• Dell Latitude 5285 - uruchamia się tylko na zasilaczu, nie startuje na baterii

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe PCB (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego PCB, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie można znaleźć oznaczenia, należy zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także jakichkolwiek wsadów BIOS / firmware (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Dell Latitude 5285 - uruchamia się tylko na zasilaczu, nie startuje na baterii


przez lock99 21 maja 2024, 10:10
Płyta główna: BAJ00 LA-D891P Rev 1.0
Cześć
Naprawiam laptopa, jak w temacie, który nie uruchamia się na baterii.
Gdy bateria jest podłączona i podepnę kabel zasilania, wtedy normalnie się uruchamia i w biosie bateria wykrywana jest jako excellent i normalnie ładowana.
Po odpięciu zasilania, normalnie trzyma na baterii i to ponad godzinę, do momentu wyłączenia laptopa, wtedy na samej baterii znowu nie chce wystartować.

Pomiary na ISL88738H (podpięta tylko bateria)
(V)
n.1 - 7.6
n.2 - 7.6
n.3 - 7.6
n.4 - 4.7
n.5 do 7 - 0
n.8 - 5
n.9 do 11 - 0
n.12 - 4.8
n.13 do 16 - 0
n.17 - 7.5
n.18 - 5
n.19 - 0
n.20 - 0
n.21 i 22 - 0.2 tutaj jest stabilne napiecie
n.23 do 30 - 0
n.31 - 7.6

Na wszystkich pinach na których jest napięcie, oprócz n.21 i n.22, napięcie podczas pomiarów nie jest stabilne, tylko spada do 2V i się zapętla

Złącze baterii (JT100) - podpięta tylko bateria
(V)
n.5 - 0
n.6 - 0.3
n.7 - 0.24
n.8 - 0.24
n.9 - 7.6 spada do 2 i zapętla się

Przy podpiętej samej baterii - brak napięć na cewkach.
Na PR310 jest zapętlone napięcie od 7.6 do 2V i tak w kółko.

Bios przeprogramowałem - bez rezultatu.
Proszę o pomoc w naprawie

Re: Dell Latitude 5285 - uruchamia się tylko na zasilaczu, nie startuje na baterii


przez Google Adsense [BOT] 21 maja 2024, 10:10

#2 Re: Dell Latitude 5285 - uruchamia się tylko na zasilaczu, nie startuje na baterii


przez lock99 27 maja 2024, 13:53
Porobiłem jeszcze kilka pomiarów i wymieniłem ISL88738H, niestety bez pozytywnego rezultatu.
Pomiary na ISL88738H
Podpiety kabel zaslania i bateria - laptop uruchomiony
(V)
Obrazek
Uruchomiony tylko na baterii
(V)
Obrazek
Po zdjęciu diód PD105 i PD104, wydają się być uszkodzone - nie mam na nich, na teście diody żadnych spadków, wszędzie OL
Na polach lutowniczych, po zdjęciu tych diód, w tescie diody (czerwona końcówka na masie) mam takie odczyty
Obrazek
Obrazek

#3 Re: Dell Latitude 5285 - uruchamia się tylko na zasilaczu, nie startuje na baterii


przez matic 27 maja 2024, 20:41
lock99 napisał(a):Po zdjęciu diód PD105 i PD104, wydają się być uszkodzone - nie mam na nich, na teście diody żadnych spadków, wszędzie OL
Hello!
These diodes are not a classic ones, but an ESD protection diodes. They are not damaged almost for sure.
Read this post: https://www.elvikom.pl/post284333.html#p284333

#4 Re: Dell Latitude 5285 - uruchamia się tylko na zasilaczu, nie startuje na baterii


przez lock99 27 maja 2024, 21:27
Hi Matic
Testowo zdjąłem te diody, z tego co się orientuję laptop powinien działać również bez nich. Niestety niczego to nie zmieniło.
Utknąłem z naprawą tego laptopa :frustry:
Nie rozumiem tego falowania napięcia na pr310 - w ciągu ok.3sek napięcie spada od 7.6 do 2V i tak w kółko, gdy jest podpięta sama bateria.

#5 Re: Dell Latitude 5285 - uruchamia się tylko na zasilaczu, nie startuje na baterii


przez lock99 31 maja 2024, 10:48
Zauważyłem jeszcze, że na akumulatorze ML1220 (podtrzymującym ustawienia BIOS), po ok tygodniu, gdy laptop jest podpięty na samej baterii. Napięcie spada do 1V. Czytałem, że na bateriach zamiennikach mogą występować problemy z uruchamianiem laptopa ale ja mam oryginalną.

Re: Dell Latitude 5285 - uruchamia się tylko na zasilaczu, nie startuje na baterii


przez Google Adsense [BOT] 31 maja 2024, 10:48
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.