• Martwy MacBook Pro 2018 A1990 po zalaniu.

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe PCB (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego PCB, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie można znaleźć oznaczenia, należy zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także jakichkolwiek wsadów BIOS / firmware (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Martwy MacBook Pro 2018 A1990 po zalaniu.


przez Gierczakowski 7 kwietnia 2024, 19:31
Cześć! Pacjent to Macbook Pro 2018 A1990 po zalaniu. Ciecz wdała się jedynie do IC zasilania dysku SSD oraz drobnicy. Wylutowałem te ic oraz kondensatory które również były wyżarte. Mierzyłem rezystancje na cewkach i najniższe były na zasilaniu CPU:2,5ohm oraz GPU:15ohm. Reszta miała dużo wyższe rezystancje. Sprawdziłem również rezystancję na gałęzi zasilania 12V. Również wszystko cacy. Stwierdziłem więc że podłącze zasilanie i teraz sprawa ma się następująco. Nie mam do niego ori zasilacza, a podłączyłem kostkę od telefonu o mocy 18W przy napięciu 9V i 10W przy 5V. Brakuje mi napięć na liniach 1,8V oraz 5V. 3,3V oraz 12V obecne. Po oględzinach nie widać innych spalonych układów. Zmierzyłem kontroler USB (ten odpowiedzialny za PD), tam też wysoki opór, mierzyłem również układ SMC i tam również wysoko. Bez wpiętej baterii, SMC oraz PCH lekko się nagrzewają, zaś gdy wkręce śrubkę z tasiemką baterii to SMC osiąga temperaturę rzędu 100 stopni. Obstawiam że to on jest winowajcą zamieszania lecz chciałbym aby ludzie bardziej doświadczeni potwierdzili lub zaprzeczyli moją tezę. Jeśli to potrzebne, podeślę dokładne pomiary rezystancji czy napięć, z góry dziękuje. PS. to moja pierwsza styczność z macbookami. Dlatego proszę o kapkę wyrozumiałości :D

Oznaczenie płyty: 820-01041-A

Re: Martwy MacBook Pro 2018 A1990 po zalaniu.


przez Google Adsense [BOT] 7 kwietnia 2024, 19:31

#2 Re: Martwy MacBook Pro 2018 A1990 po zalaniu.


przez ado 8 kwietnia 2024, 13:00
Gierczakowski napisał(a): Nie mam do niego org. zasilacza, a podłączyłem kostkę od telefonu o mocy 18W .

A potrzebujesz przynajmniej 60W z możliwością podwyższenia do 20V.
Masz tester UsbC?
Najpierw uzyskajmy zasilanie, 20V z ładowarki UsbC.
I podaj jak wygląda prąd podczas uruchomiania (najwyższą wartość).

#3 Re: Martwy MacBook Pro 2018 A1990 po zalaniu.


przez Vogelek23 8 kwietnia 2024, 20:19
ado napisał(a):A potrzebujesz przynajmniej 60W z możliwością podwyższenia do 20V.
Do tego modelu wymagana jest ładowarka USB-C 87W.

ado napisał(a):Masz tester UsbC?
Bez tego narzędzia diagnostyka obwodów wejściowych (USB-PD) jest w zasadzie niewykonalna (a przynajmniej utrudniona do tego stopnia, że aby zdiagnozować problem bez miernika, trzeba mieć solidną wiedzę o zasadach działania tych obwodów).

Gierczakowski napisał(a):a podłączyłem kostkę od telefonu o mocy 18W
Żarty sobie robisz chyba... Czy spojrzałeś na spód laptopa, jakie są wymagania, jeśli chodzi o zasilanie? Czy po prostu chcesz sobie utrudnić diagnozę, albo wręcz pogrzebać szanse na naprawę płyty? W przypadku tak skomplikowanego tworu, jak płyta główna MacBooka (a już zwłaszcza po 2017 roku), margines błędu jest w zasadzie żaden - albo zrobisz coś zgodnie ze sztuką, albo uszkodzisz tak, że już nie naprawisz. Nie podłączaj nic innego niż to, co jest zalecane. Sorry, ale w przypadku tych płyt nawet kapka wyrozumiałości nie wchodzi w grę, bo to są trochę za drogie "zabawki" na naukę na błędach (no chyba, że trenujesz sobie na własnych płytach-złomach).

Gierczakowski napisał(a):gdy wkręce śrubkę z tasiemką baterii to SMC osiąga temperaturę rzędu 100 stopni
Który konkretnie układ (numer z płyty) masz na myśli?

Gierczakowski napisał(a):Wylutowałem te ic oraz kondensatory które również były wyżarte.
Weź pod uwagę, że bez tego układu nie zobaczysz logo i komputer się nie uruchomi - SSD zawiera partycję UEFI. To mniej więcej tak, jakbyś próbował uruchomić laptopa "windowsowego" z wylutowaną kością BIOS.

Zamieść zdjęcia płyty (obie strony) z zaznaczonymi obszarami zalania, a także aktualne zdjęcia tych obszarów.

#4 Re: Martwy MacBook Pro 2018 A1990 po zalaniu.


przez Gierczakowski 8 kwietnia 2024, 21:32
Vogelek23 dziękuję za zainteresowanie tematem i sprostowania kwestii zasilania MacBooka. Tak płyta jest moja i trenuje tak-dla siebie. Ewentualna porażka czy spalenie płyty nie będzie dużym problemem. Układ który mocno się mocno nagrzewa ma oznaczenie 338S00267-A0 1822PHKY (Na bv oznaczony U7800)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Weź pod uwagę, że bez tego układu nie zobaczysz logo i komputer się nie uruchomi - SSD zawiera partycję UEFI. To mniej więcej tak, jakbyś próbował uruchomić laptopa "windowsowego" z wylutowaną kością BIOS.

Zdaję sobie z tego sprawę, chciałbym tylko uświadczyć start płyty, typu zakręcenie wentylatorem.

Dodatkowo załączam dokładne zdjęcia zalań które znalazłem

#5 Re: Martwy MacBook Pro 2018 A1990 po zalaniu.


przez Vogelek23 8 kwietnia 2024, 22:59
U7800 to jest PMU (Power Management Unit). Jeśli ten układ się grzeje po podpięciu baterii, to należy przede wszystkim zmierzyć rezystancję do masy na wejściach zasilania układu (PP3V3_G3H_SOCPMU, PP1V8_SLPS2R_PMUVDDGPIO, PMU_VDD_HI, PP3V3_G3H_RTC_X, PP1V1_SLPS2R i PP1V8_SLPS2R). Jeśli tu jest wysoko, to możliwe, że układ jest przeciążony na którymś z wyjść (włączając w to LDO) - w tej sytuacji schemat w rękę i sprawdzamy wszystkie wyjścia bloków PMU, oznaczonych jako SYM 1 OF 4 oraz SYM 2 OF 4.

Gierczakowski napisał(a):chciałbym tylko uświadczyć start płyty, typu zakręcenie wentylatorem
No tak to nie działa - bez UEFI nie ma żadnego startu płyty. Jedyne objawy "życia" można dostrzec na testerze USB-C. Musisz więc zaczekać z diagnostyką, dopóki nie będziesz miał testera.

Koprocesor T2 ma własny system operacyjny, zwany BridgeOS. Ten system rezyduje... no właśnie, w pamięciach NAND, czyli na osadzonym dysku SSD. Jeśli pamięci NAND nie są zasilane lub są uszkodzone/zużyte, to T2 nie wystartuje systemu BridgeOS. A bez instrukcji z BridgeOS koprocesor T2 nie pozwoli układom USB-PD (CD3215C00) "zagadać" z zasilaczem i m.in. wynegocjować podwyższenie napięcia z 5V do 20V. To skutkuje tym, że płyta się zwyczajnie nie uruchomi. Jak więc jest możliwa naprawa płyty, która ma uszkodzony BridgeOS? Koprocesor T2 ma na tę okazję specjalny tryb, zwany DFU - tryb ten działa niezależnie od systemu BridgeOS. Wprowadzenie T2 w ten tryb (czy to za pomocą kombinacji klawiszy, czy specjalnej zworki na płycie) pozwala na odbudowanie (a nawet zainstalowanie od nowa) BridgeOS w pamięciach NAND za pomocą drugiego komputera z macOS i aplikacji Apple Configurator. Przy odbudowaniu (revive) koprocesor T2 zachowuje w pamięciach NAND strukturę nośnika, strukturę danych (partycje, foldery, pliki) oraz klucze szyfrujące nośnik. Jeśli wybieramy opcję zainstalowania od nowa (restore), T2 usuwa bezpowrotnie klucze oraz strukturę nośnika, czyli żegnamy się na zawsze z danymi (no chyba, że mamy kopię w iCloud). Ciekawostką jest, że próba odbudowy BridgeOS w trybie DFU, gdy pamięci są uszkodzone/zużyte lub nie są zasilane, kończy się najczęściej błędem 4042 (timeout).

#6 Re: Martwy MacBook Pro 2018 A1990 po zalaniu.


przez Gierczakowski 9 kwietnia 2024, 15:02
Cześć Vogelek23! Dziękuje za wytłuamczenie kwestii T2 w MacBooku. Przedstawiam rezystancję na wejściu układu PMU

PP3V3_G3H_SOCPMU- Rezystancja ciągle rośnie
PP1V8_SLPS2R_PMUVDDGPIO- Rezystancja od 12k w górę
PMU_VDD_HI-Rezystancja 9,44K
PP3V3_G3H_RTC_X-Rezystancja 140k w góre
PP1V1_SLPS2R- Rezystancka 1,40K
PP1V8_SLPS2R-Zwarcie do masy, 0,06Ohm.

Na mierniku usbC płyta główna pobiera 5,2V oraz 0,40A skokowo, gdy pobiera PMU i T2 nagrzewają się, gdy pobór spada do 0 temperatura spada i tak co 5 sekund. Sprawdzałem z pomocą izopropanolu. Dodatkowo po dokładniejszych pomiarach znalazłem niestety pełne zwarcie na cewkach od fazy zasilania GPU. Czy to oznacza jej śmierć?

#7 Re: Martwy MacBook Pro 2018 A1990 po zalaniu.


przez Vogelek23 9 kwietnia 2024, 17:30
Gierczakowski napisał(a):Na mierniku usbC płyta główna pobiera 5,2V oraz 0,40A skokowo
Czy dokładnie taki sam objaw jest na każdym z czterech portów tej płyty?

Gierczakowski napisał(a):znalazłem niestety pełne zwarcie na cewkach od fazy zasilania GPU
Czasami zwarcie nie jest zwarciem, a tylko normalną, bardzo niską rezystancją. Jaką konkretnie masz rezystancję do masy i w którym miejscu została zmierzona? W tej płycie na cewkach GPU (LA340/LA640/LA650) do masy jest około 3,5-4Ω. Pomiar rezystancji najlepiej poprzedzić pomiarem uchybu miernika, zwierając sondy - odczytana wartość powinna być odjęta od wyniku pomiaru na cewce. Czyli jeśli miałbyś uchyb np. 0,5Ω a odczyt rezystancji do masy na cewce GPU np. 0,8Ω to rezystancja do masy wynosi 0,3Ω. Taka rezystancja wskazywałaby oczywiście na zwarcie w tym obwodzie, zatem kolejny krok to wylutowanie podanych wyżej cewek GPU (wystarczy każdą podnieść z jednej strony) i ponowienie pomiaru rezystancji do masy linii PPVCORE_S0_GPU. Jeśli odczyt się nie zmieni, to niestety GPU jest najprawdopodobniej uszkodzona. Jeśli rezystancja będzie wyższa, to zwarcie ma któryś z driverów QA340/QA640/QA650.

#8 Re: Martwy MacBook Pro 2018 A1990 po zalaniu.


przez Gierczakowski 9 kwietnia 2024, 18:28
Dokładnie taki sam objaw po wylucie tych cewek, w zasadzie wszystko co jest "podpięte" pod gpu ma pełne zwarcie do masy. Na każdym z 4 portów usb ten sam objaw :(

#9 Re: Martwy MacBook Pro 2018 A1990 po zalaniu.


przez Vogelek23 9 kwietnia 2024, 19:37
Z uwagi na to, że sporo kondensatorów "wisi" na linii PPVCORE_S0_GPU, spróbuj wykonać próbę zwarciową (napięcie maksymalne 1V) w tej linii. Zagrzanie się rdzenia GPU potwierdzi jej usterkę. I podaj zmierzoną wartość rezystancji do masy na tej linii.

#10 Re: Martwy MacBook Pro 2018 A1990 po zalaniu.


przez Gierczakowski 9 kwietnia 2024, 20:50
Nie jestem pewny czy to dozwolone z regulaminem forum lecz mimo wszystko zapytam. Niestety nie mam zasilacza serwisowego do tego przedsięwzięcia, a nie widzi mi się kupować go specjalnie tylko aby sprawdzić czy moje GPU jest spalone. Czy zamiast tego mogę użyć ładowarki z telefonu komórkowego a na jej wyjściu zasilania zastosować przetwornice Step-down i wyregulować jej napięcie tak, aby na wyjściu dała wymagany 1V ?

#11 Re: Martwy MacBook Pro 2018 A1990 po zalaniu.


przez Vogelek23 9 kwietnia 2024, 23:11
Oczywiście... że NIE. Masz poziom doświadczenia ustawiony na średni, więc powinieneś wiedzieć, DLACZEGO nie.

Re: Martwy MacBook Pro 2018 A1990 po zalaniu.


przez Google Adsense [BOT] 9 kwietnia 2024, 23:11
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.