• Dell Alienware M15 R3 - nie włącza się na oryginalnym zasilaczu, nie ładuje baterii

Правила форума:Нажмите здесь, чтобы посмотреть правила этого форума

  1. Тема должна иметь: бренд, полное обозначение компьютера и краткое описание неисправности.
  2. Сообщение темы должно содержать: маркировку материнской платы (в случае аппаратного обеспечения ремонта), расширенное описание неисправности, что было проверено/заменено/измерено + выводы и вопрос. Если вы не можете найти маркировки материнской платы, вы должны прочитать ЭТУ ТЕМУ. Если вы все еще не можете найти маркировки, удалите пожалуйста фотографии обеих сторон материнской платы - удалите сначала все пленки и модули, которые могут покрывать маркировку.
  3. Перед публикацией новой темы, вы должны прочитать все темы на форуме КУРСЫ и попытаться сделать предварительный диагноз, основанный на содержании этих курсов.
  4. Не допускаем прикреплять вложения в виде полных инструкций/схем (или ссылки для них на другие сайты), а также файлов BIOS / прошивок. Вы можете разместить только небольшую часть инструкции/схемы или дать ссылку на файл BIOS на форуме НЕПРОВЕРЕННЫЕ ФАЙЛЫ BIOS/EFI, что упростит диагностику/ремонт для автора темы. Вы не можете дать более одной полной страницы инструкции/схемы на один пост. Файл не может иметь видимых водяных знаков, «конфиденциальных» меток, адресов электронной почты и т.д.
  5. Невозможно создать тему, в которой вы описываете неисправность более чем одного компьютера. Вы должны создавать отдельные темы для каждого компьютера.
  6. Не разрешается создавать тему, в которой вы спрашиваете схемы, бордвю, фотографий материнской платы, файлы BIOS или сервис-мануалы. Если вы хотите попросить любой из этих, вы должны открыть новую тему в форуме ЗАПРОСЫ О ДОКУМЕНТАЦИЮ И BIOS/EFI.

#1Dell Alienware M15 R3 - nie włącza się na oryginalnym zasilaczu, nie ładuje baterii


от Vogelek23 20 Август 2024, 14:11
Witam. Na stole pacjent jak w tytule, Dell Alienware M15 R3 na płycie FDQ51 LA-J521P.

Komputer nie włącza się na oryginalnym zasilaczu 240W (kompletny brak reakcji) i nie ładuje baterii. Zasilacz sprawdzony, 100% sprawny. Po odłączeniu baterii i podłączeniu zasilacza 90W płyta pobiera 20mA w stand-by i po włączeniu uruchamia się do obrazu (w sekwencji: włączona na 1 sekundę, wyłączona na 4 sekundy, włączona z obrazem po 5 sekundach). W tym stanie można bez problemu wyłączyć płytę przyciskiem (krótkie naciśnięcie), a następnie włączyć ponownie. Komputer wyświetla oczywiście komunikat o zbyt małej mocy zasilacza. Po podłączeniu baterii prąd spada do <10mA i płyta nie daje się już uruchomić z przycisku. Na oryginalnym zasilaczu 240W płyta nie reaguje w ogóle na włącznik, bez względu na to, czy bateria jest podłączona, czy nie. Sprawdzałem również na zasilaczu 130W i są te same objawy.

Zmierzyłem napięcie na pinie identyfikacyjnym gniazda zasilania i zauważyłem pewną prawidłowość - mianowicie po podłączeniu zasilacza 90W (z odłączoną baterią), napięcie na pinie ID wynosi 3,3V (składowa stała), natomiast po podłączeniu zasilaczy 130-240W napięcie ID wynosi 0V. W obu przypadkach, przed ustabilizowaniem się napięcia ID, występuje komunikacja między zasilaczem i kontrolerem EC (widać na oscyloskopie paczki impulsów). Moje podejrzenie pada na kontroler EC lub wsad BIOS, jednakże mogłem coś po drodze pominąć (mam spore obłożenie pracą), dlatego zwracam się do Was z prośbą o pomoc w diagnostyce tej usterki.

Dla osoby, która przyczyni się do namierzenia i usunięcia usterki, przewiduję nagrodę: 100 Punktów, z możliwością zamiany na 100zł (PayPal).

Re: Dell Alienware M15 R3 - nie włącza się na oryginalnym zasilaczu, nie ładuje baterii


от Google Adsense [BOT] 20 Август 2024, 14:11

#2 Re: Dell Alienware M15 R3 - nie włącza się na oryginalnym zasilaczu, nie ładuje baterii


от Vogelek23 20 Август 2024, 18:19
UPDATE: Po podłączeniu zasilacza 130-240W, sygnał EC_S5_ERP (wychodzący z EC) jest w stanie wysokim, co powoduje załączenie PQ803 i PQ802 oraz wyłączenie PQ12. Gdy podłączam zasilacz 90W, sygnał EC_S5_ERP jest w stanie niskim i PQ12 pozostaje włączony. Przeszukałem inne fora pod kątem podobnych problemów i znalazłem ten wątek: https://www.chinafix.com/thread-1351809-1-1.html. W skrócie - kolega z Chin wymienił kontroler EC (UE5), mając identyczną usterkę, czyli sygnał EC_S5_ERP w stanie wysokim i brak jakichkolwiek zwarć. Zatem wygląda na to, że moje przypuszczenia odnośnie uszkodzonego EC są słuszne - tym bardziej, że próbowałem połączyć się z układem przez SVODa i na 5 sygnałów dwa nie przechodzą "pin check" (cały czas te same), pomimo, że są poprawnie podłączone (KSI4-KSI7 + KSO3). Zamówiłem nowy układ - wsad BIOS zawiera firmware do tego EC, zatem będę trzymał kciuki, aby nowy układ zaprogramował się sam przy pierwszym podłączeniu zasilania. Na ten moment wątek pozostawiam otwarty na ewentualne dalsze sugestie. Gdy układ dotrze i zostanie zamontowany, nie omieszkam zdać relacji.

Re: Dell Alienware M15 R3 - nie włącza się na oryginalnym zasilaczu, nie ładuje baterii


от Google Adsense [BOT] 20 Август 2024, 18:19

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 2

_______________________________
Все права защищены. Вы не можете копировать любой контент и элементов этого сайта без разрешения.
Все торговые марки, продукты или услуги, опубликованные на этом сайте принадлежат их законным владельцам, защищены авторским правом и используются только в информационных целях.