• Lenovo Legion 5 17ACH6H - problem z kluczami wejściowymi

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe PCB (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego PCB, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie można znaleźć oznaczenia, należy zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także jakichkolwiek wsadów BIOS / firmware (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 Lenovo Legion 5 17ACH6H - problem z kluczami wejściowymi


przez Slavol 8 lipca 2024, 15:17
Prosze o pomoc, bo już straciłem nadzieję, że uda mi się samemu dojść do rozwiązania problemu.
Płyta NM-D562, procesor Ryzen 7, grafika GN20-E3-A1, KBC: IT8227e-256 CXA.
Problem polega na tym, że nie działa pierwsza przetwornica od gniazda zasilania dająca napięcie B+ - klucze PQ110 i PQ11 działają poprawnie dając napięcie CHARGER_IN, natomiast następne klucze sterowane już z BQ24780S nie pracują na napięcie B+
Napięcie B+ pojawia się w momencie kiedy zdejmę rezystor pomiarowy PR4501 - wtedy na wyjściu PQ5402 jest poprawne napięcie B+.
Wymienione mosfety, chager ale dalej to samo. Jak podam napięcie za rezystor pomiarowy to laptop się uruchamia poprawnie.
Już nie wiem o co chodzi, gdześ kiedyś słyszalem, że mają tu znaczenie kondensatory między żródłem a bramką tych mosfetów wejściowych - probówałem zmieniać wartości, ale nic to nie zmieniło - może poruszam ise w złym obszarze.
Z góry dzięki za wszelaką pomoc.

Re: Lenovo Legion 5 17ACH6H - problem z kluczami wejściowymi


przez Google Adsense [BOT] 8 lipca 2024, 15:17

#3 Re: Lenovo Legion 5 17ACH6H - problem z kluczami wejściowymi


przez Slavol 9 lipca 2024, 08:55
Hi Matic, thanks fory your reply :)

Measure on PU5401 (BQ) with PR4501:
3 - 0,5V pulsating to 1,9V ??
4 - 0,4V pulsating to 1,5V ??
5 - 0V
6 - 2,65V
11 - 0v pulsating to 1,1V
12 - 0v pulsating to 1V
24 - 0v

Measure without PR4501:
3 - 20V
4 - 26,3V
5 - 0V
6 - 2,65V
11 - 0v
12 - 0v
24 - 0v

#5 Re: Lenovo Legion 5 17ACH6H - problem z kluczami wejściowymi


przez Slavol 9 lipca 2024, 14:40
OMG Machine - I'm so sorry . my mistake :(
PR5401 .. next mistake :( resistance measurement on B+ pin 4 after removing the resistor is over 10k ...
Do you think it's too much and that's why it doesn't work?
After applying 20V to this point, the board starts up with an image

#6 Re: Lenovo Legion 5 17ACH6H - problem z kluczami wejściowymi


przez matic 9 lipca 2024, 20:41
Slavol napisał(a):Measure on PU5401 (BQ) with PR4501:
...
24 - 0v

Measure without PR4501:
...
24 - 0v
Are these two measurements correct?
If so, measure the resistance to ground on pin 24 of charger chip.
- If the resistance is low (500Ω or less), the capacitor PC5413 or the charger chip is damaged.
- If the resistance is high (in kΩ range or greater), the charger chip is bad or badly soldered.

#7 Re: Lenovo Legion 5 17ACH6H - problem z kluczami wejściowymi


przez Slavol 10 lipca 2024, 08:13
Pomierzyłem wszystko jeszcze raz, wymieniłem jeszcze raz BQ24780s, wymieniłem kodensator PC5413 i na pin.24 jest napięcie 6V. OK,dziękuje za wskazówkę.
Dalej nie mam B+, ale w nocy jeszcze udało mi się namierzyć problem - po odpięciu zworki PJ6201 pojawia się B+ co sugeruje przywarcie na linii +3VL
Ale po podaniu 20V nna B+ płyta działa więc to jest gdzieś upływność którą jest w stanie wykryć PU5401 i odłączyć napięcie ... :( czy to jest do namierzenia ?

#9 Re: Lenovo Legion 5 17ACH6H - problem z kluczami wejściowymi


przez Slavol 10 lipca 2024, 10:05
With PJ6201 soldering
PQ5401:
1-0,1V (pulsating to 1,5V)
4-0,1V (pulsating to 1,5V)
8 - 20V
PQ5402
1-0,2V (pulsating to 1,4V)
4-0,1V (pulsating to 1,5V)
8 - 3,1-3,4 V

With PJ6201 desoldering
PQ5401:
1-20V
4-26,2V
8 - 20V
PQ5402
1-20V
4-26,,2V
8 - 20V

#11 Re: Lenovo Legion 5 17ACH6H - problem z kluczami wejściowymi  [ROZWIĄZANY]


przez ADAMK101 10 lipca 2024, 20:30
Jak to działa?
BQ sprawdza VIN i po przekroczeniu progu detekcji i odczekaniu chyba 150ms rozpoczyna sterowanie kluczy.
Skąd się bierze 26V ? Jest to suma VIN+6V wytwarzane w BQ.
Cały czas mierzony jest prąd na rezystorze pomiarowym.
Jeśli mamy zwarcie lub półzwarcie , to BQ wyłączy sterowanie jeszcze w trybie softstart.
Jeśli wszystko jest ok , to następuje włączenie kluczy.
Najczęstsza przyczyna dla Twojego przypadku:
Statyczne napięcie z zasilacza VIN spada na rezystancjach szeregowych i przy próbie otwarcia spada poniżej progu detekcji.
Próg detekcji badamy kręcąc potencjometrem PS-LAB.
Jeśli na PS-LAB ustawimy na przykład 23V i zacznie działać , to trop jest jak najbardziej poprawny.
Kiedyś w NITRO zmieniłem napięcie dzielnika o 7% , bo nijak nie chciał startować na oryginalnym PS.
Ogólnie problem zależy od ilości kondensatorów , które muszą się naładować z VIN przez rezystancje szeregową.
Widzisz pulsowanie , bo na jednostkę czasu dla SS nie spełniasz warunku osiągnięcia poziomu VIN za kluczami.
Te parametry nie są programowalne w BQ tylko są przypisane do procedury start-up.
Tymczasowo dolutuj 2200uF/25V pomiędzy GND i wejście VIN dla szybkiego testu.
laptop-acer-aspire-z5we1-plyta-la-9535p-rev1-0-nie-uruchamia-sie-t74188.html
powyżej prawie identyczny problem i pytanie matica o zasilacz
Napięcie zasiania BQ oraz OUT 6V out sprawdza się przed podjęciem jakichkolwiek prac na płycie

#12 Re: Lenovo Legion 5 17ACH6H - problem z kluczami wejściowymi


przez Slavol 18 lipca 2024, 10:35
Dziękuję Wam za podpowiedzi. Adam - dokładnie jest tak jak piszesz, a na dodatek okazało się przy okazji że mam uszkodzony zasialcz. No i tyle w temacie. Bardzo Wam dziękuję

Re: Lenovo Legion 5 17ACH6H - problem z kluczami wejściowymi


przez Google Adsense [BOT] 18 lipca 2024, 10:35

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.