• Dell Alienware M15 R3 - nie włącza się na oryginalnym zasilaczu, nie ładuje baterii

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe PCB (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego PCB, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie można znaleźć oznaczenia, należy zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także jakichkolwiek wsadów BIOS / firmware (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1Dell Alienware M15 R3 - nie włącza się na oryginalnym zasilaczu, nie ładuje baterii


przez Vogelek23 20 sierpnia 2024, 14:11
Witam. Na stole pacjent jak w tytule, Dell Alienware M15 R3 na płycie FDQ51 LA-J521P.

Komputer nie włącza się na oryginalnym zasilaczu 240W (kompletny brak reakcji) i nie ładuje baterii. Zasilacz sprawdzony, 100% sprawny. Po odłączeniu baterii i podłączeniu zasilacza 90W płyta pobiera 20mA w stand-by i po włączeniu uruchamia się do obrazu (w sekwencji: włączona na 1 sekundę, wyłączona na 4 sekundy, włączona z obrazem po 5 sekundach). W tym stanie można bez problemu wyłączyć płytę przyciskiem (krótkie naciśnięcie), a następnie włączyć ponownie. Komputer wyświetla oczywiście komunikat o zbyt małej mocy zasilacza. Po podłączeniu baterii prąd spada do <10mA i płyta nie daje się już uruchomić z przycisku. Na oryginalnym zasilaczu 240W płyta nie reaguje w ogóle na włącznik, bez względu na to, czy bateria jest podłączona, czy nie. Sprawdzałem również na zasilaczu 130W i są te same objawy.

Zmierzyłem napięcie na pinie identyfikacyjnym gniazda zasilania i zauważyłem pewną prawidłowość - mianowicie po podłączeniu zasilacza 90W (z odłączoną baterią), napięcie na pinie ID wynosi 3,3V (składowa stała), natomiast po podłączeniu zasilaczy 130-240W napięcie ID wynosi 0V. W obu przypadkach, przed ustabilizowaniem się napięcia ID, występuje komunikacja między zasilaczem i kontrolerem EC (widać na oscyloskopie paczki impulsów). Moje podejrzenie pada na kontroler EC lub wsad BIOS, jednakże mogłem coś po drodze pominąć (mam spore obłożenie pracą), dlatego zwracam się do Was z prośbą o pomoc w diagnostyce tej usterki.

Dla osoby, która przyczyni się do namierzenia i usunięcia usterki, przewiduję nagrodę: 100 Punktów, z możliwością zamiany na 100zł (PayPal).

Re: Dell Alienware M15 R3 - nie włącza się na oryginalnym zasilaczu, nie ładuje baterii


przez Google Adsense [BOT] 20 sierpnia 2024, 14:11

#2 Re: Dell Alienware M15 R3 - nie włącza się na oryginalnym zasilaczu, nie ładuje baterii


przez Vogelek23 20 sierpnia 2024, 18:19
UPDATE: Po podłączeniu zasilacza 130-240W, sygnał EC_S5_ERP (wychodzący z EC) jest w stanie wysokim, co powoduje załączenie PQ803 i PQ802 oraz wyłączenie PQ12. Gdy podłączam zasilacz 90W, sygnał EC_S5_ERP jest w stanie niskim i PQ12 pozostaje włączony. Przeszukałem inne fora pod kątem podobnych problemów i znalazłem ten wątek: https://www.chinafix.com/thread-1351809-1-1.html. W skrócie - kolega z Chin wymienił kontroler EC (UE5), mając identyczną usterkę, czyli sygnał EC_S5_ERP w stanie wysokim i brak jakichkolwiek zwarć. Zatem wygląda na to, że moje przypuszczenia odnośnie uszkodzonego EC są słuszne - tym bardziej, że próbowałem połączyć się z układem przez SVODa i na 5 sygnałów dwa nie przechodzą "pin check" (cały czas te same), pomimo, że są poprawnie podłączone (KSI4-KSI7 + KSO3). Zamówiłem nowy układ - wsad BIOS zawiera firmware do tego EC, zatem będę trzymał kciuki, aby nowy układ zaprogramował się sam przy pierwszym podłączeniu zasilania. Na ten moment wątek pozostawiam otwarty na ewentualne dalsze sugestie. Gdy układ dotrze i zostanie zamontowany, nie omieszkam zdać relacji.

Re: Dell Alienware M15 R3 - nie włącza się na oryginalnym zasilaczu, nie ładuje baterii


przez Google Adsense [BOT] 20 sierpnia 2024, 18:19

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.