• MSI B550 Gaming Plus (MS-7C56) - startuje bez procesora, z procesorem nie

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe PCB (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego PCB, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie można znaleźć oznaczenia, należy zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także jakichkolwiek wsadów BIOS / firmware (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 MSI B550 Gaming Plus (MS-7C56) - startuje bez procesora, z procesorem nie


przez ankheg 1 maja 2024, 20:36
Jak w temacie, bez procesora, z podłączonym zasilaniem, po wciśnięciu przycisku power płyta startuje i są wszystkie napięcia.
Po zamontowaniu procesora zero reakcji na włącznik. Po analizie boardview do niemal identycznej płyty (MS-7C91), zauważyłem że po montażu procesora (i zatrzaśnięciu dźwigni) pojawia się zwarcie na drugim pinie rezystorów R323 i R324 (CORETYPE0). Próbowałem próby zwarciowej, 0.8 V, pobór ok 1A, ale grzeją się tylko ścieżki między tymi rezystorami a gniazdem procesora. Niestety sygnał CORETYPE0, poza wspomnianymi rezystorami występuję tylko na jednym z pinów gniazda procesora (pin AM24). Rozebrałem gniazdo, zdjąłem górną kratkę i obejrzałem pod mikroskopem piny w części, która jest wlutowana. Nie widzę w tym rejonie nic podejrzanego, żadnego uszkodzenia, czegoś co mogłoby zwierać. Z tego co się orientuję to pin związany z detekcją procesora (czy jest obsługiwany czy nie). Tutaj jest identyczna usterka, ale gość "naprawił" płytę usuwając kilka tranzystorów odpowiadających za zabezpieczenie płyty i detekcję procesora.

https://youtu.be/Qxb6Z87RkKo?si=aMk2oSx4Z3JzaX_4

Zastanawiam się czy problemem jest rzeczywiście gniazdo i czeka mnie wymiana czy może jest inna przyczyna tego problemu.

Re: MSI B550 Gaming Plus (MS-7C56) - startuje bez procesora, z procesorem nie


przez Google Adsense [BOT] 1 maja 2024, 20:36

#2 Re: MSI B550 Gaming Plus (MS-7C56) - startuje bez procesora, z procesorem nie


przez matic 2 maja 2024, 08:27
ankheg napisał(a):zauważyłem że po montażu procesora (i zatrzaśnięciu dźwigni) pojawia się zwarcie na drugim pinie rezystorów R323 i R324 (CORETYPE0).
Hello!
What if you just close the CPU socket lever without inserting the CPU? Is there a short circuit in this case as well?

#3 Re: MSI B550 Gaming Plus (MS-7C56) - startuje bez procesora, z procesorem nie


przez ankheg 2 maja 2024, 08:37
Hi matic!

It happens only with a CPU in. I even tried inserting the CPU when the top part of the socket was removed. It worked until I pushed the CPU towards the I/O section, which normally happens when you latch the lever and the CPU pins touch the pins in the socket. It means there was no short on the above mentioned resistors, but when I pushed the CPU my multimeter beeped.

Re: MSI B550 Gaming Plus (MS-7C56) - startuje bez procesora, z procesorem nie


przez Google Adsense [BOT] 2 maja 2024, 08:37
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.