• LENOVO Legion 5 - Nie uruchamia się

Правила форума:Нажмите здесь, чтобы посмотреть правила этого форума

  1. Тема должна иметь: бренд, полное обозначение компьютера и краткое описание неисправности.
  2. Сообщение темы должно содержать: маркировку материнской платы (в случае аппаратного обеспечения ремонта), расширенное описание неисправности, что было проверено/заменено/измерено + выводы и вопрос. Если вы не можете найти маркировки материнской платы, вы должны прочитать ЭТУ ТЕМУ. Если вы все еще не можете найти маркировки, удалите пожалуйста фотографии обеих сторон материнской платы - удалите сначала все пленки и модули, которые могут покрывать маркировку.
  3. Перед публикацией новой темы, вы должны прочитать все темы на форуме КУРСЫ и попытаться сделать предварительный диагноз, основанный на содержании этих курсов.
  4. Не допускаем прикреплять вложения в виде полных инструкций/схем (или ссылки для них на другие сайты), а также файлов BIOS / прошивок. Вы можете разместить только небольшую часть инструкции/схемы или дать ссылку на файл BIOS на форуме НЕПРОВЕРЕННЫЕ ФАЙЛЫ BIOS/EFI, что упростит диагностику/ремонт для автора темы. Вы не можете дать более одной полной страницы инструкции/схемы на один пост. Файл не может иметь видимых водяных знаков, «конфиденциальных» меток, адресов электронной почты и т.д.
  5. Невозможно создать тему, в которой вы описываете неисправность более чем одного компьютера. Вы должны создавать отдельные темы для каждого компьютера.
  6. Не разрешается создавать тему, в которой вы спрашиваете схемы, бордвю, фотографий материнской платы, файлы BIOS или сервис-мануалы. Если вы хотите попросить любой из этих, вы должны открыть новую тему в форуме ЗАПРОСЫ О ДОКУМЕНТАЦИЮ И BIOS/EFI.

#1 LENOVO Legion 5 - Nie uruchamia się


от lock99 27 Июнь 2024, 13:13
Płyta główna: NM-D562 Rev: 2.0
Cześć
W laptopie początkowo po delikatnym wygrzaniu procesora pojawił się obraz, laptop działał przez kilka dni i znowu przestał się uruchamiać. Postanowiłem więc wymienić procesor.
Teraz po podpięciu zasilacza do laptopa, zapala się kontrolka zasilania i pojawiają się wszystkie napięcia na cewkach. Zaznaczyłem na zdjęciu.
Изображение
Przeprogramowałem kostki BIOS-u, najpierw główną - brak rezultatu, potem również Vbios.
Po przeprogramowaniu VBIOS-u zaczął się uruchamiać. Już myślałem, że wszystko ok ale po kilku uruchomieniach znowu brak obrazu :frustry:
Zdjąłem jeszcze raz procesor i przekulowałem - bez zmian.
Na pierwszej nodze UB3, po uruchomieniu brak przebiegów na oscyloskopie.
Proszę o pomoc w naprawie, bo utknąłęm :|

Re: LENOVO Legion 5 - Nie uruchamia się


от Google Adsense [BOT] 27 Июнь 2024, 13:13

#2 Re: LENOVO Legion 5 - Nie uruchamia się


от matic 27 Июнь 2024, 20:42
Hello!

Measure the power consumption (in mA) of the board, when the machine is turned on with and without RAM memory connected (the main battery must be disconnected from the board).

#3 Re: LENOVO Legion 5 - Nie uruchamia się


от lock99 28 Июнь 2024, 13:51
Z pamięcią RAM, po ok 5sek - 655mA
Bez pamięci, po ok. 5sek - 650mA
Zapomniałem dopisać w pierwszym poście dość istotną informację. Początkowo laptop trafił do mnie z uszkodzonym, zwartym PQ1002 (AON6982)
Wymieniłem go na AON6992, bo nie miałem takiego samego. Po wymianie laptop zaczął się normalnie uruchamiać.
Po kilku dniach niestety znowu przestał, ale po delikatnym podgrzaniu rdzenia procesora wracał do życia.
Postanowiłem więc wymienić procesor i teraz utknąłem z naprawą. Dzisiaj znowu na dziesięć prób uruchomienia, dwa razy pojawił się obraz :|

#4 Re: LENOVO Legion 5 - Nie uruchamia się


от matic 28 Июнь 2024, 17:51
lock99 писал(а):Teraz po podpięciu zasilacza do laptopa, zapala się kontrolka zasilania i pojawiają się wszystkie napięcia na cewkach.
Does the machine start automatically after connecting the power supply to the board (without pressing to the power button)?

Does the machine turn off and stay turned off, if you hold down the power button for a few seconds?

#5 Re: LENOVO Legion 5 - Nie uruchamia się


от lock99 28 Июнь 2024, 19:01
Teraz, gdy mam podłączoną baterię Bios-u, po podpięciu zasilacza serwisowego mam ok. 23mA i nie uruchamia się samodzielnie.
Po wciśnięciu przycisku zasilania laptop się uruchamia (brak obrazu)
Po wciśnięciu przycisku zasilania przez kilka sekund laptop się wyłącza.

#6 Re: LENOVO Legion 5 - Nie uruchamia się


от matic 29 Июнь 2024, 11:06
lock99 писал(а):Przeprogramowałem kostki BIOS-u, najpierw główną - brak rezultatu, potem również Vbios.
Po przeprogramowaniu VBIOS-u zaczął się uruchamiać.
Replace the main BIOS chip and flash it with a dump with which you previously get a picture.

#7 Re: LENOVO Legion 5 - Nie uruchamia się


от lock99 29 Июнь 2024, 13:55
Oryginalna kość Bios-u to 74M12JWSIQ (1.8V). Zakładam, że ani MX 25L12835F ani 25Q128FVSQ nie będą pasowały?

#8 Re: LENOVO Legion 5 - Nie uruchamia się


от matic 1 Июль 2024, 12:14
Of course not.
It's best to use the same chip as originally, otherwise use one of the chips listed in the VSCC table.

#9 Re: LENOVO Legion 5 - Nie uruchamia się


от lock99 12 Июль 2024, 12:39
Przepraszam, że długo nie odpowiadałem, nie miałem dostępu do płyty głównej. W międzyczasie zamówiłem kość Bios-u. Na nowej jest niestety to samo :|

#10 Re: LENOVO Legion 5 - Nie uruchamia się


от matic 15 Июль 2024, 16:06
Measure the power consumption (in mA) of the board, when the machine is turned on with and without RAM memory connected.

#11 Re: LENOVO Legion 5 - Nie uruchamia się


от lock99 17 Июль 2024, 11:55
Po 5 sek od uruchomienia:
Z pamięcią RAM - 630mA i powoli rośnie po 1mA
Bez pamięci RAM - 627mA i powoli rośnie po 1mA

#12 Re: LENOVO Legion 5 - Nie uruchamia się


от matic 18 Июль 2024, 10:48
Use a DDR4 RAM slot LED tester and test both RAM slots.
Изображение

#13 Re: LENOVO Legion 5 - Nie uruchamia się


от lock99 6 Август 2024, 10:31
Dotarła zamówiona karta.
Tak to wygląda na zdjęciu
Изображение
Najmocniej świecą dwie diody : SA0 i SA2
Nie świecą: ODT1 i CS1-N
Изображение
Jeszcze raz stawiać procesor?

#14 Re: LENOVO Legion 5 - Nie uruchamia się


от tekort 12 Август 2024, 11:17
Może to będzie głupie, ale sprawdż czy sama płyta nie jest wykrzywiona - to częsty powód tego, że procesor nie siada równo i nie wszystkie kulki mają kontakt z płytą. Jest to raczej rzadsze w Ryzenach, bo procesory są znacznie mniejsze a częste przy Intelach. Zweryfikuj też połączenie padów pod procesorem, może któryś z nich jest naderwany lub "zmęczony" i nie kontaktuje. Mogło by się to potwierdzić, biorąc pod uwagę że czasem jesteś w stanie włączyć sprzęt.

#15 Re: LENOVO Legion 5 - Nie uruchamia się


от matic 13 Август 2024, 09:11
lock99 писал(а):Nie świecą: ODT1 i CS1-N
That's normal. That's why: ***Click***.

Do you have an oscilloscope?

#16 Re: LENOVO Legion 5 - Nie uruchamia się


от lock99 13 Август 2024, 09:49
Tak, mam.
Wczoraj zdjąłem jeszcze raz procesor, kuluje go od nowa i dzisiaj założę

#17 Re: LENOVO Legion 5 - Nie uruchamia się


от matic 13 Август 2024, 21:12
If there is no change after reballing the CPU, measure the voltages to ground on pins 1, 2, 5, 6 of BIOS chip with an oscilloscope immediately after pressing the power button.

Re: LENOVO Legion 5 - Nie uruchamia się


от Google Adsense [BOT] 13 Август 2024, 21:12

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 2

_______________________________
Все права защищены. Вы не можете копировать любой контент и элементов этого сайта без разрешения.
Все торговые марки, продукты или услуги, опубликованные на этом сайте принадлежат их законным владельцам, защищены авторским правом и используются только в информационных целях.
cron