• MPG X570 Gaming Edge Wifi (MS-7C37 ver. 1.3), nie startuje z procesorem, brak napięć

Правила форума:Нажмите здесь, чтобы посмотреть правила этого форума

  1. Тема должна иметь: бренд, полное обозначение компьютера и краткое описание неисправности.
  2. Сообщение темы должно содержать: маркировку материнской платы (в случае аппаратного обеспечения ремонта), расширенное описание неисправности, что было проверено/заменено/измерено + выводы и вопрос. Если вы не можете найти маркировки материнской платы, вы должны прочитать ЭТУ ТЕМУ. Если вы все еще не можете найти маркировки, удалите пожалуйста фотографии обеих сторон материнской платы - удалите сначала все пленки и модули, которые могут покрывать маркировку.
  3. Перед публикацией новой темы, вы должны прочитать все темы на форуме КУРСЫ и попытаться сделать предварительный диагноз, основанный на содержании этих курсов.
  4. Не допускаем прикреплять вложения в виде полных инструкций/схем (или ссылки для них на другие сайты), а также файлов BIOS / прошивок. Вы можете разместить только небольшую часть инструкции/схемы или дать ссылку на файл BIOS на форуме НЕПРОВЕРЕННЫЕ ФАЙЛЫ BIOS/EFI, что упростит диагностику/ремонт для автора темы. Вы не можете дать более одной полной страницы инструкции/схемы на один пост. Файл не может иметь видимых водяных знаков, «конфиденциальных» меток, адресов электронной почты и т.д.
  5. Невозможно создать тему, в которой вы описываете неисправность более чем одного компьютера. Вы должны создавать отдельные темы для каждого компьютера.
  6. Не разрешается создавать тему, в которой вы спрашиваете схемы, бордвю, фотографий материнской платы, файлы BIOS или сервис-мануалы. Если вы хотите попросить любой из этих, вы должны открыть новую тему в форуме ЗАПРОСЫ О ДОКУМЕНТАЦИЮ И BIOS/EFI.
Эта тема помечена как АРХИВНАЯ. Oтвечайте только если ваше сообщение содержит решение проблемы (Условия и Положения, c. 12.1).

#1 MPG X570 Gaming Edge Wifi (MS-7C37 ver. 1.3), nie startuje z procesorem, brak napięć


от ankheg 22 Июль 2024, 22:07
Płyta jak w temacie, trochę już się z nią męczę i nie mogę naprawić. Oryginalnie płyta startowała, były wszystkie napięcia, ale tylko bez procesora. Z procesorem nie reaguje na włącznik, są napięcia standby 1.8V na kości BIOS i 3.3 koło KBC i na przycisku włącznika (włącznik ściąga do masy). Nie byłem w stanie jej naprawić i nie miałem pomysłu, więc zająłem górną część gniazda i okazało się ze jest sporo pinów wygiętych na bokach i w rogach gniazda. Postanowiłem więc wymienić gniazdo. Po dłuższej walce się udało. Od razu mówię, nie wiem czy jest wymienione dobrze, ale sprawdzałem testerem AM4 i wygląda ok. Ale niestety, płyta dalej ma objawy identyczne jak przed wymianą gniazda. Zdaję sobie sprawę że mogłem źle wlutowac, ale szansa że byłoby tak samo źle, są moim zdaniem małe i obstawiam że problem jest jednak gdzie indziej. Tym bardziej że to dość popularna usterka w płytach AM4 od MSI (sam mam dwie z tym problemem, a druga gniazdo ma idealne).
Mam też sprawną MSI X570-PRO (MS-7C37 ver. 3.1). Płyty mają identyczny layout i komponenty (poza ledami i kontrolerami) więc próbuję porównać ich zachowanie żeby znaleźć usterkę. Zamieniłem też kilka układów między tymi płytami, sprawna nadal działa, niesprawna nadal nie.
Po podłączeniu płyty pobór to ok. 0.095A (sprawna ma ok 0.11A).
Wymieniłem:
U26 (przetwornica od VDDP) -bez zmian
U19 - bramka logiczna - bez znian
U20 - bez zmian
R219 - bez zmian

Przesledzilem sygnały U26>Q70>Q71>U19>U20. Moim zdaniem problem jest w okolicach Q20. Układ jest zasilany (pin 1, 3.3V), wykrywa procesor (pin 2,CPU_IN#, bez procesora 3.3V, z procesorem 0V), reaguje PWRBTN# (pin 3, 3.3V, wciśnięcie przycisku ściąga do 0). Czyli wszystkie sygnały/napięcia wejściowe są (tak samo jest na sprawnej płycie). Ale niestety brakuje dwóch napięć na wyjściu tego układu APU_SLP_S3# i SLP_S5#. Powinny mieć 3.3V i być obecne gdy płyta jest wyłączona i jest zamontowany procesor. A tak nie jest. Wymiana U20 nie pomogła, więc nie mam pomysłu co dalej. Testowo połączyłem 3.3V z C299 do pinów 1 R261 i R267(APU_SLP_S3# i SLP_S5#). Po tym pobór w spoczynku był ok. 0.16A. I co najważniejsze, płyta reaguje po wciśnięciu przycisku power, ale nie startuje dalej, stoi na ok. 1.4A i tyle. Nie świeci się też żadna dioda diagnostyczna (a po uruchomieniu wczesniej be, procesora od razu świeciła dioda CPU).
Jakieś pomysły czemu brakuję wspominanych napięć? Co może ściągać je do masy?

Re: MPG X570 Gaming Edge Wifi (MS-7C37 ver. 1.3), nie startuje z procesorem, brak napięć


от Google Adsense [BOT] 22 Июль 2024, 22:07

#2 Re: MPG X570 Gaming Edge Wifi (MS-7C37 ver. 1.3), nie startuje z procesorem, brak napięć


от Vogelek23 23 Июль 2024, 01:04
Czy procesor jest sprawdzony i 100% sprawny?

#3 Re: MPG X570 Gaming Edge Wifi (MS-7C37 ver. 1.3), nie startuje z procesorem, brak napięć


от ankheg 23 Июль 2024, 09:00
Procesor Athlon 3000G, sprawny i kompatybilny z chipsetami X570, w odróżnieniu od innych APU serii 3000. Działa z tą sprawną płytą. Poza tym wgrany nowy BIOS przez flashback (bez CPU). Ale z doświadczenia wiem że przy uszkodzonej płycie nie zawsze to działa, więc dla pewności jeszcze zaprogramowalem programatorem. No i na procesorze Ryzen 5600 jest to samo.

Sprawna płyta z tym procesorem:
Изображение

Re: MPG X570 Gaming Edge Wifi (MS-7C37 ver. 1.3), nie startuje z procesorem, brak napięć


от Google Adsense [BOT] 23 Июль 2024, 09:00
Эта тема помечена как АРХИВНАЯ. Oтвечайте только если ваше сообщение содержит решение проблемы (Условия и Положения, c. 12.1).

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 0

_______________________________
Все права защищены. Вы не можете копировать любой контент и элементов этого сайта без разрешения.
Все торговые марки, продукты или услуги, опубликованные на этом сайте принадлежат их законным владельцам, защищены авторским правом и используются только в информационных целях.