym powinny być wartości w kΩ??
Nie - jeśli naturalnie jest niska rezystancja od cewki do masy (np. obwody zasilania GPU, CPU), to przy zwarciu głównej gałęzi do masy będziesz miał dokładnie tak samo niskie rezystancje od głównej gałęzi do tych cewek. W tym wypadku po prostu podnoś po kolei cewki (lub rozlutuj zworki), zasilające obwody wykonawcze przetwornic - mówię o cewkach/zworkach (po kolei): PL311, PL511, PLM11 (lub zworka PJM1), PJ1102, PJ1802, PLH11 (lub zworka PJH2), PLZ11+PLZ12 (obie naraz), PLW11, PLV11+PLV12 (obie naraz). Po zdjęciu każdej cewki/zworki mierz rezystancję do masy na PRB4. Podaj, po usunięciu której cewki/zworki zwarcie ustąpiło.

#3 Re: Acer Nitro AN515-54-55NA zwarcie na głównej linii zasilania


от dir 22 Ноябрь 2023, 20:23
Na mojej płycie, wielu cewek brak. Oprócz wymienionych w pierwszym poście są jeszcze PLM1, PLA1, PL1801, PL501, PL301, PLB1.

#4 Re: Acer Nitro AN515-54-55NA zwarcie na głównej linii zasilania


от Vogelek23 22 Ноябрь 2023, 21:33
dir писал(а):Na mojej płycie, wielu cewek brak.
Nie mówię o cewkach przetwornic, tylko dławikach/zworkach szeregowych, które podają zasilanie 19V z głównej linii do przetwornic. Np. PL311 jest tutaj:
Изображение

#5 Re: Acer Nitro AN515-54-55NA zwarcie na głównej linii zasilania


от dir 23 Ноябрь 2023, 13:51
Przepraszam wszystkie elementy mi się odliczyły.
Zwarcie na płycie ustąpiło po usunięciu PLZ11+PLZ12 od zasilania procesora CPU.
Nie wiem czy jest jeszcze sens usuwać dławiki/zworki, które podają zasilanie na VRAM i GPU ?? (PLW11, PLV11+PLV12)

#6 Re: Acer Nitro AN515-54-55NA zwarcie na głównej linii zasilania


от Vogelek23 23 Ноябрь 2023, 14:21
Nie ma sensu, skoro zwarcie ustąpiło. Zalutuj po kolei wszystkie dławiki/zworki, które odlutowałeś (na razie oprócz PLZ11+PLZ12), każdorazowo mierząc rezystancję PRB4 do masy, aby upewnić się, że w żadnej innej linii nie ma zwarcia. Jeśli zwarcie nie wróci po zalutowaniu wszystkich podanych dławików/zworek, to zalutuj z powrotem PLZ11+PLZ12 (wrócisz do zwarcia w głównej linii) i odlutuj po kolei tranzystory PQZ1-PQZ8 (którekolwiek są zamontowane), za każdym razem mierząc rezystancję do masy na PRB4. Odlutowanie uszkodzonego tranzystora (lub więcej, niż jednego, bo taki scenariusz też jest możliwy) będzie skutkowało brakiem zwarcia do masy na PRB4, czyli znacznym wzrostem rezystancji w głównej linii.

#7 Re: Acer Nitro AN515-54-55NA zwarcie na głównej linii zasilania


от dir 23 Ноябрь 2023, 18:54
Wymieniłem wszystkie 4 tranzystory na linii zasilania CPU, rezystencja wzrosła na głównej linii. Pozostaje mi przebity pierwszy klucz PQB11, pomiędzy drenem a źródłem, w tym momencie rozlutowany, ale mogę go zdrutować w celu przeprowadzenia testów, czy lepiej wlutować diodę i jeżeli tak to w jakim kierunku ?? Czy jeśli i tak jest przebity to mogę go wlutować i do momentu otrzymania zastępczego testować ??

#8 Re: Acer Nitro AN515-54-55NA zwarcie na głównej linii zasilania


от Vogelek23 23 Ноябрь 2023, 19:06
Nie polecam drutowania tego tranzystora nawet w celach testowych. Wymień tranzystor na nowy i dopiero wtedy testuj.

#9 Re: Acer Nitro AN515-54-55NA zwarcie na głównej linii zasilania


от dir 24 Ноябрь 2023, 16:50
Wymieniłem tranzystor EMP21N03HC na nowy AON6512 (szybko TME działa, bo chwilę po naszej wczorajszej konwersacji zamówiłem i już mam).
Pobór prądu jest na poziomie 0,56A i nie ma żadnego napięcia na cewkach PLG1, PLZ1, PLZ2, PLZ3, PLZ4.

Re: Acer Nitro AN515-54-55NA zwarcie na głównej linii zasilania


от Google Adsense [BOT] 24 Ноябрь 2023, 16:50
Эта тема помечена как АРХИВНАЯ. Oтвечайте только если ваше сообщение содержит решение проблемы (Условия и Положения, c. 12.1).

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 2

_______________________________
Все права защищены. Вы не можете копировать любой контент и элементов этого сайта без разрешения.
Все торговые марки, продукты или услуги, опубликованные на этом сайте принадлежат их законным владельцам, защищены авторским правом и используются только в информационных целях.