• Acer Aspire 3 A314 - platforma Z8Y - nie włącza się po zalaniu

Правила форума:Нажмите здесь, чтобы посмотреть правила этого форума

  1. Тема должна иметь: бренд, полное обозначение компьютера и краткое описание неисправности.
  2. Сообщение темы должно содержать: маркировку материнской платы (в случае аппаратного обеспечения ремонта), расширенное описание неисправности, что было проверено/заменено/измерено + выводы и вопрос. Если вы не можете найти маркировки материнской платы, вы должны прочитать ЭТУ ТЕМУ. Если вы все еще не можете найти маркировки, удалите пожалуйста фотографии обеих сторон материнской платы - удалите сначала все пленки и модули, которые могут покрывать маркировку.
  3. Перед публикацией новой темы, вы должны прочитать все темы на форуме КУРСЫ и попытаться сделать предварительный диагноз, основанный на содержании этих курсов.
  4. Не допускаем прикреплять вложения в виде полных инструкций/схем (или ссылки для них на другие сайты), а также файлов BIOS / прошивок. Вы можете разместить только небольшую часть инструкции/схемы или дать ссылку на файл BIOS на форуме НЕПРОВЕРЕННЫЕ ФАЙЛЫ BIOS/EFI, что упростит диагностику/ремонт для автора темы. Вы не можете дать более одной полной страницы инструкции/схемы на один пост. Файл не может иметь видимых водяных знаков, «конфиденциальных» меток, адресов электронной почты и т.д.
  5. Невозможно создать тему, в которой вы описываете неисправность более чем одного компьютера. Вы должны создавать отдельные темы для каждого компьютера.
  6. Не разрешается создавать тему, в которой вы спрашиваете схемы, бордвю, фотографий материнской платы, файлы BIOS или сервис-мануалы. Если вы хотите попросить любой из этих, вы должны открыть новую тему в форуме ЗАПРОСЫ О ДОКУМЕНТАЦИЮ И BIOS/EFI.

#1 Acer Aspire 3 A314 - platforma Z8Y - nie włącza się po zalaniu


от MarcinPL 27 Май 2024, 16:52
Witam,
dostałem do sprawdzenia laptopa jak w tytule, płyta główna Z8Y DA0Z8YMB8F0 REV:F. Zalanie było w okolicach drobnicy układu KBC.
Laptop nie reaguje na włącznik - tzn. nie włącza się.
Płytę dokładnie umyłem i sprawdziłem wszystkie elementy w obszarze zalania, wszystko wygląda dobrze, nic nie zostało zjedzone.
Sprawdziłem rezystancje na wszystkich głównych gałęziach zasilania, cewkach oraz mosfety - tutaj także nie widać problemów. Mogę oczywiście podać pomiary.
Z tego co udało mi się sprawdzić to po podpięciu zasilacza startuje główna linia zasilania oraz fazy 3,3V i 5V, KBC jest zasilany 3,3V - na złączu klawiatury jest 3,3V na pinie od załączania, ściąganie do masy występuje w momencie naciskania włącznika.
Z dalszych obserwacji stwierdziłem, że przy próbie załączenia prąd na głównej linii zasilania wzrasta z 0 do ok 35mA, ten stan trwa około 3 sekundy i wraca z powrotem do 0. Wygląda to tak jakby platforma chciała wystartować, ale coś blokuje rozruch.

Byłbym ogromnie wdzięczny za pomoc, gdzie ew. szukać przyczyny, w jakim kierunku podążać.

Re: Acer Aspire 3 A314 - platforma Z8Y - nie włącza się po zalaniu


от Google Adsense [BOT] 27 Май 2024, 16:52

#3 Re: Acer Aspire 3 A314 - platforma Z8Y - nie włącza się po zalaniu


от MarcinPL 2 Июнь 2024, 16:07
PL1 - 542ohm
PL2 - 34kohm
PL3 - 1kohm
PL4 - 34kohm
PL5 - 200ohm
PL7 - 230ohm
PL8 - 1kohm
PL9 - 4,6kohm
PL10 - 25kohm
PL12 - 35kohm
PL1000 - 423kohm
PL2000 - 185ohm

#5 Re: Acer Aspire 3 A314 - platforma Z8Y - nie włącza się po zalaniu


от MarcinPL 11 Сентябрь 2024, 11:00
W momencie gdy jest podpięty zasilacz, pracuje B+ oraz ALV 3,3 i 5V, na układzie PU1 na wskazanych pinach jest wszędzie 0V, przy próbie załączenia włącznikiem, na ułamek sekundy pojawiają się tam napięcia.
Trudno je zmierzyć bo multimetr ma swoją bezwładność. Czy to o oto chodzi żeby je wyłapać np, oscyloskopem?

#7 Re: Acer Aspire 3 A314 - platforma Z8Y - nie włącza się po zalaniu


от MarcinPL 11 Сентябрь 2024, 20:20
Oscyloskopem wyłapałem napięcia na PU1 przy próbie załączenia płyty:
PIN 4 - 0V
PIN 5 - 0.11V
PIN 7 - 0V
PIN 8 - 0V
PIN 10 - 0V
PIN 18 - 4,65
PIN 20 - 0V

#8 Re: Acer Aspire 3 A314 - platforma Z8Y - nie włącza się po zalaniu


от Vogelek23 11 Сентябрь 2024, 22:48
MarcinPL писал(а):PIN 7 - 0V
Brak sygnału MAINON - sprawdź oscyloskopem, czy w czasie, gdy płyta pobiera te 35mA po włączeniu, na pinie 30 kontrolera KBC występuje jakikolwiek sygnał (choćby i "szpilka"). Jeśli nie, zamieść wyraźne zdjęcia KBC wraz z całym obszarem, w którym było zalanie.

#9 Re: Acer Aspire 3 A314 - platforma Z8Y - nie włącza się po zalaniu


от Machine 12 Сентябрь 2024, 08:01
Measure the voltages on pins 11, 12, 18, 72, 84, 95, 100, 112, 119, 120, 122 of KBC.
Measure the voltages on pins 107, 123 of the KBC in the following cases:
at power OFF
with power on pressed
at power "ON".

#10 Re: Acer Aspire 3 A314 - platforma Z8Y - nie włącza się po zalaniu


от MarcinPL 13 Сентябрь 2024, 19:32
Witam, podaję pomiary z układu KBC, wykonane multimetrem i oscyloskopem.
Pierwsza wartość z załączoną linią B+, druga po naciśnięciu przycisku - linia NBSWON#
PIN30 - 0V / 0V

PIN11 - 0V / 1,84V (po chwili napięcie znika)
PIN12 - 1,85V / 1,85V
PIN18 - 0V / 0V
PIN72 - 3,14V / 3,14V
PIN 84 - 0V / 3,36V (po chwili napięcie znika)
PIN 95 - 0V / 0V
PIN 100 - 0V / 3,36V (po chwili napięcie znika)
PIN 112 - 0V / 0V
PIN 119 - 0V / 0V
PIN 120 - 0V / 0V
PIN 122 - 0V / 0V

PIN 107 - 3,30V / 0V (po puszczeniu przycisku napięcie wraca do 3,30V)
PIN 123 - 0V / 0V

Obraz z okolicy KBC - zalana była płyta nad układem i po prawej stronie. Cyna na pinach jest fabryczna - odkształcenia są od sond pomiarach, zwarć tam nie ma. Prawy górny róg: rezystor był wymieniony, odkryta ścieżka ma połączenie z przelotką.
Изображение

Re: Acer Aspire 3 A314 - platforma Z8Y - nie włącza się po zalaniu


от Google Adsense [BOT] 13 Сентябрь 2024, 19:32

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: HotIce и гости: 2

_______________________________
Все права защищены. Вы не можете копировать любой контент и элементов этого сайта без разрешения.
Все торговые марки, продукты или услуги, опубликованные на этом сайте принадлежат их законным владельцам, защищены авторским правом и используются только в информационных целях.