• Kolejna martwa płyta MSI Z490 Tomahawk MS-7C80

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe PCB (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego PCB, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie można znaleźć oznaczenia, należy zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także jakichkolwiek wsadów BIOS / firmware (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 Kolejna martwa płyta MSI Z490 Tomahawk MS-7C80


przez pawelektronik 12 czerwca 2024, 14:15
Brak reakcji na przyciśnięcie przycisku.

Sprawdziłem pierwsze sygnały na superio:
    pin 61 PWRBTIN# poprawny (napięcie spada z 3.3V do 0)
    pin 60 PWRBTN# poprawny (napięcie spada z 3.3V do 0)
    pin 64 SLP_S3# niepoprawny (niskie napięcie 0.054V, brak reakcji jest chyba poprawny ale niskie napięcie jest niepoprawne, powinno być 3.3V)
    pin 101 SIO_RSMRS# niepoprawny (napięcie 3.3V jest właściwe ale brak reakcji na przycisk)

czyli z tego co widzę problemem jest niskie napięcie na pinie 64, tylko 0.054V. Mam board view tej płyty ale ten pin połączony jest z wieloma elementami i pomimo kilku prób nadal nie widzę w jaki sposób napięcie tam dociera.

próbowałem też z drugiej strony, z 5V z ATX, ale podobnie, duża liczba połączeń i trudno znaleźć miejsce połączenia z SLP_S3#

Pytanie, w jaki sposób pin 64 otrzymuje napięcie 3.3V i co może być przyczyną niskiego napięcia na pinie.

Dzięki z góry.

Re: Kolejna martwa płyta MSI Z490 Tomahawk MS-7C80


przez Google Adsense [BOT] 12 czerwca 2024, 14:15

#2 Re: Kolejna martwa płyta MSI Z490 Tomahawk MS-7C80


przez pawelektronik 22 czerwca 2024, 23:33
Miałem dzisiaj wolną chwilę i udało mi się znaleźć coś nowego. Zauważyłem, że napięcie na rezystorze R570 po stronie 3VDSW jest poprawne 3.3V, natomiast po stronie połączonej z pinem SLP_S3# jak wspomniałem jest tylko 0.054V.

Rezystor jest połączony z kilkoma punktami, głównie z bramkami podwójnych MOSFET'ów, sprawdziłem rezystancje na wszystkich bramkach i wydają się wysokie. Sprawdziłem też bez wylutowywania czy nie ma zwarć na tych MOSFET'ach i wydają się w porządku.

Jest jeszcze połączenie z drenem Q495. Pomyślałem, że może bramka jest ma napięcie i łączy dren ze źródłem, ale praktycznie nie ma tam napięcia 0.2 mV.
Czy ktoś bardziej doświadczony może podpowiedzieć dalsze kroki?

#3 Re: Kolejna martwa płyta MSI Z490 Tomahawk MS-7C80  [ROZWIĄZANY]


przez ado 23 czerwca 2024, 00:29
pawelektronik napisał(a):pomimo kilku prób nadal nie widzę w jaki sposób napięcie tam dociera.

Sygnały typu SLP_S3# wystawia Pch, by wybudzić Pc do żądanego stanu.
Musisz to rozumieć, by dalej analizować uszkodzenie.
Pytanie jak z biosem sprawa?
Pch chyba już na tym etapie ma odczytany regiony.

#4 Re: Kolejna martwa płyta MSI Z490 Tomahawk MS-7C80


przez pawelektronik 6 lipca 2024, 23:10
hej ado, dziękuję i przepraszam za opóźnienie.

Okazało się, że jednak to był bios.

Wydawało mi się, że bios nie bierze udziału w tych pierwszych sygnałach super io, ale Vogelek23 uświadomił mi, że jednak tak, że brak właściwego wsadu może skutkować niepoprawnymi sygnałami, i napięciami już na samym początku. I tak było w tym wypadku, po przeprogramowaniu biosu płyta zaczęła działać. dzięki za pomoc.

#5 Re: Kolejna martwa płyta MSI Z490 Tomahawk MS-7C80


przez Vogelek23 7 lipca 2024, 12:09
Dodam od siebie, bo pracowałem z tą płytą, że dokładnie to uszkodzona była kość BIOSu - nie była w ogóle wykrywana przez programator. Oryginalnie zamontowana była kostka Macronix MX25L25673G (SOIC), została wymieniona na Winbond W25Q256JV (WSON) po potwierdzeniu kompatybilności w VSCC table fabrycznego wsadu.

Re: Kolejna martwa płyta MSI Z490 Tomahawk MS-7C80


przez Google Adsense [BOT] 7 lipca 2024, 12:09

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.