• Acer Nitro AN515-54 LA-H501P - zwarcie w układzie zasilania

Правила форума:Нажмите здесь, чтобы посмотреть правила этого форума

  1. Тема должна иметь: бренд, полное обозначение компьютера и краткое описание неисправности.
  2. Сообщение темы должно содержать: маркировку материнской платы (в случае аппаратного обеспечения ремонта), расширенное описание неисправности, что было проверено/заменено/измерено + выводы и вопрос. Если вы не можете найти маркировки материнской платы, вы должны прочитать ЭТУ ТЕМУ. Если вы все еще не можете найти маркировки, удалите пожалуйста фотографии обеих сторон материнской платы - удалите сначала все пленки и модули, которые могут покрывать маркировку.
  3. Перед публикацией новой темы, вы должны прочитать все темы на форуме КУРСЫ и попытаться сделать предварительный диагноз, основанный на содержании этих курсов.
  4. Не допускаем прикреплять вложения в виде полных инструкций/схем (или ссылки для них на другие сайты), а также файлов BIOS / прошивок. Вы можете разместить только небольшую часть инструкции/схемы или дать ссылку на файл BIOS на форуме НЕПРОВЕРЕННЫЕ ФАЙЛЫ BIOS/EFI, что упростит диагностику/ремонт для автора темы. Вы не можете дать более одной полной страницы инструкции/схемы на один пост. Файл не может иметь видимых водяных знаков, «конфиденциальных» меток, адресов электронной почты и т.д.
  5. Невозможно создать тему, в которой вы описываете неисправность более чем одного компьютера. Вы должны создавать отдельные темы для каждого компьютера.
  6. Не разрешается создавать тему, в которой вы спрашиваете схемы, бордвю, фотографий материнской платы, файлы BIOS или сервис-мануалы. Если вы хотите попросить любой из этих, вы должны открыть новую тему в форуме ЗАПРОСЫ О ДОКУМЕНТАЦИЮ И BIOS/EFI.

#1 Acer Nitro AN515-54 LA-H501P - zwarcie w układzie zasilania


от sircom2 14 Май 2024, 15:54
Laptop jak w tytule.
Laptop "gasił diodę na zasilaczu". Po wstępnych pomiarach i sprawdzeniu tranzystorów - bramek, zwarcie na PQB12 od strony drenu mam 3Ω do masy, PQB1 również około 3Ω na drenie. Mosfety raczej ok. spadki napięć po ok 0,5V . Na 8 pin bios brak zwarcia do masy . PQB12 wylutowałem(czekam na nowy
jednak to raczej nie to lub nie tylko to) . Pomiary :
PQB11 - S,G,D, - 19V, dalej PQB12 już zwierał.
PLB1- ~4MΩ
PL301- 3,3kΩ
PL501 - 7,3KΩ
PL1101 - 160Ω
PLM1- 400Ω
PLW1-115Ω
PLV2, PLV3- 0,9Ω
PLZ1-4 - 3Ω
PLG1- 7Ω
Zrobiłem małą próbę zwarciową(2v-1A) za PQB12 po jego wylutowaniu podgrzewa lekko się tylko procesor :(
Dziękuje za dalsze sugestie.

Re: Acer Nitro AN515-54 LA-H501P - zwarcie w układzie zasilania


от Google Adsense [BOT] 14 Май 2024, 15:54

#2 Re: Acer Nitro AN515-54 LA-H501P - zwarcie w układzie zasilania


от Vogelek23 14 Май 2024, 17:38
Wymontuj cewki PLZ11 oraz PLZ12 i sprawdź, czy za PQB12 nadal masz 3Ω do masy. Jeśli zwarcie ustąpi, do wymiany jest jeden z tranzystorów: PQZ2, PQZ4, PQZ5 lub PQZ7. Niestety, w takiej sytuacji nie ma pewności, czy procesor "przetrwał" to spięcie - to się okaże dopiero po usunięciu pierwotnej usterki.

#3 Re: Acer Nitro AN515-54 LA-H501P - zwarcie w układzie zasilania


от sircom2 15 Май 2024, 14:39
Wylutowałem i na pgb12 rezystancja wzrosła do 7,7KΩ . Mam trochę problem ze sprawdzeniem tych mosfetów AON6962 PQZ1-7 spadki napięć są minimalne 0,001v rezystancja na poziomie 2,7 pomiędzy s-d i odwrotnie jest to samo do tego 2 bramki g1-g2 pomiędzy większością jest 90KΩ jeden ma rezystancje ok. 40KΩ Czy wymieniać wszystkie czy ten 1 z anomalią jest do wymiany ?

#4 Re: Acer Nitro AN515-54 LA-H501P - zwarcie w układzie zasilania


от Vogelek23 15 Май 2024, 16:29
Najprościej to podnieś cewki PLZ1-4 i zmierz rezystancję pomiędzy PLZ11/PLZ12 a padami tych cewek od strony kluczy - jeśli np. zwarcie będzie między PLZ11/12 a cewką PLZ2, to uszkodzony jest PQZ4.

#5 Re: Acer Nitro AN515-54 LA-H501P - zwarcie w układzie zasilania


от sircom2 15 Май 2024, 17:51
ok pqz4 strzelony to ten z anomalią 40KΩ. AON6962 jest ciężko dostępny zamówiłem aon6992 chyba będzie ok. Jest trochę mocniejszy ale to raczej nie problem ?

#6 Re: Acer Nitro AN515-54 LA-H501P - zwarcie w układzie zasilania  [РЕШЕНО]


от Vogelek23 16 Май 2024, 11:23
Jeśli wymieniasz podwójny tranzystor-klucz w wielofazowej przetwornicy na egzemplarz o lepszych parametrach, to niepisaną zasadą jest, aby wymienić wszystkie tranzystory w tej przetwornicy na identyczne. W przeciwnym razie może być ona obciążona asymetrycznie, czyli jeden kanał będzie obciążony mniej niż pozostałe, co w konsekwencji może prowadzić do uszkadzania tranzystorów w kanałach, obciążonych bardziej. Tutaj dodatkowo masz driver tranzystora - PUZ3 (NCP81151MNTBG) - który również zaleca się wymienić.

Zła wiadomość jest taka, że w tych płytach - w przypadku zwarcia górnego klucza i uszkodzonego CPU, co zdarza się bardzo często - rezystancje do masy na liniach zasilania procesora (+VCC_CORE, +VCC_GT, +VCC_SA) są nadal poprawne. Nie ma zatem innej drogi do zdiagnozowania uszkodzonego CPU, jak naprawa zasilania i próba uruchomienia płyty.

#7 Re: Acer Nitro AN515-54 LA-H501P - zwarcie w układzie zasilania


от sircom2 16 Май 2024, 12:42
Podmienię dla samego testu sprawdzenia cpu tylko ten jeden, jak płyta ruszy poszukam aon6962, jest ale przesyłka z Chin więc zamówiłem coś co jest dostępne od ręki.

#8 Re: Acer Nitro AN515-54 LA-H501P - zwarcie w układzie zasilania


от Vogelek23 16 Май 2024, 12:52
Pamiętaj tylko, aby nie wykonywać żadnych testów, obciążających CPU (o ile procesor przetrwał i płyta uruchomi się), dopóki nie wymienisz tranzystora na oryginalny.

#9 Re: Acer Nitro AN515-54 LA-H501P - zwarcie w układzie zasilania


от sircom2 16 Май 2024, 13:39
Trochę szczęścia, kilka restartów i jest obraz z logo Acer. Dziękuję bardzo za pomoc. Zebrałem sporo doświadczenia jeżeli chodzi o sekcje zasilania procesora , bo do tej pory ciężko mi było wyjść poza sekcje głównego zasilania MB.

Re: Acer Nitro AN515-54 LA-H501P - zwarcie w układzie zasilania


от Google Adsense [BOT] 16 Май 2024, 13:39

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 2

_______________________________
Все права защищены. Вы не можете копировать любой контент и элементов этого сайта без разрешения.
Все торговые марки, продукты или услуги, опубликованные на этом сайте принадлежат их законным владельцам, защищены авторским правом и используются только в информационных целях.