• Acer Predator Triton 300 PT315-53 - brak obrazu po wymianie PCH

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe PCB (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego PCB, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie można znaleźć oznaczenia, należy zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także jakichkolwiek wsadów BIOS / firmware (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 Acer Predator Triton 300 PT315-53 - brak obrazu po wymianie PCH


przez Vogelek23 1 lipca 2024, 14:48
Witam.

Pacjent: Acer Predator Triton 300 PT315-53 na płycie Compal GH53G LA-L191P rev. 1C.

Po wymianie PCH (HM570 - zwarcie na linii 3V) i obowiązkowym wyczyszczeniu regionu ME, płyta włącza się, zaczyna wykonywać procedurę POST (inaczej zachowuje się z pamięcią RAM oraz bez niej), ale w pewnym momencie staje z poborem prądu 2,2A. Gdy wyciągnę pamięć RAM, płyta włącza się i prąd stabilizuje się na poziomie 2,1A w ciągu 3 sekund i tak zostaje, natomiast z podłączonym RAM-em (próbowałem oczywiście wkładać pojedynczy moduł w każdym slocie) fluktuacja prądu trwa dłużej (około 7 sekund), po czym prąd najpierw stabilizuje się na wartości 2,2A a po 10 sekundach wskakuje na 2,4A (na 2 sekundy) i spada z powrotem do 2,2A - i tak jest na jakieś 30 sekund, po których zaświeca się podświetlenie klawiatury, prąd wzrasta do 2,4A i tak już zostaje. Brak obrazu po HDMI (z odłączoną matrycą), po ustabilizowaniu się prądu można wyłączyć płytę tylko przez przytrzymanie włącznika ok. 3 sekund. Bateria RTC odłączona - brak autostartu płyty. Przeprogramowany wsad KBC - bez zmian.

Płyta obejrzana wzdłuż i wszerz pod mikroskopem, brak przesuniętych lub zagubionych elementów. Most "usiadł" poprawnie - zresztą wymieniłem w międzyczasie na inny, z innego źródła (oczywiście region ME został ponownie wyczyszczony) i zachowanie płyty jest identyczne. Napięcia i rezystancje na wszystkich cewkach są poprawne, choć napięcie procesora nieco mnie niepokoi - od razu po włączeniu jest 1,8V i nie zmienia się ani trochę podczas wykonywania procedury POST. Obawiam się, że zwarcie na PCH mogło "pociągnąć" procesor od strony magistrali :(

Moje pytanie głównie do osób, które pracowały z tymi laptopami - czy coś pominąłem? Co jeszcze można zrobić, aby potwierdzić lub wykluczyć uszkodzenie CPU?

Re: Acer Predator Triton 300 PT315-53 - brak obrazu po wymianie PCH


przez Google Adsense [BOT] 1 lipca 2024, 14:48

#2 Re: Acer Predator Triton 300 PT315-53 - brak obrazu po wymianie PCH


przez Sashamarzor 2 lipca 2024, 13:08
Napiecie 1.8v na vcc_core jak najbardziej prawidłowe,
Procesory 11gen wzwyż maja zasilanie
1.8v vcc_core_in i 1.8v vcc_aux
Most zakładam że nowy bez żadnego boot guard i hash key
To , że bez ramu prąd szybko stabilizuje się to też normlane bo po zakończeniu sekwencji startowej i po ostatnim resecie systemu (plt_rst#) procesor czyta spd z ram i zaczyna wykonywać komendy w biosie
Wiec bez pamięci RAM dalej nic nie zrobi ...
Jeżeli prąd pływa z pamięcią ram to Procesor odczytał spd ram i zaczyna wykonywać instrukcje biosu (komunikację można sprawdzić oscyloskopem na kościach ram)
Prawidolowa sekwencja startowa acer to pownien byc chwilowy skok do około 2amp poczym restart i po parunastu sekundach nastepny restart
Jest do tej plyty bv i schemat wiec mozesz posprawdzać napicia i sygnały...napewno wgraj nowy bios (z update ze strony producenta) taka sama wersje jak orginalna
Sprawdź tez kondensatory galwaniczne na liniach edp_txt I edp_aux od strony procesora i czy pojawia się detekcja matrycy sygnał edp_hpd

#3 Re: Acer Predator Triton 300 PT315-53 - brak obrazu po wymianie PCH


przez Vogelek23 8 lipca 2024, 12:44
Sashamarzor napisał(a):Napiecie 1.8v na vcc_core jak najbardziej prawidłowe,
Ja wiem, że napięcie 1,8V jest prawidłowe w tym sensie, że nie jest za wysokie. Jednak gdy procesor rozpoczyna pracę, to napięcie powinno być regulowane, czyli zmieniać się w określonym dla danego procesora zakresie. Tutaj jest "na sztywno" 1,8V po włączeniu płyty i napięcie ani na moment nie schodzi niżej, co rodzi podejrzenie, że procesor "nie rozmawia" ze swoim kontrolerem zasilania poprzez magistralę CPU_SVID.

Sashamarzor napisał(a):czy pojawia się detekcja matrycy sygnał edp_hpd
Detekcja ekranu jest poprawna. Problemem jest tutaj najpewniej niedokończona procedura POST, dlatego obraz nie pojawia się ani na wbudowanym ekranie, ani na zewnętrznym porcie HDMI (także po odłączeniu ekranu wbudowanego).

Sashamarzor napisał(a):napewno wgraj nowy bios (z update ze strony producenta)
Spod systemu nie wgram, bo płyta się nie uruchamia. Natomiast spreparowałem wsad ze strony producenta (oczywiście zgodnie ze sztuką) i na nim płyta włącza się tylko do 60mA, procesor zimny. Na oryginalnym wsadzie (z wyczyszczonym regionem) płyta uruchamia wszystkie przetwornice.

EDIT: przeniosłem region z działającego wsadu do wsadu ze strony producenta i płyta zachowuje się dokładnie tak samo, jak na oryginalnym wsadzie. Czyli to nie jest problem BIOSu :( Jestem coraz bardziej przekonany, że "oberwał" procesor.

Re: Acer Predator Triton 300 PT315-53 - brak obrazu po wymianie PCH


przez Google Adsense [BOT] 8 lipca 2024, 12:44

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.